מחאות הדלק באיראן
צילום: אי-פי

אמנסטי: מניין ההרוגים במחאות באיראן עלה ל-208

לפי ארגון זכויות האדם המספר האמיתי של ההרוגים בהפגנות שפרצו במדינה ככל הנראה גבוה יותר. מדובר בעלייה של 50 הרוגים מהדיווח הקודם
איתמר מרגלית
02 בדצמבר 2019
19:00

לפחות 208 בני אדם נהרגו במחאות הדלק באיראן, כך טענו היום (שני) בארגון זכויות האדם "אמנסטי". בהודעה של הארגון נכתב כי מניין ההרוגים האמיתי ככל הנראה גבוה יותר. מדובר בעלייה של כ-50 הרוגים מהדיווח הקודם, וטענו כי התווספו עשרות הרוגים בעיר שחראר, שם מספר הקורבנות היה מהגבוהים ביותר.

ההפגנות במדינה פרצו ב-15 בנובמבר לאחר ההכרזה המפתיעה על העלאת מחירי הדלק בעשרות אחוזים. מאות תושבים יצאו לרחובות בכמה ערים להפגין על המהלך, והתפתחו מהומות בינם לבין אנשי כוחות הביטחון האיראניים ומשמרות המהפכה. בין השאר דווח גם על חסימת רשת האינטרנט באופן כמעט מוחלט בזמן המהומות.

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" תחקיר לפיו אנשי משמרות המהפכה טבחו במפגינים בעיר מהאשאר שבדרום מערב במדינה, והרגו בין 40 ל-100 מהם. לפי הפרסום כוחות הביטחון האיראניים ירו במקלעים לעבר הצעירים שלא היו חמושים, בשדה בקצה העיר – שם חיפשו מקלט.

עד נטען בפרסום כי באחד המקרים, כשהגיעו כוחות הביטחון לכניסה לפרבר הצפוני שחרק צ'מראן, הם פתחו באש ללא התראה על עשרות גברים שהפגינו בצומת, והרגו כמה מהם. מפגינים נוספים ניסו להימלט לעבר שדה סוכר, שם כיתרו אותם אנשי משמרות המהפכה וירו עליהם במקלעים לאחר שאחד המפגינים ניסה לירות לעבר הכוחות בקלצ'ניקוב. לפי הדיווחים, 100 אנשים נהרגו בתקרית. הם העמיסו את הגופות על משאית והעבירו אותם לבית חולים מקומי.

בשבוע שעבר הודיעו האיראנים כי עצרו שמונה אנשים שהשתתפו בהפרות הסדר, ונטען שהם מקושרים לסוכנות הביון האמריקנית. המנהיג העליון של איראן, חמינאי, אמר שארצו הצליחה לסכל "קונספירציה" רחבה, עמוקה ומסוכנת. זאת בהתייחסות למחאות הדלק במדינה. כמו כן אחד מחברי הפרלמנט האיראנים הוסיף ש-7,000 בני אדם נעצרו עד כה בהפגנות.

תגיות:
איראן