אחד ממטוסי חיל האוויר שהוצפו בבסיס חצור

מחדל הצפת המטוסים בחיל האוויר: מפקד בסיס חצור יעזוב, נזיפה למפקדי טייסות

"לא בוצעו כל הנהלים הנדרשים": אל"מ ע', מפקד בסיס חצור של חיל האוויר, ביקש לסיים את תפקידו בעקבות המחדל בחודש שעבר. מפקדי הטייסת שמטוסיה נפגעו, טייסת התחזוקה וטייסת התעופה יינזפו
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
04 בפברואר 2020
20:00

אלוף משנה ע', מפקד בסיס חצור של חיל האוויר, ביקש לסיים את תפקידו בעקבות מחדל הצפת שמונת מטוסי צה"ל בסופה שהתחוללה בחודש שעבר. חיל האוויר מעריך את הנזק ב-30 מיליון שקלים. בנוסף, שלושה מפקדי טייסות יינזפו.


מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, סיכם אתמול את דוח הביניים להצפה בבסיס חצור והודה: "טעינו באיחור הפרסום לציבור". נורקין קיבל את בקשתו של מפקד הבסיס לסיים את תפקידו בעקבות האירוע, והוא יסיים את תפקידו בימים הקרובים. מפקד חיל האוויר החליט גם על נזיפה פיקודית לשלושה מפקדי טייסות: מפקד הטייסת שמטוסיה נפגעו, מפקד טייסת תחזוקה ומפקדת טייסת תעופה. 

לדברי ראש מטה חיל האוויר, תת-אלוף ניר ברקן, "התחקיר יימשך ותהיה לו השלמה". הוא ציטט את מפקד חיל האוויר ואמר כי "הבסיס נערך באופן חסר לעצמת הגשם", אולם "בשעות שקדמו לאירוע, לא בוצעו כל הנהלים הנדרשים". עוד אמר ברקן: "אנו מעריכים שתפעול נכון ומקצועי היה מקטין בצורה ניכרת את היקף הנזק". על ההחלטה לעכב את הפרסום אמר ברקן כי "יש שיח שוטף עם דובר צה"ל ואנו פועלים כמו בכל אירוע אחר".

אחרי ההצפה בבסיס, החליט נורקין להקים צוות שיחקור את האירוע. נורקין ערך את התחקיר הראשוני בנוכחות פורום הפיקוד הבכיר של החיל, ואמר שמדובר באירוע שאינו עומד בקנה אחד עם המצופה. הוא הוסיף: "לצד ההערכות הרחבה להתמודדות עם מזג האוויר הקשה בכלל הבסיסים, טעינו בכך שלא פינינו את המטוסים". 

לפני שבועיים עדכן קצין בכיר בחיל כי חמישה מהמטוסים שנפגעו יוחזרו לפעילות בימים הקרובים. עם זאת, שלושה מטוסים נוספים ישובו לכשירות רק בתוך כחודשיים-שלושה. לפי הקצין הבכיר, "המטוסים שהו במפלס מים גבוה ורכיבים אלקטרוניים עלולים להיפגע, לא ניקח סיכונים ולכן הם יעברו טיפול רחב".