-
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

חתן פרס נובל המייעץ לרה"מ: אהיה מופתע אם ימותו יותר מ-10 אנשים בישראל

פרופ' מייקל לויט אינו מאמין למספר מקרי התחלואה המדווחים בישראל. לדבריו "יש בעניין השפעות פוליטיות"
קלמן ליברמן
18 במרץ 2020
09:20

פרופסור מייקל לויט, חתן פרס נובל לכימיה המייעץ לראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא נגיף קורונה, אמר הבוקר (רביעי) כי הוא יהיה "מאוד מופתע" אם ימותו בישראל יותר מעשרה אנשים בעקבות הידבקות בנגיף. לוויט ציין כי שיתף את ראש הממשלה בדעתו לגבי ההיערכות להתפשטות הנגיף.

האזינו לריאיון עם פרופסור מייקל לוויט

בריאיון בתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב, אמר לוויט כי זה לא נכון שמכינים את הציבור בישראל לקראת קטסטרופה וכי "במובן גלובלי יש מדינות שכבר עברו את המחלה והתגברו". הוא הוסיף כי אינו מאמין למספר מקרי התחלואה המדווחים בישראל משום ש"יש בהם השפעות פוליטיות".


אמש אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי על פי התחזיות, צפוי מספר החולים החדשים לגדול בקצב של מאה ליום ואף יותר. לדבריו, ייתכנו גם מתים מקורונה. עם זה ציין כי "אם נקפיד על הצעדים, נשטח את העקומה ככל האפשר כדי שנוכל להגיע לכל אחד מהחולים".

לוויט הוא פרופסור לביולוגיה מבנית באוניברסיטת סטנפורד. בשנת 2013 היה אחד משלושת הזוכים בפרס נובל לכימיה לשנת 2013. המחקר שלו ושל פרופסור אריה ורשל, שותפו לקבלת הפרס, עסק בפיתוח מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות.

בתוך כך, הבהיר פרופסור רן בליצר, מנהל מכון המחקר של כללית וחבר בצוות להיערכות למגיפות במשרד הבריאות בתוכנית כי "ישראל נקטה בצעדים מוקדם יותר ועמוק יותר מהרבה מדינות, מה שעשוי להוביל לתרחיש יותר אופטימי". פרופסור בליצר הדגיש כי "אם לרגע נרפה מהלחץ ומהזהירות - אנחנו עלולים להגיע לתרחיש אחר".