הערכת מצב מול נציגויות ישראל בסין, היום
צילום: פלאש 90

סמנכ"ל משרד הבריאות ייצא ליפן: "לאמוד את מצבם הבריאותי של הישראלים על הספינה"

שר החוץ ערך תדרוך עם שר הבריאות ועם נציגי השגרירויות בסין וביפן: "אנחנו רוצים להביא אנשים, לא נגיפים"
ורד פלמן
13 בפברואר 2020
10:58

שר החוץ ישראל כ"ץ ושר הבריאות יעקב ליצמן קיימו היום (חמישי) הערכת מצב מול נציגויות ישראל בסין. השר כ"ץ אמר בדיון כי ישראל מחויבת להחזיר את הישראלים שנמצאים באוניית התענוגות ביפן. למרות זאת, השר הבהיר כי הדבר ייעשה תוך נקיטת אמצעי הזהירות הנדרשים כדי למנוע מן הנגיף לחדור לישראל: "אנחנו רוצים להביא אנשים, לא נגיפים".

בתום התדרוך, החליט משרד הבריאות לשלוח את פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל המשרד, ליפן. לדברי גרוטו: "המטרה לאמוד מקרוב את מצבם הבריאותי של הישראלים שנמצאים על הספינה ולוודא שהם יכולים להגיע בבטחה ובמהירות הביתה, תוך שמירה על בריאות הציבור בישראל".


הקונסוליה בטוקיו שביפן מסרה: "יש 247 חולים בסך הכול. 218 מהם נמצאים על סיפון ה'דיימונד פרינסס'. בימים האחרונים, מתוך 713 נבדקים בתוך הספינה - 218 אובחנו". משרד הבריאות הודיע כי ישלח את איתמר גרוטו, סמנכ"ל משרד הבריאות, ליפן.

נציג ישראל בבייג'ינג אמר: "יש עלייה דרמטית במספר החולים וגם מספר הנפטרים. אנחנו בקשר עם הישראלים. יש כאן כמה עשרות עדיין ושלושה ישראלים באזור מחוז חוביין שאנחנו מנסים לסייע להם".

נציג ישראל בשנחאי עדכן כי "מספר החולים פה יחסית נמוך, 313 בעיר של מיליונים, אבל המספרים ממשיכים לצמוח. באזור שנחאי יש 30 ישראלים. הם מעדיפים להישאר פה, יש להם עסקים או משפחות".

הקונוסליה בהונג קונג עדכנה: "ישנם 50 חולים. יש מעברי גבול מוסדרים בין סין להונג קונג ומי שמגיע נמצא בהסגר. יש פה 1,600 ישראלים ו-5,000 יהודים, רובם עדיין כאן. יש פה קבוצה גדולה שמתארגנת להגיע למרתון ירושלים ואנחנו מקווים שלא תמנע הגעתם".


הקונסוליה בדרום סין עדכנה כי מתוך אלף ישראלים שגרים בארץ בדרך קבע נשארו כ-100: "היה הרבה סיוע לצאת מפה". עוד נאמר בהודעה כי "אנחנו נתגבר על המגיפה ונמשיך להחזיק את הדגל ולטפל במשפחות. צריך לחשוב קדימה להחזיר תקציבים לפה, לנסות להגיע להסדר על התנאים של השליחים. זה מרכז הייצור של סין, יש פה מאמץ לחזור לפעילות במפעלים".

הקונסוליה בצ'נדו מסרה כי הרחובות עדיין ריקים ושהעבודה נעשית דרך האינטנרט והטלפון: "יש פה 20 ישראלים, כל השאר פונו. עשרה נמצאים מחוץ לעיר ואין בכוונתם להתפנות ואנחנו בקשר איתם. מרבית הטיסות הבינלאומיות מצ'נדו הוספקו, הנתיב הפתוח הוא בבנגקוק ויש עדיין שתיים-שלוש טיסות להונג קונג בכל שבוע.

נציבות הבריאות הסינית עדכנה כי ביממה החולפת מתו 254 אנשים מהנגיף כשסך מניין הנספים עומד על 1,367 בני אדם. מספר הנדבקים החדשים בסין היבשתית ביממה החולפת עומד על 15,152 ובסך הכול נרשמו 59,805 נדבקים.

הבוקר הודיעו לנוסעי ספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן כי נוסעים בני יותר מ-80 שאינם נמצאו חולים בקורונה והם בתא בלי מרפסת ולא היו בקרבת נוסעים שאובחנו בקורונה, יכולים להשתחרר לבידוד מחוץ לספינה. לפי הידוע בקבוצה הישראלית אין ישראלים בגיל זה.

כבר אתמול, אמר השר כ"ץ בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי נבחנת האפשרות להשיב לארץ את הישראלים שנמצאים בהסגר ב"ספינת הקורונה". השר כ"ץ הוסיף כי "יערך דיון במשרד החוץ עם על הגורמים הרלוונטיים. נעשה כל מאמץ, תוך הקפדה מרבית על בידוד והתנאים הנדרשים כדי להגן על כלל הציבור". בכיר במשרד הבריאות הבהיר: סבירות גבוהה שהישראלים שישוחררו מ"ספינת הקורונה" ייכנסו לבידוד בארץ.

משרד הבריאות היפני הכריז  הלילה על 44 מקרי הידבקות נוספים בנגיף מסוג קורונה אצל נוסעי ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס" שעוגנת ביפן. מתוך כ-3,500 נוסעים ואנשי צוות, 218 בני אדם נדבקו בנגיף.

שר הבריאות יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחחו אתמול בבוקר עם כמה מהישראלים שנמצאים על הספינה. השר ליצמן אמר כי הוא מקווה שאכן לא יהיו מקרי הידבקות של ישראלים, אך אם יהיו משרדו נערך להעניק להם טיפול בארץ.