מיטת חולה
הדס פרוש, פלאש 90

משרד הבריאות יתקצב תוספת של יותר מ-700 מיטות אישפוז במוסדות גריאטריים

המשרד צפוי להעביר למוסדות יותר מ-230 מיליון שקלים בשלוש השנים הקרובות. מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב: "מוסדות אשפוז גריאטריים שיגישו תוכניות לבינוי מחלקות יתחילו לקבל את התקציב לכך בהדרגה"
דקלה אהרן-שפרן
03 בדצמבר 2019
14:02

משרד הבריאות צפוי להעביר תקציב למוסדות גריאטריים לתוספת של כ-720 מיטות אשפוז. בכאן חדשות פורסם היום (שלישי) כי המשרד יפרסם בקרוב מבחני תמיכה לבינוי ולהצטיידות לצורך הגדלת היצע המיטות הגריאטריות במוסדות רפואיים גריאטריים. מדובר בתקציב של כ-233 מיליון שקלים המיועדים לפריסה במשך שלוש שנים בעבור מיטות גריאטריה שיקומית, אשפוז סיעודי מורכב ואשפוז הכולל הנשמה ממושכת.

במכתב שהעביר עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של משרד הבריאות, לראש הממשלה המשמש גם שר הבריאות, נכתב כי מהיוועצות עם היועץ המשפטי לממשלה עולה שאין מניעה משפטית לחתום על מבחני התמיכה לרבות בתקופת ממשלת מעבר.

במשרד הבריאות אמרו לכאן חדשות כי מדובר בשלב חשוב ביישום דו"ח ועדת טור כספא, הוועדה שבחנה את מצב המחלקות הפנימיות. הדו"ח העלה כי בכל רגע נתון כ-20% מהמאושפזים במחלקות אינם צריכים להיות בהן, אלא נשארים בגלל מחסור במיטות אשפוז המשכי וכי הדבר גורם לסיכון מוגבר למטופלים, שאינם מקבלים מענה טיפולי מתאים, ולעומס כבד על מערכת הבריאות.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אומר כי מוסדות אשפוז גריאטריים שיגישו תוכניות לבינוי מחלקות יתחילו לקבל את התקציב לכך בהדרגה. בר סימן טוב אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי ברור שתהליכים לוקחים זמן ושהדבר לא ייתן מענה לכל צרכי המערכת אך באמצעות המהלך ניתן יהיה לסייע בצורה משמעותית לקידום פתרון לעומס במחלקות הפנימיות ולאשפוז חולים במסדרונות. מנכל המשרד הוסיף כי האוכלוסיה מזדקנת ולכן המהלך לא עומד בפני עצמו, אך הוא חשוב ביותר בדרך ליישום דו"ח ועדת טור כספא, שבחנה את מצב המחלקות הפנימיות".

באיגוד הרפואה הפנימית אומרים בתגובה כי כל תוספת תקציבית למערכת הבריאות הציבורית, שנמצאת במצוקה קשה, היא אירוע משמח וחשוב מאוד, אך מזהירים כי את תוצאות התוספת נראה רק עוד שלוש עד חמש שנים ואף יותר. "בינתיים המצב במחלקות הפנימיות מוסיף להיות קשה והצפיפות בהן גורמת להידבקויות, זיהומים, טיפול רפואי לא ראוי, ואף מקרי מוות מיותרים". באיגוד אמרו כי המדינה חייבת לתת פתרונות מיידיים, ואלו כתובים שחור על גבי לבן בדו"ח ועדת טור כספא לשיפור הרפואה הפנימית, שהוגש לממשלה כבר לפני חצי שנה.