אתר "היבדק וסע" בתל אביב
צילום: דין אריאל, התאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל

דיונים במל"ל: נבחנים צעדים שיחמירו את ההגבלות של משרד הבריאות

הנטייה בשלב זה היא לא להטיל הסגר רשמי, אך כן נבחנים צעדים שיגבילו יותר את הנחיות משרד הבריאות שניתנו עד כה • ממחר: כרטיס הרב-קו יאפשר לכם לדעת אם נסעתם עם חולה קורונה • המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "יש הדבקה נרחבת בקהילה" • צעדים חדשים ברשות הפלסטינית למניעת התפשטות
גילי כהן
22 במרץ 2020
13:03
עודכן ב 14:45

בשעות האחרונות מתקיימים דיונים במטה לביטחון לאומי על האפשרות להדק את ההגבלות על הציבור - כולל הסגר רשמי. כך נודע היום (ראשון) לכאן חדשות. הדבר תלוי בהתפשטות קצב המחלה וגם בשיעורי התמותה, והנטייה בשלב זה היא לא להטיל הסגר, אך כן נבחנים צעדים שיגבילו יותר את הנחיות משרד הבריאות שניתנו עד כה. 

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

בין היתר, מבקש המשרד לביטחון הפנים לקבל סיוע של 16 גדודים מצה"ל במקרה של הטלת הסגר רשמי. המטרה היא להגיע למצב שבו כל מחוז של המשטרה יקבל סיוע של שני גדודים מצה"ל. הגדודים יסייעו לאכוף את ההסגר, אך גם יסייעו באספקת ציוד חיוני. כבר אתמול פנה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בנושא.

משטרת ישראל קיבלה הבוקר את הנחיות האכיפה החדשות, בהתאם לתקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה. השוטרים יאכפו את התקנות על מפרי בידוד ועל מסרבים לדרישת שוטרים לפזר התקהלות של יותר מעשרה בני אדם.

תחילה פורסם כי בתי כנסת יוחרגו מהתקנות, ותותר בהם התקהלות של עד 20 אנשים, אלא שכמה שעות לאחר מכן המשטרה הבהירה כי בבתי הכנסת אסורה התקהלות של יותר מעשרה בני אדם. מתחת לכיפת השמיים אפשר לקיים טקסים דתיים, כמו לוויות, בהשתתפות של עד 20 בני אדם. כמו כן, לא תהיה אכיפה פלילית למי שמפרים את האיסור לצאת מהבית שלא לצורך חיוני.

בתוך כך, בעיריית בת ים הודיעו כי החלו להפעיל רחפן שיסתובב ברחבי העיר כדי לפזר התקהלויות אסורות של אנשים. על פי הודעת העירייה, הרחפן מצויד ברמקול שמופעל בעת הצורך וקורא לאנשים: ״תושבים יקרים, הינכם עוברים על החוק ומפרים את הנחיות משרד הבריאות, אנא לכו הביתה למען בריאותכם״.


פרופ' איתמר גרוטו: "יש הדבקה נרחבת בקהילה"

במשרד הבריאות מאשרים כי יש הדבקה נרחבת בקהילה של נגיף קורונה. המשנה למנכ"ל המשרד הפרופסור איתמר גרוטו אמר היום בריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב כי המטרה הראשית כעת היא להפריד בין חולים לבריאים.

לדברי פרופסור גרוטו, מספר הבדיקות לקורונה עלה ל-3,000 עד 4,000 ביום ואין צורך להגדילו ל-10,000. גרוטו הפציר בציבור לחשוב היטב לפני יציאה מהבית כדי למנוע את התפשטות הנגיף: "מי שיוצא מהבית צריך לחשוב שלוש פעמים, ורק אז להחליט אם לצאת או לא".

