בוכרא פי אל מישמיש

סרט #06: שיט רומנטי באלכסנדריה

במהלך הפקת "בוכרא פי אל מישמיש" נתקלו יוצרי הסרט באוצר שצבר אבק בבית משפחת פרנקל בפריז - עשרות סלילי 9.5 מ"מ של צילומים ביתיים משנות ה-30 וה-40 שצולמו בקהיר ובאלכסנדריה - התיעוד היחידי של קהילת יהודי מצרים באותה תקופה. אחרי שעברו תהליך שימור ודיגיטציה, אנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו ולצפות בפיסת היסטוריה יוצאת דופן מהעבר
בוכרא פי אל מישמיש
23 בדצמבר 2019
11:29

בשנים שבין מלחמות העולם התעצבה הבורגנות הגבוהה כמקשה אחת. כזו שכללה את הקהילות השונות: הם חלקו זהות תרבותית עיקרית - הוויה תרבותית, כלכלית ופוליטית משותפת לבני דתות ולאומים שונים. היו אלה המיעוטים מן המעמדות הגבוהים שישבו בערים הראשיות של מצרים ונעו על הרצף שבין תחושת המקומיות המצרית שלהם, לבין הזרות שחשו כלפי המקום שחיו בו. קהילות המיעוטים הללו סייעו להפוך את קהיר ואלכסנדריה - כמו גם מרכזים עירוניים אחרים ברחבי המזרח התיכון- לערים קוסמופוליטיות, הטרוגניות, בעלות אופי ליברלי ופלורליסטי, מרובות קהילות, דתות, שפות, לשונות ותרבויות. הקהילות הללו חלקו היבטים מסוימים של זהות תרבותית ועיצבו תבניות תרבותיות משותפות.

בסרטון נראה הזוג רוזנבלום יוצא לשיט בסירה לחופי הים התיכון.

צפו >>

עיר הנמל אלכסנדריה היוותה קרקע פורייה לאורח חיים אירופאי וקוסמופוליטי זה. חשיבותה המסחרית של העיר, הפרושה היום על פני 32 קילומטרים של חוף הים התיכון, גדלה עוד יותר לאחר פתיחתה של תעלת סואץ בשנת 1869. בימי שלטון הבריטים, משנת 1882 הוסיפה העיר להתפתח.

יש שרואים באלכסנדריה של השנים שבין מלחמות העולם עיר א-מצרית. לעיתים קרובות היא כונתה "עיר יוונית" – בשל האוכלוסייה היוונית הענפה שחיה בה. לעומת אלכסנדריה, קהיר הייתה יותר מצרית, אך אותן תבניות התנהגות ניכרו גם בה בקרב הרבדים הגבוהים והמבוססים.

קהילת יהודי אלכסנדריה העתיקה (שהתיישבו בעיר במאה השלישית לפני הספירה, בתקופת בית תלמי) שבין חבריה נמצא גם את פילון האלכסנדרוני, מנתה כ-15,000 יהודים אחרי מלחמת העולם השנייה. יהודי אלכסנדריה זוכרים היטב את עירוב התרבויות בתוכם חיו: יוונים, ארמנים, נוצרים קופטים, איטלקים, ובאופן יחסי מעט מצרים.