בוכרא פי אל מישמיש

סרט #17: במועדון הספורט

במהלך הפקת "בוכרא פי אל מישמיש" נתקלו יוצרי הסרט באוצר שצבר אבק בבית משפחת פרנקל בפריז - עשרות סלילי 9.5 מ"מ של צילומים ביתיים משנות ה-30 וה-40 שצולמו בקהיר ובאלכסנדריה - התיעוד היחידי של קהילת יהודי מצרים באותה תקופה. אחרי שעברו תהליך שימור ודיגיטציה, אנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו ולצפות בפיסת היסטוריה יוצאת דופן מהעבר
מערכת כאן
23 בדצמבר 2019
15:15

המגע החברתי התקיים יותר מבכל תחום אחר במרחב העסקי. כולם באו במגע עם כולם במסחר, בכלכלה, ביצוא, בתעשייה ובשירותים. אבל מערכות היחסים ההדוקות נמשכו והתפתחו בתוך בתחומים "ניטרליים" כמו ספורט ופנאי, כפי שנראה במועדון הספורט בסרטון שלפנינו.

צפו >>

רבים מהזרים נטו להתרכז ברבעים מסוימים, כרובע היהודי בקהיר ובאלכסנדריה, עד שלהי המאה התשע-עשרה, אז החלה להתפורר ההפרדה האתנית. הבורגנות הגבוהה נטתה לצאת מתוך הרבעים האתניים אל מרחבי מחייה מעורבים. בשנים שבין מלחמות העולם, הערים המצריות התבססו על בסיס סוציו-אקונומי. באזורים המבוססים, ילדי המשפחות מהרבדים הגבוהים, מקרב מגוון של לאומים "התערבבו" באופן חופשי. באלכסנדריה היה זה הרובע היווני. הילדים שיחקו ביחד והלכו ביחד לאותם בתי הספר. מרחב דומה  היה מחוץ למרכז אלכסנדריה. בקהיר היו אלו השכונות של "גארדן סיטי", "זמאלק", ומאוחר יותר שכונת "מעדי" בהן התרכזו המשפחות העשירות של קהיר. החינוך המשותף ואזורי המחייה המשותפים הבנו אורחות חיים ונקודת מבט תרבותית מרכזית לכולם. היו להם תבניות עבודה ופנאי משותפות. ורבים מהם השתייכו לאותם מועדוני ספורט ומועדונים חברתיים באלכסנדריה כמו ה- the Alexandria Racing Club  ו- the Royal Automobile Club

בחודשי הקיץ עזבו חלקם את מצרים לאתרי נופש אירופאיים פופולריים. המשפחות היווניות נהגו לנפוש ביוון, בייחוד אם הם הגיעו למצרים במקור מאתונה. רבים מקרב הזרים האחרים נסעו לפריז, שם קנו רהיטים שלהם עבור מגוריהם במצרים, ונשים רכשו את בגדיהן. 

לבסוף, לקהילות המיעוטים והמהגרים הזרים המבוססות במצרים היו גם הרגלי קריאה משותפים וטעמים אמנותיים משותפים. העשירים הוציאו כספים לא מעטים על ריהוט – בעיקר על ריהוט בסגנון של לואי ה-15. הספריות שלהם היו עמוסות בכתבים של המאסטרים האירופאיים – רסין, מולייר ואחרים.