שר החוץ
צילום: אי־פי

שר החוץ האירי לכאן חדשות: צריך חשיבה חדשה בנושא הסכסוך הישראלי־פלסטיני

סיימון קובני לא הביע אמון בתוכנית המאה של הממשל האמריקני והדגיש כי "כל פתרון צריך להיות בהסכמה ולא בכפייה על הפלסטינים, ולהתבסס על רעיון שתי המדינות"
עמיחי שטיין
03 בדצמבר 2019
09:29

שר החוץ של אירלנד, סיימון קובני, אומר היום (שלישי) בריאיון מיוחד לכאן חדשות כי צריך לעודד חשיבה חדשה בעניין יישוב הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, משום שיש עקרונות הנוגעים לפתרון הסכסוך שאינם רלוונטיים עוד. קובני הדגיש כי כל פתרון "צריך להיות בהסכמה ולא בכפייה על הפלסטינים, ולהתבסס על רעיון שתי המדינות". 

שר החוץ הביע ספק בנוגע לסיכויי הצלחתה של "תוכנית המאה" של הממשל האמריקני, שעד כה הוצג רק חלקה הכלכלי: "השקעה כלכלית בלבד לא תפתור את הסכסוך המתמשך הזה". הוא הדגיש שכדי שההסכם לא יתמוסס במהירות חשוב שיהיה שוויוני ומכובד לשני הצדדים. אולם לדבריו בשנתיים האחרונות ישראל היא מעצמה הזוכה לתמיכה עצומה מארצות הברית והפלסטינים בתפקיד חלש מאוד.

בסוגיית חוק החרם על מוצרים מההתנחלויות, המקודם בימים אלה בפרלמנט האירי, אמר קובני כי לפי שעה קידום החוק מוקפא בפרלמנט והממשלה ממשיכה להתנגד לו. לדבריו, החוק "משקף את חוסר שביעות הרצון מההתקדמות במשא ומתן. זה לא אנטי ישראלי – זה ניסיון ליצור עירנות".