שגרת קורונה בתל אביב ובירושלים, השבוע
צילום: מרים אלסטר ואוליביה פיטוסי, פלאש 90

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

שבים מחו"ל ישהו בבידוד ביתי במקום שהות במלונית • אושרה פתיחת בתי כנסת, מוזיאונים וחופי הים • כל האזרחים נדרשים לעטות מסכה או כיסוי אחר לפנים במרחב הציבורי, לשמור על מרחק והיגיינה | כל העדכונים וההנחיות החדשות של משרד הבריאות
מערכת כאן חדשות
15 במרץ 2020
12:51
עודכן ב 20 מאי 08:25

בימים של בלבול וחוסר ודאות: כאן עושים לכם סדר עם כל מה שחשוב לדעת בעקבות התפרצות נגיף קורונה בישראל עם מבזקי חדשות, עדכונים וכל ההנחיות של משרד הבריאות.

ההקלות החדשות בהגבלות התנועה

הממשלה ביטלה את מגבלת היציאה מהבית למרחק של עד 100 מטרים. מותר לבקר קרובי משפחה מדרגה ראשונה  – אך יש להימנע ממגע קרוב, כולל חיבוקים ונשיקות. התקהלות מותרת - עד 50 איש.

אירועים מיוחדים

ניתן לקיים ברית בנוכחות של עד 19 משתתפים. מותרות חתונות בנוכחות של עד 50 איש בשטח פתוח, החל מ-14 ביוני תאושר פתיחת אולמות וגני אירועים תחת כמה מגבלות

ניתן לקיים תפילה בבתי כנסת, מסגדים וכנסיות תוך שמירה על הכללים הבאים: עד 50 משתתפים בחלל; שמירה על מרחק של שני מטרים בין המתפללים; מינוי "נאמן קורונה"; עטיית מסיכות והקפדה על כללי היגיינה. 

פעילויות ספורט

בוטלה ההגבלה על פעילות ספורט במרחק של עד 500 מטרים מהבית. מותרת פעילות של יחיד, או יחיד עם אדם קבוע, או של קבוצת אנשים הגרים באותו מקום. חדרי כושר פתוחים במסגרת מגבלות "התו הסגול". אושרה חזרה מיידית לפעילות של מועדוני ספורט כמו טניס, אתלטיקה והספורט הימי – ללא שהייה על החוף. כמו כן, אושרה חזרה מיידית לפעילות של אגודות השחייה. הפארקים יפתחו עם מתקני הכושר, אך ללא גני שעשועים.

מקומות שבהם קיים איסור שהייה

· חל איסור לשהות בגן שעשועים.

· חל איסור לשהות בעסק שהפעלתו נאסרה.  

· יש לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, למעט אנשים הגרים באותו מקום.

חבישת מסכות

חלה חובת עטיית מסכה בכל מקום שאינו מקום המגורים (גם במרחב הציבורי). מ-19 במאי עד 22 במאי אין חובת עטיית מסכה לתלמידים בבית הספר ולמי שנמצא בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות, וזאת בשל גל החום הכבד הצפוי בימים אלה. חריגים שלא חלה עליהם חובת עטיית מסכה:

· קטין מתחת לגיל 7.

· אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי לכסות את הפה והאף.

· אדם השוהה במקום סגור או מופרד, בלא אדם נוסף.

· אדם השוהה במקום סגור או מופרד עם אנשים הגרים באותו מקום.

· אדם המשתתף בשידור באמצעי תקשורת הנדרש לדבר בשידור.

· שני עובדים הנמצאים בקביעות בחדר אחד, ושומרים על מרחק של שני מטרים ביניהם.

· אדם המבצע פעילות ספורט יחידנית עם אדם קבוע אחד, או אנשים הגרים באותו מקום המבצעים יחד פעילות ספורט.

מחזיק או מפעיל של מקום הפתוח לציבור, הפועל במבנה שחלה לגבי השוהים בו חובת עטיית מסכה:

· אין להכניס למבנה אדם שאינו עטה מסכה, למעט קטין מתחת לגיל 7 או בעל מוגבלות.

· אין לתת שירות לאדם שאינו עוטה מסכה, למעט קטין מתחת לגיל 7 או בעל מוגבלות.

· יש לתלות במקומות בולטים לעין במקום, לרבות בכניסה, מודעה בדבר חובת עטיית מסיכה במקום. 

· אם יש במקום מערכת כריזה - להודיע באמצעותה, אחת לחצי שעה לפחות, על חובת עטיית מסכה.

חזרה מחוץ לארץ

שבים מחוץ לארץ יוכנסו לשהות של 14 בבידוד ביתי, במקום במלונית. 

