אבודים בריבוע

אתגר המכונה של "אבודים בריבוע" - טיפים

רגע לפני שמתחילים, אספנו עבורכם כמה עצות פשוטות ביותר שיעזרו לכם לבנות את המכונה המסובכת ביותר שתפתח את דלת הקסמים
מערכת כאן חינוכית
30 בדצמבר 2019
08:47

1. תכננו כיצד תפעל המכונה שלכם - אל תתחילו לבנות באופן מיידי,  תכננו מכונת הרוב גולדברג שאתם רוצים לבנות. המטרה הסופית ידועה - לפתוח את דלת הקסמים, אבל איך המכונה תוביל לפתיחתה? תכננו את השלבים השונים, החומרים שבהם תעשו שימוש, חוקי הפיזיקה החיוניים להפעלת המכונה. במידת הצורך, שרטטו סקיצה שתציג את מכלול הפעולות של המכונה.   

2. מצאו דרכים יצירתיות ומסובכות לפתור בעיות פשוטות -  הדרך לפתוח את דלת הקסמים יכולה להיות פשוטה, אבל לא בשביל זה התכנסנו לאתגר המכונה. אל תחשבו על המובן מאליו, אלא על פתרונות מעניינים להניע חפצים וחלקים באופן בלתי שגרתי. למשל: אם אתם רוצים להניע כדור במדרון תלול, תנסו להזיז אותו באמצעות בלון מתנפח, שבעזרת מעט חומץ וסודה לשתייה, יכול להתנפח בעצמו ללא צורך שתנפחו אותו בעצמכם. חשבו מחוץ לקופסא.

3. וודאו שהמכונה תוכל לפעול ללא מגע יד אדם -  מכונת רוב גולדברג טובה היא מכונה שפועלת ללא התערבות חיצונית או מגע יד אדם, פרט להתנעת החלק הראשון של המכונה. חשבו היטב - כיצד מרכיבי המכונה מניעים אחד את השני, האם כל חלק יוכל בהצלחה להבטיח את המשך הפעולה של המכונה?

4. זכרו את עיקרון האינרציה (התמד) -  אחד העקרונות החשובים ביותר בעולם הפיזיקה: גוף שנמצא במנוחה ימשיך להיות במנוחה. גף שנמצא בתנועה, ימשיך לנוע באותו כיוון ובאותה מהירות, כל עוד לא מופעל עליו אף כוח אחר (רק זכרו לא להשליך חפצים גדולים לעבר מישהו בקרבתכם).

גם נעמי ויובל למדו על עיקרון האנרציה. מתוך אבודים בריבוע >>

מתוך אבודים בריבוע >>

5. הרשו לעצמכם לגוון - מכונת רוב גולדברג נועדה לפתור בעיה פשוטה בדרך ארוכה ומסובכת. כדאי לחשוב על ניתן ליצור מכונה מורכבת ומגוונת ככל הניתן. זה כיף להעמיד חלקי דומינו שיפלו אחד אחרי השני, אבל מכונות הרוב גולדברג המוצלחות ביותר היו אלו שעשו שימוש רב במגוון של כלים ואלמנטים שונים ורבים ככל האפשר. תנו לדמיון שלכם להשתולל!

6.מרכז כובד - כשאתם חושבים אל מרכיבים מסוימים במכונה שחשוב לכם לוודא שיישארו יציבים, זכרו את מונח מרכז הכובד: נקודה המרכזת את מסת הגוף בנקודה יחידה, ולא מפוזרת בכל שטחה.

 נעמי ויובל הסבירו על כבידה ומשקל בתכנית "אבודים בריבוע" >>

7.חלק ממרכיבי המכונה אינו עובד כמו שציפיתם? עצרו ואל תשברו את הכלים -  אם חלק מסוים במכונה "נתקע" או שאינו מניע להפעלת החלק הבא במכונה, נסו לחשוב, ואולי חזרו כמה צעדים אחורה כדי להבין מה לא עובד. אולי סדר אבני הדומינו צריך להיות מסודר אחרת, אולי מכונית הצעצוע שדוהרת מטה צריכה לשאת יותר משקל כדי להתניע את החלק הבא, אולי מגנט נוסף יעזור "לייצב" חלק מסוים שלא ייפול ברגע המכריע. חשבו היטב כדי להגיע לפתרון הנכון.

8. והכי חשוב? תיהנו מהתהליך - בניית מכונת רוב גולדברג היא דרך חוויתית ללמוד ולהבין טוב יותר  מונחים ויסודות מעולם הפיזיקה, בעזרת בניית מכונות מסורבלות אך יצירותיות בכוונה תחילה. זאת ההזדמנות שלהם לשלב ידע ומדע עם יצירתיות ודמיון אינסופיים, ואנו מחכים בקוצר רוח לראות את מכונות הרוב גולדברג שלכם, שיפתחו את דלת הקסמים.

הירשמו עכשיו לאתגר המכונה של "אבודים בריבוע"!