נתניהו וליצמן, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בניגוד לעמדת ארה"ב: הוחלט על בידוד לכל השבים מחו"ל

ההחלטה הדרמטית – בתוקף לשבועיים • בדיון עם ראש הממשלה הביעו נציגי המשרדים חשש מצעדים שישפיעו על רבבות בני אדם • אחד החולים בקורונה – רופא בכיר בברזילי • מדדים ת"א 35 ו-125 בירידה של כ-8% • המסחר בבורסה בניו יורק הופסק לרבע שעה בשל צניחת מניות
כתבי כאן חדשות
09 במרץ 2020
16:25
עודכן ב 22:04

התפשטות קורונה בישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) כי הוחלט להורות לכל השבים מחו"ל להיכנס לבידוד של 14 יום, מכל המדינות. ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדתה של ארצות הברית. גורמים במשרדי האוצר והכלכלה הביעו היום התנגדות להטלת מגבלות רחבות על רבבות ישראלים ואזרחים זרים, צעד שעלול לפגוע במשק בצורה קשה ביותר. הדברים נאמרו בדיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

התפשטות קורונה - עדכונים אחרונים

נתניהו אמר בתום הדיונים כי "זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לפני הכל. ההחלטה הזאת תהיה בתוקף לשבועיים, ובמקביל אנחנו מקבלים החלטות כדי לשמור על כלכלת ישראל".

בדיונים השתתפו שר הבריאות, שר האוצר, שר הפנים, שר הכלכלה, שר התיירות, שר התחבורה, שר החקלאות, שר העבודה והרווחה, מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, גורמים ממשרד הביטחון, מנהל המכון הביולוגי, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, יו"ר רשות החדשנות וגורמים נוספים.

בתוך כך, הערב פורסם כי אחד החולים בקורונה בישראל הוא רופא בכיר בבית החולים ברזילי באשקלון, ד"ר רוסתם דג'ברוב ששב מכנס של מנתחי עמוד שדרה בבריסל. בריאיון בלעדי עמו לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב הוא סיפר כי תחילה לא שהה בבידוד כיוון שבלגיה לא נמצאה ברשימה, ולכן בא במגע עם אנשים רבים, בהם אשתו, ילדיו, ובני משפחה קשישים.

כשלא חש בטוב, סיפר עוד הרופא, הוא התקשר למנהל מערך הזיהומים בבית החולים ברזילי, חברו פרופסור שלמה מעיין. בהנחייתו של האחרון ביצע הרופא בדיקה, שהתגלתה חיובית, ואשפז את עצמו מייד בבית החולים.

על רקע התפשטות נגיף הקורונה, הבורסה בתל אביב קרסה היום, לאחר שפתיחת המסחר נדחתה בבוקר בחצי שעה בשל הצפי לנפילות. מדד ת"א 35 צלל ב-6.87%, ת"א 125 צנח ב-6.84%, ומניית קבוצת דלק התרסקה ב-30%. בד בבד, המסחר בבורסה בניו יורק הופסק לרבע שעה, גם כן בשל צניחת מניות.

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב, אמר מוקדם יותר היום לאסתי פרז בתוככנית "בחצי היום", בכאן רשת ב: "אנחנו רואים ירידות חדות בעולם בימים האחרונים. בניגוד למשברים אחרים בעבר, אנחנו לא יכולים להעריך את ההשפעות. יש פאניקה והציבור רץ ומוכר. אני ממליץ להתרגש פחות ממה שמפורסם בתקשורת ולקבל החלטה מושכלת".

בנק ישראל העריך כי משבר קורונה יביא לפגיעה של 0.7% בתוצר במשק הישראלי. על פי התחזית של חטיבת המחקר של הבנק כאשר התפשטות הנגיף תבלם, צפויה חזרה של התוצר לתוואי ששרר לפני המשבר, והדבר יתבטא בהאצה זמנית בצמיחה. קצב ההתאוששות יושפע מצעדי המדיניות שיינקטו במהלך המשבר כדי למתן את נזקיו.

משרד הבריאות פרסם את דוח חקירת מסלול התנועה של החולה ה-29. העובד של מגן דוד אדום, שמקור הדבקתו לא ידוע גר באזור המרכז והוא בשנות ה-40 לחייו. אלו המקומות בהן ביקר לפני הכנסתו לבידוד:

1. בתאריך 28.2 בין השעות
17:00-18:30 בית כנסת חב"ד בישוב ענב.

2. בתאריך 29.2 בין השעות
10:30-12:30 בית כנסת חב"ד בישוב ענב.

3. בתאריך 1.3 בין השעות
17:00-18:30 סופר אושר עד בפתח תקווה.
19:30-21:00 הקניון הגדול בפתח תקווה. חנויות גלי, זארה, אלדו, ספרינג, סושייה אושי אושי ובית קפה ניו דאלי.

4. בתאריך 2.3 בין השעות
17:00-17:30 קלפי במועדון בישוב ענב.

5. בתאריך 3.3 בין השעות
11:00-12:30 בית אבות נווה אורה, רחוב ארגמן ירושלים מחלקת תשושי נפש.

6. בתאריך 3.3 בין השעות
12:30 עד 13:30 קניון רב שפע ברחוב שמגר בירושלים, בקומה האחרונה, בשתי חנויות: אביזרים לפורים וחנות לבייגלה

7. בתאריך 7.3
שבת זכור תפילת שחרית בין השעות 09:30 ל 10:00 עזרת גברים בית הכנסת חסידים בטלז סטון.

8. בתאריך 7.3 בין השעות
19:30-20:00 נבדק במוקד רפואי באלעד ברחוב רבי עקיבא.