מוסדות חינוך

מעונות היום המפוקחים והמשפחתונים חזרו לפעילות. בכל מעון יוכלו להיות 51 ילדים ועד 17 ילדים בכל כיתה. הפעילות תתקיים בכל יום עד השעה 14:00, כששלושה ימים ילמדו הילדים בגן ויומיים בבית. ההורים לא יורשו להיכנס או לשהות בגן. 

גני הילדים יפעלו במתכונת של הגעה לגן במשך, שלושה ימים, ושהייה בבית שלושה ימים נוספים. הילדים יחולקו לשתי קבוצות של 15 עד 17 ילדים. קבוצה א' - תלמד בימים א' עד ג', קבוצה ב' – תלמד בימים ד' עד ו'.

החל מ-3 במאי שכבות א'–ג' ילמדו בימים ראשון–חמישי במשך חמש שעות ביום. התלמידים יחולקו לקבוצות של 15 תלמידים, כל תלמיד יישב בשולחן נפרד, תוך הקפדה על מרחק של שני מטרים אחד מהשני.

שכבות ד'–ו' ילמדו מרחוק בימי ראשון–חמישי, חמש שעות ביום. 

מקום או עסק שהפעלתו אסורה

· קניון, לרבות כל חנות שמצויה בו (עד ליום חמישי, 7 במאי), אך למעט חנות למכירת מזון, בית מרקחת וחנות שעיקר עיסוקה במכירת מוצרי היגיינה.

· דיסקוטק, בר, פאב, אולם אירועים, בריכת שחייה, פארק מים, גן חיות, ספארי, פינת חי, בית מרחץ, בית קולנוע (עד אמצע יוני), תיאטרון, ספריה (עד סוף מאי), מוסד תרבות אחר, פארק שעשועים, לונה פארק, גני שעשועים, מתקני שעשועים, עסק לטיפול לא רפואי בגוף האדם (למעט מספרה, טיפול יופי וקוסמטיקה, פדיקור ומניקור והסרת שיער בלייזר), טיפולי רפואה אלטרנטיבית, מקום לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, שמורת טבע, גן לאומי, אתר מורשת, מקום שיש בו אטרקציות תיירותיות.

בית אוכל (מסעדות, בתי קפה וכדומה)

רשאים למכור מזון לצריכה מחוץ לבית האוכל, בשירות משלוחים או באיסוף עצמי, בהזמנה באמצעות הטלפון או האינטרנט – כפוף לתנאים שנקבעו בתקנות.

רשימת העסקים והמקומות שהפעלתם מותרת

• קניונים ושווקים 

• מוזיאונים 

· מקום למכירת מזון (סופרמרקטים, מכולות וכדומה), בית מרקחת, חנות אופטיקה או חנות שעיקר עיסוקה במכירת מוצרי היגיינה (פארמיות וכדומה), וכן מעבדה לתיקון מוצרי תקשורת או מחשבים – כפוף לתנאים שנקבעו בתקנות.

· מספרות ועסקים לטיפול יופי וקוסמטיקה, פדיקור ומניקור, הסרת שיער בלייזר – כפוף לתנאים שנקבעו בתקנות. 

· כל חנות או עסק אחר במרחב הציבורי, שאינם בקניון סגור – כפוף לתנאים שנקבעו בתקנות.  

· טיפול נפשי באדם, לרבות על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי, אך למעט טיפול שכולל מגע במטופל – כפוף לתנאים שנקבעו בתקנות.

· דוכנים פתוחים בשוק, למעט שוק סיטונאי. החנויות הנמצאות בשוק במבנה סגור רשאיות להיות פתוחות לציבור – כפוף לתנאים שנקבעו.

תחבורה

לפי המלצת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, תימשך פעילות התחבורה הציבורית לאחר השעה 20:00, ובאופן רציף בכל ימות אמצע השבוע. נסיעה בתחבורה הציבורית בשעות השיא תתאפשר ללא הגבלת מספר הנוסעים. התחבורה הציבורית תפעל בשעות הבוקר החל מהשעה 7:00 ועד 8:30 ומהשעה 13:00 עד 15:00. מדי יום חמישי בשעות הלילה התחבורה הציבורית תיפסק, ותחודש בימי ראשון בשעה 05:00 בבוקר. פעילות הרכבות לא תחודש בשלב זה.

משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית. תחנות עצירה במקומות שאינם חיוניים מבוטלות גם הן. מפעילי התחבורה חייבים לוודא שאין עומס נוסעים בשום נסיעה. התשלום במזומן באוטובוסים הופסק במטרה לצמצם מגע בין נהגים לנוסעים. המושבים הקרובים לנהג חסומים לישיבה, ובאוטובוסים בין-עירוניים אסור לנסוע בעמידה.

