בוכרא פי אל מישמיש

סרט #14: חוף הים בראס אל באר; טיילת אלכסנדיה

במהלך הפקת "בוכרא פי אל מישמיש" נתקלו יוצרי הסרט באוצר שצבר אבק בבית משפחת פרנקל בפריז - עשרות סלילי 9.5 מ"מ של צילומים ביתיים משנות ה-30 וה-40 שצולמו בקהיר ובאלכסנדריה - התיעוד היחידי של קהילת יהודי מצרים באותה תקופה. אחרי שעברו תהליך שימור ודיגיטציה, אנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו ולצפות בפיסת היסטוריה יוצאת דופן מהעבר
מערכת כאן
23 בדצמבר 2019
12:39

הגיע הזמן לספר קצת בהרחבה על האחים פרנקל, חלוצי האנימציה של העולם הערבי:

צפו >>

הצלם הבלתי נראה הוא שלמה פרנקל - (1912-2001), יליד יפו, האח היחיד מבני משפחת פרנקל שהקים משפחה, והיחיד שזכה לספר לבני משפחתו על עברו המפואר במצרים. שלמה היה "הממציא הגאון" מבין שלושת האחים; בעזרת ידי הזהב שלו' הוא בנה מכונות צילום, הקרנה, סאונד ועריכה שלא היו כמותן באותה תקופה. בהמשך יצר בצרפת מכונות לצפייה אישית באנימציה בפורמטים שונים, רשם עליהן פטנט ומכר אותן במחיר הפסד. שלמה היה הגורם היחיד שתיווך במלחמה בין מרסל פרנקל, אשתו, לבין אחיו. בשנות ה- 70' לאחר לחץ ממושך ומצב כלכלי נוראי בבית, יצא שלמה לעבוד במפעל. ילדיו הספיקו לתעד אותו במצלמת וידאו אותו במשך כמה שעות, כשהוא מספר את זיכרונותיו ממצרים.

צבי הרשל פרנקל (1902-1974), האח הבכור מבין השלושה. נולד ברצי'צה שבאימפריה הרוסית, הרשל היה איש האדמיניסטרציה של המשפחה ועזר גם בציור ובבימוי של הסרטים, כתלמיד ב"בצלאל". צבי הרשל היה ידוע כאדם של מצבי רוח משתנים בקיצוניות. האגדות מספרות כי במצרים נישא לנוצריה קופטית, ממנה נפרד בלב שבור.

דויד פרנקל (1914-1994) היה האח הצעיר, האמן שבחבורה. צייר מוכשר שהיה אחראי גם על כתיבת התסריטים. דויד יפה התואר חי עד מותו הטראגי בבית המשפחה בצרפת, רווק ללא ילדים. בשנותיו האחרונות התפרנס בקושי מקריקטורות לשבועון חב"ד בפריז.