האזינו לריאיון עם פרופ' איתמר גרוטו בכאן רשת ב

למרות הנחיות משרד הבריאות: מרכזי היום לאנשים עם מוגבלות ונכים קשים נותרו פתוחים

על אף התקנות לשעת חירום והנחיות משרד הבריאות, מרכזי היום לאנשים עם מוגבלויות ונכים קשים נותרו פתוחים. העמותות המפעילות את אותם מרכזים פנו כבר בשבוע שעבר למשרד הרווחה בבקשה שלא לסכן את ציבור בעלי המוגבלויות ולהורות על סגירה, אך נכון להיום הוראת המשרד נותרה כשהייתה. כך פורסם היום לראשונה בכאן רשת ב.

שושי קלמן, אמו של יוסי הלוקה בשיתוק מוחין, סיפרה לכאן חדשות כי בנה בחר שלא ללכת למרכז כדי שלא לסכן עצמו. לצד זאת, אל עשרות המרכזים ברחבי הארץ ממשיכים להגיע נכים קשים, שרובם בעלי מחלות רקע ועל כן נמצאים בקבוצת הסיכון להדבקה בקורונה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה כי המרכזים פועלים בהתאם להנחיות והכללים של משרד הבריאות, וכי אין חובה להגיע. בסמכות הרשויות המקומיות להורות על סגירה.

במקביל, משרד העבודה והרווחה הודיע היום כי הורים אינם נדרשים לשלם למעונות היום עבור התקופה שבה לא התקיימה פעילות, וכי מעונות מפוקחים של משרד הרווחה יחזירו להורים את הכסף על חצי מחודש מארס וחודש אפריל. יניב בר אור מנכ״ל התאחדות מעונות היום הפרטיים אמר בתגובה להודעת משרד הרווחה: "משרד העבודה והרווחה ממשיך לעשות מה שהוא עושה הכי טוב, לצאת נגד מעונות היום הפרטיים".

חתנו של אריה אבן שנפטר מקורונה: "כמו במלחמת יום כיפור, המערכת לא חשבה מספיק קדימה"

חתנו של אריה אבן, ניצול השואה בן ה-88 שנפטר בסוף השבוע כתוצאה מהידבקות בקורונה, התראיין היום לתוכנית בחצי היום, וסיפר על התחושות במשפחה. "גם אנחנו, ילדיו, יושבים שבעה כל אחד לבדו בביתו. ביקשנו מחברים וקרובים לא לבוא כדי למנוע הידבקות", סיפר חתנו של אבן מיכאל כרמון.

האזינו לריאיון עם חתנו של אריה אבן בכאן רשת ב

כרמון מתח ביקורת על היערכות מערכת הבריאות להתפרצות נגיף קורונה, ועל כך שלא נעשה מספיק כדי לגונן על אוכולוסיית הקשישים בישראל: "נלחמים פה גיבורים, אבל המערכת, כמו במלחמת יום כיפור, לא חשבה מספיק קדימה. לא ניהלו את הסיכון, ולא תיכננו תרחישים - שהם אפילו לא תרחישי קיצון. אנחנו יודעים כבר חצי שנה שהמחלה תוקפת בראש ובראשונה קשישים – מה יותר ברור מלמגן את אנשי הסגל שמטפלים בקשישים ולסגור את בתי האבות?".

קורונה ברשות הפלסטינית – צעדים חדשים

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הודיע על צעדים חדשים על מנת למנוע את התפשטות הנגיף, ובהם איסור גורף על מעבר בין המחוזות השונים בגדה ובין הכפרים למרכזי הערים. בנוסף, החל מהשעה 22:00 הערב ייאסר על אזרחים לצאת מבתיהם למעט עובדים נחוצים. כל אדם שהגיע מחו"ל לשטחים ייכנס לבידוד של 14 יום ומשרדי הממשלה במחוזות השונים, למעט משרד הבריאות, הכלכלה והרווחה – ייסגרו.

הרב-קו יסייע באיתור מגע עם חולי קורונה

כרטיסי רב-קו יסייעו לאבחן אם נותר מגע עם חולה קורונה בתחבורה הציבורית. כך, המידע השמור על הכרטיס יאפשר מעקב אחר חולים שנסעו. הנוסע יקבל את מספר הקו שבו נסע, שעת עלייתו לאוטובוס או לרכבת – ואת ושעת העלייה של חולה הקורונה שנסע שם.