קיום לימודי נהיגה ומבחנים מעשיים יתקיימו רק כשיימצאו ברכב עד שני אנשים (מורה/בוחן ותלמיד). לא יתקיים כל מגע פיזי בין המורה/בוחן, לבין התלמיד. שניהם יעטו מסכה לאורך כל זמן שהותם בכלי הרכב. התלמיד ילבש כפפות לאורך כל זמן שהייתי ברכב. תוצב מחיצת ניילון, הנמתחת מקדמת הרכב ועד למושב האחורי, מגובה התקרה ועד לקו הכתפיים באופן שיחצוץ בין פניהם של המורה והתלמיד אך יאפשר התערבות של המורה/הבוחן בהיגוי בצורה בטיחותית במידת הצורך. המורה/בוחן ידאג לחטא את גלגל ההגה, מוט ההילוכים, בלם היד והאיתות, בעת כל החלפה של תלמיד. חלונות כלי הרכב האחוריים יישארו פתוחים, והתלמיד ימסור הצהרה שחום גופו בשעה האחרונה לא עלה מעל 38 מעלות.

אכיפת עבירות בהתאם לתקנות לשעת חירום

· הפרת חובת דיווח למשרד הבריאות – 3,000 שקלים.

· הפרת חובת הבידוד – 5,000 שקלים.

· סירוב להתפזר –  1,000 שקלים.

· פתיחת עסק אסור בניגוד לתקנות – 5,000 שקלים.

· יציאה מהבית למטרה שלא הותרה – 500 שקלים.

· שהייה במקום אסור – 500 שקלים.

· תפילה בקבוצה מחוץ למקום המגורים, או השתתפות בחתונה מחוץ למקום המגורים בניגוד לתקנות -  500 שקלים.

· הפעלת תחבורה ציבורית בניגוד לקבוע בתקנות – 5,000 שקלים.

· אי עטיית מסכה מחוץ למקום המגורים – 200 שקלים.

· הפרת חובת מפעיל או מחזיק מקום במבנה שחלה בו חובת עטיית מסיכה, שהכניס למקום אדם ללא מסיכה, או נתן לו שירות, או לא תלה מודעה – 1,000 שקלים.

· הפרת הוראת גורם מוסמך לשהות במקום בידוד מטעם המדינה – 5,000 שקלים.

· הפעלת עסק בניגוד לתקנות – 2,000 שקלים. 

עוד על נגיף הקורונה

מהם התסמינים של הנגיף?

שיעול, קוצר נשימה, הצטננות וחום גבוה של 38 מעלות ויותר. לתסמינים נלווים לעתים כאבי שרירים, ובמקרים חמורים גם דלקת ריאות ואי-ספיקה נשימתית.

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

קיימים מקרים רבים שהנגיף עובר בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: טיפות מיקרוסקופיות שמקורן באדם נגוע (שהשתעל או התעטש) נושאות את הנגיף באוויר וחודרות למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

הנגיף יכול לעבור גם במגע עם כף יד של אדם החולה בקורונה שהתעטש או השתעל לתוכה. לכן, יש להקפיד על רחיצת ידיים תכופת במים וסבון או באלכוג'ל. בנוסף, במקרה של שיעול או התעטשות, חשוב לכסות את הפה עם מטפחת או מרפק.

מה עליי לעשות במקרה של חום או תסמינים נוספים של המחלה?

על פי הוראות משרד הבריאות - מי שיש לו חום של 38 מעלות או תסמינים נשימתיים כמו שיעול או קושי בנשימה, צריך להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום, ללא קשר לבדיקת הקורונה, ולפעול לפי ההנחיות.

מי נמצא בקבוצות הסיכון?

קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון. אוכלוסיות אלו צריכות להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.

איך מאבחנים את נגיף הקורונה?

בדיקה לאבחון הנגיף נעשה באמצעות בדיקה מולקולרית שבאמצעותה מזהים את הגנום הייחודי של נגיף הקורונה. לוקחים דגימה מחלל הפה באמצעות מטוש (מקלון שבקצהו צמר גפן), ואת המטוש שולחים למעבדה לבדיקה.

נכון להיום הבדיקה נעשית עבור מי שיש להם סימפטומים של קורונה, על פי החלטת מוקד 101 של מד"א. תוצאות הבדיקה מתקבלות עד 36 שעות.

איך מטפלים בנגיף?

כיום אין חיסון מוכח לטיפול בנגיף הקורונה, ולכן ניתן בעיקר טופל תומך נשימתי, נוזלים ומשככי כאבים לצד תרופות מפחיתות חום.

כיצד לשמור על היגיינה ולהפחית את הסיכוי לחלות?

להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים, לפתוח דלתות לא בכף היד, להמעיט בנגיעה בפנים, לרחוץ ידיים לעיתים קרובות, לדאוג לאוורור מקסימלי של הבית,  יש לחטא ידיות ודלתות, להימנע מלנשק מזוזות ותשימי קדושה אחרים, להימנע מלעשן סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות, להימנע משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת ולהימנע משיתוף אוכל מפה לפה.