צוות רפואי מתמגן מהקורונה בשערי צדק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שגרירות סין: סגירת השערים - מזכירה את השואה

ראש הממשלה כינס דיון מיוחד בהשתתפות שרי הבריאות, האוצר, החוץ, המשפטים, הפנים והתחבורה. בתום הדיון אמר: "צריך לחשוב עשרה צעדים קדימה" • ליצמן בנתב"ג: כמעט בטוחים שהנגיף יגיע לארץ
דקלה אהרן-שפרן ומיכאל שמש
02 בפברואר 2020
13:42
עודכן ב 18:57

נגיף קורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (ראשון) דיון בעניין ההיערכות הלאומית להתמודדות עם וירוס קורונה. נתניהו ביקש מהגורמים השונים לחשוב עשרה צעדים קדימה. לדבריו: "אסור לחסוך בכלום ואין מקום לבירוקרטיה בכל הנוגע לטיפול בנגיף. אנו מקצצים בבירוקרטיה קיצוץ חד. בדברים הנדרשים כאן להגנה על בריאות הציבור לא תהיה בירוקרטיה, ותהיה סמכות אחת וזה ראש המל"ל שיחליט בין המשרדים השונים". נתניהו הוסיף כי ישראל הקדימה את העולם בטיפול בנושא "ואנחנו מתכוונים להקדים בדבר נוסף - אני הנחיתי את המכון הביולוגי ומשרד הבריאות לפעול ליצירת חיסון לנגיף וכן להקים מפעל חיסונים. יכול להיות שגם בעניין הזה, אם נעבוד מספיק מהר, עם התקצוב הראוי ועם האנשים המוכשרים שיש לנו - גם כאן ישראל תקדים את העולם".

נתניהו הנחה את המכון הביולוגי לפעול לייצור חיסון נגד הנגיף וכן הקמת מפעל חיסונים בישראל. בדיון משתתפים בין השאר נציגים בכירים ממשרדי הבריאות, האוצר, החוץ, המשפטים, הפנים והתחבורה. ראש הממשלה אמר אתמול בעניין: "אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים. הנגיף נמצא כבר בחמש יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל״.

שר הבריאות יעקב ליצמן ושר הפנים אריה דרעי ערכו היום סיור בנתב"ג על מנת לבדוק את ההיערכות בנושא הנגיף הסיני. "אני והשר דרעי באנו לבדוק באופן אישי אם מבצעים את הדברים שהחליטו היום ביחד עם ראש הממשלה. צריך לדעת – אנחנו לא נאפשר שום דבר שיפגע בבריאות הציבור. אנחנו כמעט בטוחים, לצערנו, שהנגיף יגיע לארץ. אנחנו נערכים לעשות כל מה שצריך כדי לטפל בדבר. אנחנו מתפללים שזה לא יגיע, אולי התפילות יעזורו. צריך להיערך ולעשות הכול".

האזינו להסכת הבריאות "תיק רפואי"

סגן שגריר סין בישראל, דאי יומינג, מחה על סגירת השערים בפני הנכנסים מסין: "כאשר שמעתי את החדשות הללו, הרגשתי עצב כי זה הזכיר לי את הדברים שהתרחשו במלחמת העולם השנייה, השואה, הימים הנוראים בהיסטוריה האנושית, מיליוני יהודים נהרגו והרבה יהודים נדחו כאשר ניסו לקבל עזרה ממדינות שיושיטו יד. מעט מאוד מדינות פתחו להם את הדלת, אחת מהן הייתה סין. אני מקווה שישראל לעולם לא תסגור את שעריה בפני סין".

במשרד הבריאות קיימו מוקדם יותר דיון בעניין התפשטות הנגיף וההיערכות לקראת גילוי מקרי הידבקות בישראל. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי במשרד מצפים מהציבור לגלות אחריות ולהקפיד על בידוד כדי לנסות ולצמצם את הסיכון להידבקות.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, שב ואמר כי לפי הערכות, הגעת הנגיף לישראל היא בלתי נמנעת. הוא התייחס להתפשטות הנגיף בעולם ולכך שלראשונה דווח על מקרה מוות מחוץ לסין. אתמול פורסם צו שמחייב את תושבי ישראל ששהו בסין בשבועיים האחרונים לשהות בבידוד ביתי למשך 14 ימים ממועד עזיבתם את סין.