צוות מד"א בחליפות מיגון מפני קורונה, החודש
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: "חוששים שפנינו לאירוע ארוך שיימשך לתוך 2021"

בר סימן טוב התייחס בריאיון לכאן רשת ב לאמירתו כי אלפי ישראלים עלולים למות: "אני לא רוצה להפחיד את הציבור, אלא להסביר למה אנחנו נערכים". על האפשרות של הסגר מלא על המרחב הציבורי בעקבות התפשטות קורונה אמר: "יהיה אפשר לצאת מהבית לצורך הליכה"
ירון דקל
19 במרץ 2020
09:38

קורונה בישראל: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס הבוקר (חמישי) למאבק בהתפשטות הנגיף בישראל, וכן לאמירתו השבוע כי עלולים להיות בישראל אלפי מתים. בריאיון לירון דקל בכאן רשת ב הסביר בר סימן טוב כי בדבריו התבסס על המודל המחמיר, ולפיו גם בחורף הבא תהיה התפרצות של נגיף קורונה, בד בבד עם השפעת העונתית: "אנחנו חוששים שפנינו לאירוע ארוך שיימשך לתוך 2021".

בר סימן טוב הוסיף: "אני לא רוצה להפחיד את הציבור, אני רוצה להסביר לציבור למה אנחנו נערכים. סין, איטליה, קוריאה הדרומית ומדינות אחרות רק בתחילת התהליך מבחינתן וכנראה גם אנחנו בתחילת התהליך".

האזינו לריאיון עם בר סימן טוב בכאן רשת ב

על ההגבלות על הציבור, והאפשרות שיהיה הסגר מלא על המרחב הציבורי בהמשך אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "אנחנו ראינו שינוי ביממה האחרונה בהתנהגות של הציבור, וככל שיהיה צורך אנחנו גם נפעיל את הצו (של הסגר מלא). יהיה אפשר לצאת מהבית לצורך הליכה, אבל כל דבר שבסוף יוצר איזושהי התקהלות או התגודדות יהיה אסור. המשטרה תאכוף בסיטואציה כזאת מקרים שבהם אנשים מתקהלים. לא נשלח משטרה לסתם אנשים ברחוב".

באותו נושא התייחס בר סימן גם להפרות של הנחיות משרד הבריאות, בין השאר בקרב הציבור החרדי, וכן לקריאה של מנהיג הזרם הליטאי הרב חיים קנייבסקי להמשיך להתנהג כרגיל. "אני מאוד מוטרד מזה, ומעוד דברים מהסוג הזה שמבטאים חוסר הפנמה. אנחנו נפעיל את אמצעי האכיפה שלנו, ואנחנו גם רוצים להסביר להם למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. יש פה עניין שהוא באמת פיקוח נפש אמיתי. לא שוחחתי אם הרב קנייבסקי, אם יהיה צריך אעשה גם את זה".

על השימוש באמצעים טכנולוגיים למאבק בהתפשטות הנגיף אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "לאף אחד מאיתנו אין את היכולת לדעת אם היינו בקרבה של אדם חולה. הכוונה היא להגיע לכל האנשים שהיו במגע עם כל מאות החולים. אנחנו נוקטים במדיניות של לעשות את הצעדים כמה שיותר מוקדם כדי למנוע התפשטות של המחלה. אנחנו מאוד מקווים שאנחנו לא במצב של אובדן שליטה".


מניין החולים בקורונה בישראל עומד בשלב זה על 529, מהם שישה במצב קשה. לפי שעה, לא יוטל הסגר מלא על אזרחי ישראל, אך האכיפה של ההוראות וההנחיות צפויה להתגבר משמעותית. כך מסתמן אחרי דיון שנערך אמש אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להנחיות לאזרחים במצב של התפשטות קורונה.