צילום: קובי גדעון, פלאש 90

חובשים שטיפלו בחיילת שנדבקה בקורונה לא נשלחו לבידוד

לטענתם, הם היו במגע עם הרופאות שביצעו את הטיפול במרפאה. כמה חיילים שבאו במגע עם החיילת שעובדת בחנות "הפיראט האדום" נשלחו לבידוד. מאז התפרצות הנגיף 359 חיילי צה"ל נמצאים בבידוד, רובם חזרו מחופשה פרטית בחו"ל
כרמלה מנשה
02 במרץ 2020
17:55

כמה חיילים שבאו במגע עם החיילת שעובדת בחנות "הפיראט האדום" ונדבקה בקורונה נשלחו לבידוד. יחד עם זאת 10 חובשים ומנהלת המרפאה שבאו במגע עם הרפואים שטיפלו בחיילת, טוענים היום (שני) כי לא נשלחו לבידוד. 

החיילת הגיעה להיבדק במרפאת קצין העיר וטופלה על ידי חובשים ואף באה במגע גם עם מנהלת המרפאה ושתי רופאות שנקראו למקום. בעוד ששתי הרופאות נשלחו לבידוד, החובשים ומנהלת המרפאה לא נשלחו לבידוד, כך לטענת החובשים. החיילה שהתה במרפאה ביום רביעי האחרון, בין השעות 12:00-10:50, וביום חמישי בין השעות 10:00-09:00. 

לטענת החובשים במרפאה שבקריה, אין להם שום מיגון להתמודדות עם הנגיף, והם באו במגע גם עם הרופאות שטיפלו בחיילת. אך נאמר להם על ידי האפידמיולוג הראשי של צה"ל כי אין להם סיבה לדאגה ואין צורך שייכנסו לבידוד. בצה"ל אומרים שהם פועלים לפי ההנחיות. 

באתר צה"ל התייחסו לטענות וכתבו כי "עם היוודע דבר מחלתה של החיילת החלה בדיקת מגעים כפי שמחייב משרד הבריאות. צה״ל פועל בהלימה להנחיות משרד הבריאות ומנחה לבידוד גורמים אשר היו בקשר הדוק עם חולה מאומת, כלומר שהיה במחיצתו של החולה כרבע שעה או יותר במרחק שלשני מטרים לכל היותר. לא נדרש בידוד למי שלא היה במגע הדוק עם החולה המאומתת עצמה". 


הבוקר צה"ל פרסם הודעה שבה נכתב: "חולה מספר 10 היא חיילת שעבדה בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה, ואובחנה אתמול חיובית לווירוס. מצבה קל והיא פונתה למתחם המבודד בתל השומר. מתבצעת בדיקה לאיתור אנשים נוספים שהיו בסביבתה". נוסף של שתי הרופאות שטיפלו בחייל במרפאה שבקרייה, שבעה חיילים מיחידתה נשלחו גם כן לבידוד. 

מאז התפרצות הנגיף 359 חיילי צה"ל נמצאים בבידוד, רובם חזרו מחופשה פרטית בחו"ל. מצה"ל נמסר כי הופצו הנחיות לסגלי הרפואה והנחיות למשרתים כיצד להתגונן.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר היום בצל הבחירות שמתקיימות כי "אין הדבקה מקומית בישראל. ההופעה של המחלה בישראל היא באמצעות אנשים שנדבקו בחו"ל. כל בן אדם שנדבק, אני יודע ממי הוא נדבק ושזה מחו"ל". 625 בני אדם הצביעו בקלפיות הייעודית ל"מבודדי בית" עד השעה 12:00 בצוהריים.