ריסוס אנשים שחזרו מסין בנמל התעופה באינדונזיה, 02.
צילום: רויטרס

סין: תגובת מדינות העולם לנגיף קורונה - מוגזמת

משרד החוץ הסיני: הניסיון לחסום גבולות הוא לא הגיוני • ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי: "פיתוח חיסון לקורונה יקח זמן, סדר גודל של שנה"
מתי ברנהרט
03 בפברואר 2020
09:53
עודכן ב 14:30

משרד החוץ הסיני פרסם היום (שני) הודעה לפיה מדינות העולם ובמיוחד ארצות הברית מגיבות בצורה מוגזמת לנגיף קורונה. עוד נאמר בהודעה כי "ארצות הברית לא העניקה לסין סיוע משמעותי בנושא, ויצרה פאניקה. הציפייה לחסימת הגבולות היא בלתי הגיונית. מקווים שמדינות יחליטו החלטות הגיוניות ומבוססות על מדע". 


לשאלה על פינוי אזרחים זרים מהעיר ווהאן אמרה הדוברת משרד החוץ הסיני כי ארצה תסייע בפעולת הפינוי על פי האמנות הבין-לאומיות ועל פי התקנות המקומיות וגילתה כי סין דנה כעת עם קנדה בפינוי אזרחיה מווהאן. הרשויות בסין דיווחו כי מניין המתים מהנגיף עלה ל-361, וכי מספר הנדבקים מתקרב ל-3 אלף.

"כואב הלב לראות את המצב שבו הם נמצאים עכשיו, שלא נותנים להם להיכנס למדינות", אמר היועץ המדיני בשגרירות ישראל בבייג'ינג, רונן מדזיני, בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. לדבריו, "זה לא מגיע להם. בשעה זו צריך לגלות סולידריות". היועץ הוסיף כי "ההערכה היא שבשגרה יש כאן בסביבות 2,000 ישראלים. מבדיקות אנחנו מבינים שהרוב הגדול עזב, אבל אין לנו מספרים מדוייקים. אנחנו בקשר עם הישראלים ברשתות החברתיות. מי שנמצא בסין יכול בקלות למצוא למצוא את הטלפונים של השגרירות או הקונסוליה ושל חדר המצב ולהתקשר בכל שעה".

ארגון הבריאות העולמי הכריז בשבוע שעבר על מצב חירום בגלל התפשטות הנגיף בעולם. לדברי יושב ראש הארגון טדרוס אדהנום גברהיסוס: "הסיבה העיקרית להכרזה הזאת – לא בגלל מה שקורה בסין, אלא בגלל מה שקורה במדינות אחרות. ההכרזה הזאת אינה הצבעת אי אמון בסין. יש לנו ביטחון ביכולת של סין לשלוט בהתפשטות".

גם בישראל נערכים להגעת הנגיף. ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, התייחסה הבוקר בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב להצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהורה למצוא חיסון לנגיף ואמרה כי לפי הערכות מקצועיות, מציאת חיסון לנגיף תיקח זמן, בין כמה חודשים עד שנה. 

פרופסור סדצקי הוסיפה כי "אם לא נעשה שום דבר המגפה לא תעצור בשום יבשת ויהיה מצב של הדבקה המונית, לכן אנחנו נוקטים בפעולות למנוע את זה. בעצירת המחלה אנחנו לא מדברים על מצב בו או שכולנו חולים או שאנחנו עוצרים את הנגיף באופן הרמטי. יש סיכוי שזה ייגמר בכמה מגרים ולא בהדבקה המונית ולשם אנחנו מכוונים. עצירת התפשטות המחלה יכולה להיות רק בשלב שבו אנחנו נמצאים, יש לנו חלון הזדמנויות צר כדי לעשות את זה".

האזינו לריאיון המלא של פרופסור סיגל סדצקי בכאן רשת ב

לגבי שיתוף פעולה עם מדינות נוספות בעולם, אמרה פרופסור סדצקי: "יש שיתוף פעולה על ידי ארגון הבריאות העולמי וגורמים נוספים". על הגדרת ארגון הבריאות העולמי בשבוע שעבר את המצב כמצב חירום בין-לאומי, אמרה: "הארגון לא אומר למדינות מה לעשות ברמה הפרקטית, באופן שהוא לא מתערב בנושאי מסחר, כלכלה, תעופה וכדומה. מצד אחד יש הנחיות בין-לאומיות, מצד שני כל מדינה מחליטה מה היא עושה באופן ספציפי".

על הדיווח בניו-יורק טיימס כי סין הסתירה את המצב לחלוטין ובכך מנעה מציאת פתרונות, אמרה סדצקי: "המאמצים שהיא עושה כרגע כדי למגר את המחלה ולמנוע הפצה מחוץ למדינה הם אדירים – והמצב שם באמת קשה, ביחוד במחוז חוביי. אנחנו עם יד על הדופק".

בדיון שכינס אתמול ראש הממשלה בעניין ההיערכות הלאומית להתמודדות עם הנגיף, הוא אמר: "אסור לחסוך בכלום ואין מקום לבירוקרטיה בכל הנוגע לטיפול בנגיף. אנו מקצצים בבירוקרטיה קיצוץ חד". נתניהו הוסיף כי ישראל הקדימה את העולם בטיפול בנושא "ואנחנו מתכוונים להקדים בדבר נוסף - אני הנחיתי את המכון הביולוגי ומשרד הבריאות לפעול ליצירת חיסון לנגיף וכן להקים מפעל חיסונים. יכול להיות שגם בעניין הזה, אם נעבוד מספיק מהר, עם התקצוב הראוי ועם האנשים המוכשרים שיש לנו - גם כאן ישראל תקדים את העולם".


למרות הודעות מטעם שר הבריאות ומשרדו על היערכות למצב חירום, יש בתי חולים שבחדרי המיון שלהם אין חדרי בידוד, בבתי החולים הגדולים יש בין 3-2 חדרי בידוד. אם תהיה מגפה, אין מספיק חדרים שבהם יהיה אפשר לשכן נדבקים. אופציה אפשרית במקרה של התפרצות - סגירת מחלקות שלמות לצורך בידוד, כך פורסם אתמול ב"חדשות הערב" בכאן 11.

האזינו לפרק החדש בהסכת "תיק רפואי" בהגשת דקלה אהרן-שפרן על נגיף קורונה