-
צילום: דוברות מד"א

כ-200 תלמידים ומורים בבידוד: "חוששים אך מקווים לטוב"

משרד הבריאות בתדרוך מיוחד לאחר ביקור קבוצת התיירים מקוריאה הדרומית - שתשעה מהם נדבקו בנגיף • כ-200 תלמידים ואנשי חינוך ששהו באתרים שבהם ביקרה הקבוצה ישהו בבידוד • נתניהו יקיים מחר הערכת מצב עם שרים, מנכ"לי המשרדים ומנהלי בתי החולים
דקלה אהרן שפרן וקטי דור
22 בפברואר 2020
19:12
עודכן ב 23:29

כ-200 תלמידים ואנשי חינוך נמצאים בבידוד החל מהיום (שבת) לאחר שהתגלה כי שהו באתרים שבהם הייתה קבוצת צליינים מקוריאה הדרומית, שתשעה מחבריה אובחנו כחולים בנגיף קורונה לאחר ששבו לארצם. בין השוהים בבידוד: 30 תלמידי כיתה ח' ושני מורים מחטיבת הביניים "דוד טוביהו" בבאר שבע, 66 תלמידים ומאבטחים מבית ספר בקריית חיים בחיפה, 90 תלמידים ו-10 מורים מבית ספר בעפולה ו-20 עובדים של רשות הטבע והגנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים מחר בבוקר הערכת מצב מיוחד בנושא נגיף הקורונה בחמ"ל משרד הבריאות. בפגישה ישתתפו שר הבריאות יעקב ליצמן ושרי ממשלה נוספים, מנכ"לים של משרדי הממשלה ומנהלי בתי החולים בארץ. 


משרד הבריאות קיים הערב תידרוך מיוחד באגף לשעת חירום בתל אביב, בעקבות ביקור קבוצת צליינים מקוריאה הדרומית, ששהתה בארץ בין בתאריכים 15-8 בפברואר. מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב הודיע: "אנו מעריכים שהפוטנציאל שיש חולה בישראל כתוצאה מהביקור עלה משמעותית. ככל הנראה היו מאות מגעים עם התיירים. אנחנו קוראים לציבור לשתף פעולה". 

בר סימן טוב הוסיף כי מערכת הבריאות נערכה לכל תרחיש: "מי שבא במגע עם התיירים יהיה בבידוד בית". פרופסוק סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור הוסיפה בתדריך כי בני המשפחה שחיים עם מי שבא במגע עם הקבוצה, וחיים איתם באותו הבית, לא צריכים להיות בבידוד. סדצקי הוסיפה כי לגבי בני משפחה, קיימות הנחיות מפורשות באתר משרד הבריאות. מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הורה לפתוח בוועדת בדיקה.


בתוך כך, צוותי מגן דוד אדום פינו לבידוד 12 ישראלים שהגיעו בטיסה מקוריאה הדרומית לישראל הערב. זאת לאחר שרשות האוכלוסין הודיעה כי תימנע את כניסת כלל הזרים מהטיסה. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הנחה טלפונית את מנכ״ל לשכת מארגני התיירות נכנסת לישראל, להפסיק את כל הסיורים של תיירים מקוריאה הדרומית השוהים כעת בארץ. 


קבוצת הצליינים ביקרה גם בשכם, חברון, בית לחם ויריחו. משרד הבריאות הפלסטיני פרסם הודעה לציבור הקוראת לכל מי שבא במגע עם התיירים לשהות בבידוד בביתו למשך שבועיים, ולהודיע על כך לרשויות המקומיות.

משרד הבריאות פרסם הנחיות לאנשים שבאו במגע עם התיירים הצליינים: "כל מי שהיה במגע הדוק (במרחק של פחות משני מטרים ולמשך 15 דקות לפחות), עם חברי הקבוצה בהתאם למועדים והמקומות שיפורטו להלן, מתבקש להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים, מאז המגע האחרון עם הקבוצה ולדווח על כך באתר משרד הבריאות".