צוותים על ספינת הקורונה
צילום: רויטרס

משרד הבריאות: נערכים לשחרור הישראלים מהספינה מחרתיים

המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, עדכן את הנוסעים המצויים בבידוד. ממשלת יפן עדכנה כי 99 נוסעים נוספים בספינת הקורונה נדבקו בנגיף. בין הנדבקים גם 14 נוסעים אמריקנים שפונו כבר לארצות הברית במטוס מיוחד ביחד עם שאר האמריקנים
בן יניב וורד פלמן
17 בפברואר 2020
09:35
עודכן ב 11:43

ספינת הקורונה: המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, הודיע הבוקר (שני) לנוסעי הספינה "דיימונד פרינסס" כי נעשים מאמצים לשחררם מהספינה מחרתיים. גרוטו ושגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, נפגשו עם נציגי משרד הבריאות היפני כדי לסכם את מצבם ואת שחרורם של הנוסעים הישראלים מהבידוד. 

הבוקר דיווחה ממשלת יפן על 99 מקרי הידבקות חדשים בקרב נוסעים על אוניית הנופש. המספר כולל את 14 אזרחי ארצות הברית שכבר פונו ונחתו בקליפורניה לפני זמן קצר. הבוקר דיווחו משרדי החוץ והבריאות בארצות הברית כי ה-14 זוהו כנשאי נגיף קורונה כיומיים לפני עזיבתם לארצות הברית. עם גילוי הנגיף הם הורחקו במהירות לאזור מבודד במטוס הפינוי.

בספינה נותרו 12 נוסעים מישראל, לאחר שפונו לטיפול שלושה שנדבקו בנגיף. לנה סמואלוב, מנוסעי הספינה אמרה ל"כאן חדשות" כי הערב צפוי פינוי תיירים מקנדה והונג קונג וכי היא אינה מבינה מדוע הישראלים הם אזרחים סוג ב' לעומת האמריקנים או הקנדים. לדבריה, סמנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו שהגיע ליפן, עדכן אותם אך לא ענה על כל שאלותיהם.

מניין הנספים מקורונה בסין עלה ביממה האחרונה ל-1,770 לאחר שמתו עוד 150 חולים ביממה האחרונה. יותר מ-2,000 בני אדם נדבקו ביממה האחרונה, גידול קל בקצב ההתפשטות של הנגיף לאחר שלושה ימים רצופים של ירידה. מספר הנדבקים עד כה, בעולם כולו יותר עומד על כ-71 אלף.

בתאילנד עלה מספר הנדבקים ל-35 לאחר שאובחנה אישה כבת 60 מסין. ביפן אובחנו 415 נשאים, בהם 355 מנוסעי הספינה העוגנת ביוקוהמה. בסינגפור אובחנו 75 חולים, בהונג קונג 57, בקוריאה הדרומית 30 ובמקאו 10.

משרד הבריאות הנחה אמש גם את השבים מתאילנד, מהונג קונג, מסינגפור וממקאו, לשהות בביתם 14 יום ממועד חזרתם. חברת אל על הודיעה כי יהיה אפשר לבטל או לשנות כרטיסי טיסה לבנגקוק בלי עלות נוספת עד שניים במארס. 

משטרת ישראל הודיעה הבוקר כי תחלק בימים הקרובים לשוטרי הסיור בשטח מסכות שיימצאו בניידות המשטרה לצורך שימוש מיידי בעת הצורך. במשטרה מדגישים כי מדובר במהלך שנועד להגביר את המוכנות המבצעית של הכוחות לתרחיש עתידי בלבד כדי לספק לשוטרים את כל האמצעים לבצע את תפקידם בשגרה ובחירום.

בהסתדרות הרפואית קוראים הבוקר לראשי מערכת הבריאות להיערך להגן על צוותי הבריאות בישראל. יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הפרופסור חגי לוין, מזהיר כי צוותי הרפואה ייחשפו לסכנת הידבקות ועלולים להדביק גם את משפחותיהם. הוא ציין כי אנשי רפואה בחוץ לארץ כבר נדבקו בנגיף.