פועלים פלסטינים במעבר הצ'ק פוינט
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בנט: נאפשר לינה לכ-60 אלף פועלים פלסטינים בישראל למשך חודש-חודשיים

שר הביטחון החליט כי החל מרביעי כניסת פועלים וסוחרים פלסטיניים לישראל תותר במגזרים חיוניים בתחומי בריאות, חקלאות, סיעוד ובניין. כניסתם של כ-70 אלף אחרים תיאסר
משה שטיינמץ וגל ברגר
17 במרץ 2020
01:00

בצל התפשטות הנגיף קורונה, שר הביטחון נפתלי בנט החליט הלילה (שלישי) להתיר החל מיום רביעי כניסה של פועלים וסוחרים פלסטינים במגזרים חיוניים למשק הישראלי בתחומי בריאות, חקלאות, סיעוד ובניין בלבד. תחומים אחרים יוגדרו על פי הצרכים מעת לעת. כניסת הפועלים תיעשה בתנאי שהמעסיקים יספקו להם לינה לחודש עד חודשיים בתוך ישראל ובכפוף להתחיבויות שיסוכמו עם מערכת הביטחון. במשרד הביטחון מעריכים כי יותר מ-60 אלף פלסטינים יורשו להיכנס לישראל, לעומת כ-130 אלף שהורשו להיכנס עד כה.

לפי הודעת השר בנט, מעברי הסחורות יפעלו כרגיל, כולל מעבר כרם שלום. הסגר על מרחב בית לחם יימשך. למעט מקרים חריגים, נמשך האיסור על ישראלים להיכנס לשטחי A ו-B. הסגר על רצועת עזה יימשך עד להודעה חדשה.

שבעה פועלים פלסטינים במפעל באשקלון הועברו אמש חזרה לשטחי הרשות הפלסטינית, דרך מעבר מיתר, לאחר שעלה חשד כי בעל המפעל נדבק בקורונה. המנהל האזרחי ביהודה ושומרון תיאם את מעברם לבקשת גורמי בריאות ברשות. עדכונים הדדיים מועברים בין המנהל האזרחי לרשות על כל מקרה הידבקות או חשד להידבקות שרלוונטי לשני הצדדים.

בריאיון לתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב הזהיר ראש עיריית ירושלים משה ליאון כי "חייבים לסגור באופן מיידי את כל המעברים מהרשות הפלסטינית לירושלים, אחרת אין טעם בכל הצעדים הננקטים".