בוכרא פי אל מישמיש

סרט #10: גן החיות בקהיר - על חיות ואנימציה - טייק 1

במהלך הפקת "בוכרא פי אל מישמיש" נתקלו יוצרי הסרט באוצר שצבר אבק בבית משפחת פרנקל בפריז - עשרות סלילי 9.5 מ"מ של צילומים ביתיים משנות ה-30 וה-40 שצולמו בקהיר ובאלכסנדריה - התיעוד היחידי של קהילת יהודי מצרים באותה תקופה. אחרי שעברו תהליך שימור ודיגיטציה, אנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו ולצפות בפיסת היסטוריה יוצאת דופן מהעבר
מערכת כאן
23 בדצמבר 2019
12:10

האחים פרנקל הרבו לצלם את גן החיות בקהיר, ולא בכדי. מלבד האטרקציה שמשכה רבים בעיקר בימי החופשה, האחים התעניינו מאוד בחיות. זאת היתה דרכם לצייר אותם אחר כך.

צפו >>

בתאריך 11.7.1935 התפרסמה בעיתון היהודי-מצרי "ישראל", שיצא לאור בקהיר, קריקטורה שצוירה על-ידי דויד פרנקל והוקדשה בעברית לקוראי העיתון. הטקסט מתחת לקריקטורה הוא כדלקמן: "לבני הדת שלנו האדון פרנקל ובניו, יוצריו של "הקוף מרקו", החיקוי המצרי הראוי של "מיקי מאוס", שבקרוב נוכל להריע לו, היה הרעיון המשעשע לשלוח לנו את הסקיצה הזו."

ב- 30.5.1935 פורסמה כתבה ב"ישראל" שכותרתה "אמנות חדשה במצרים: משפחת אמנים יהודיים מייצרת אנימציה". בעמוד הראשון של אותו הגיליון התפרסם פריים מתוך הסרטון "הקוף מרקו" מלווה בכותרת "סרטון האנימציה המופק במצרים על-ידי יהודים".

לפני שיצרו את דמות האנימציה "מישמיש אפנדי", הם ציירו... חיות. התגובות היו פושרות והאחים הבינו שלמרות שמיקי מאוס הוא עכבר ופליקס הוא חתול באמריקה, הרי כאן במצרים הקהל רוצה לראות את בן דמותו - אדם. מהר מאוד הביקורים בגן החיות הצטמצמו, ופינו את מקומם לצילומי רחוב ולתיעוד של תנועות אנושיות- שיוכלו לצייר אחר כך.

בכתבה שהתפרסמה ב- The Palestine Post  ועסקה בתעשיית הקולנוע במצרים, הוקדשו שתי פסקאות לפועלם של הפרנקלים שכבר החלו לצאת לאקרנים עם סרטי "מישמיש אפנדי". הכותב ציין כי המשפחה הייתה צריכה לבנות את ציוד הצילום שלה בעצמה, וכך, לדוגמא, תיבת הסאונד שלהם הורכבה ממונה הגז.

על-פי מחבר המאמר, הרעיון להפיק סרט אנימציה עלה אצל משפחת פרנקל עוד בשנת 1923 , לאחר יציאתו לאקרנים של הסרט "פליקס החתול". בני המשפחה ביקשו להקים סטודיו לאנימציה על-פי המודלים של בתי הסטודיו באירופה ובאמריקה. בראשית הדרך, לא ניתן היה לעמוד במשימה, אולם הארבעה – האב בצלאל, ושלושת הבנים, צבי הרשל  (בוגר של "בצלאל" בירושלים), שלמה ודוד, רכשו את הכלים והאמצעים לעמוד בה.