חשש מהנגיף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נגיף קורונה: ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום

יו"ר ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדהנום גברהיסוס: "הסיבה העיקרית להכרזה הזאת – לא מה שקורה בסין, אלא מה שקורה במדינות אחרות" • משרד הבריאות החליט להפסיק את הטיסות מסין לישראל
איתמר מרגלית
30 בינואר 2020
22:01
עודכן ב 04:56

בהלת נגיף קורונה: ארגון הבריאות העולמי הכריז אמש (חמישי) על מצב חירום בגלל התפשטות הנגיף בעולם. יושב ראש ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדהנום גברהיסוס אמר: "הסיבה העיקרית להכרזה הזאת – לא בגלל מה שקורה בסין, אלא בגלל מה שקורה במדינות אחרות. ההכרזה הזאת אינה הצבעת אי אמון בסין. יש לנו ביטחון ביכולת של סין לשלוט בהתפשטות".

בתוך כך, מספר הנספים בסין כתוצאה מהווירוס עלה ל-213. מספר הנדבקים בקורונה בכל העולם עומד על למעלה מ-9,500. דובר משרד החוץ הסיני אמר בתגובה להכרזת ארגון הבריאות העולמי כי סין בטוחה במסוגלותה לנצח במאבק נגד הנגיף.


ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בין־לאומי רק חמש פעמים מאז שניתן לו הכוח לעשות כן ב-2005. הפעם האחרונה שבה הוכרז מצב חירום כזה הייתה בשנה שעברה עם התפרצות מגפת האבולה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. התפרצות מגפת הסארס אירעה לפני שניתן לארגון הכוח להכריז על מצב חירום כזה.

משרד הבריאות הישראלי הודיע אמש כי בישראל נבדקו עד כה 19 חולים בחשד שלקו בנגיף, ובכל המקרים התקבלו תוצאות שליליות. בישיבה שכונסה אתמול אמר שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוחלט להפסיק את הטיסות מסין עד להודעה חדשה. מי שכבר חזר מסין יתבקש להישאר בבידוד בביתו במשך שבועיים גם אם הוא מרגיש טוב.

בתוך כך, ארצות הברית הודיעה כי אותר מקרה ראשון שבו הנגיף הסיני עבר מאדם אחד לאחר. הנדבק הוא בן זוגה של תושבת שיקגו ששהתה בהוואן שבסין, מוקד התפרצות הווירוס, ואושפזה בשבוע שעבר. המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן מסר כי הנדבק מקבל טיפול רפואי ומצבו טוב. משרד החוץ האמריקני הוציא אזהרת מסע חמורה לסין. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ כי הוא עובד מול בייג'ין בנושא הנגיף.

כמו כן, משרד הבריאות של איטליה הסיר את הבידוד מעל ספינת הטיולים שעוכבה מצפון לרומא לאחר שהתברר כי שני הנוסעים מסין שנבדקו הבוקר אינם נושאים את הנגיף. יותר מ־1,500 נוסעים שהיו אמורים לרדת הבוקר מן הספינה, יוכלו כעת לעזוב אותה, והיא אמורה להמשיך מחר בדרכה. משרד החוץ בירושלים אישר כי בספינה 28 נוסעים מישראל.