ארכיון
צילום: פלאש 90

נפטר שלישי מקורונה בישראל: בן 87 שסבל ממחלות רקע

מדובר בדייר בית האבות "נופים" בירושלים, שם התגורר גם אריה אבן שנפטר ביום שישי מהנגיף • הנפטרת השנייה מקורונה: מלכה קבע, בת 67, תושבת בת ים שסבלה ממחלות רקע • הממשלה תקיים ישיבה טלפונית ב-20:30 כדי לאשר את החמרת ההגבלות
כתבי כאן חדשות
24 במרץ 2020
15:42
עודכן ב 19:30

גבר בן 87 עם מחלות רקע מת הערב (שלישי) בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מדובר בדייר בית האבות "נופים" בירושלים, שם התגורר גם אריה אבן שנפטר ביום שישי מהנגיף. מוקדם יותר מתה בבית החולים וולפסון אחר הצוהריים מקורונה מלכה קבע, תושבת בת ים בת 67. היא סבלה ממחלת רקע קשה וטופלה בטיפול נמרץ אך מצבה התדרדר והיא הלכה לעולמה.

הערב בשעה 20:30 תקיים הממשלה ישיבה טלפונית כדי לאשר את החמרת ההגבלות. מוקדם יותר קבע ראש הממשלה נתניהו כי גם בתקנות החדשות תותר הפעלת משלוחים של אוכל ומוצרי יסוד, אך יאסר איסוף עצמי. בישיבת עבודה של פקידים בכירים התעורר ויכוח בין משרדי הממשלה על המשך פעילות המשלוחים בישראל. מנכ"ל משרד הבריאות דרש למנוע אפשרות של משלוחים בטענה כי המחלה מתפשטת בקצב גבוה מאוד, והשווה את המצב לאיטליה.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

מנגד, בכירי האוצר טענו כי המשך אספקת המשלוחים מהווה גלגל הצלה לבתי העסק בישראל וביטולם יהווה מכת מוות עבור עשרות אלפי עסקים בישראל. לדברי מקורות המעורים בפרטי הדיונים, משרד הבריאות עדיין מקדם הסגר מלא על אוכלוסיית אזרחי ישראל - כולל סגירת כל החנויות, למעט בתי מרקחת ומרכולים.

זמן קצר לאחר הפרסום על חילוקי הדעות בנוגע למשלוחים, הודיע ראש הממשלה בהודעה לתקשורת כי לא יופסקו המשלוחים. "ראש הממשלה הכריע כי יתאפשרו משלוחים ממסעדות בהתאם להוראות משרד הבריאות. לא יתאפשר איסוף עצמי", נכתב בהודעה.

מלכה קבע (צילום: באדיבות המשפחה)

הכנסת אישרה: וועדה לענייני נגיף קורונה

מליאת הכנסת אישרה את הקמת הוועדה המיוחדת לענייני נגיף הקורונה. 55 הצביעו בעד הקמת הוועדה. למעט אדלשטיין, כל חברי בלוק הימין-חרדים לא הצביעו. בשעות האחרונות נמשכים הדיונים בקרב הדרגים המקצועיים בממשלה בנוגע להגבלות החדשות שיוטלו על הציבור. עד עתה לא נקבעה ישיבת ממשלה בשל חוסר הסכמה בסוגיות רבות שעל הפרק.

מוקדם יותר התייחס המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, להחמרות הצפויות בהגבלות על התנועה ואמר כי באמצעותן ניתן יהיה להגיע לשליטה על המצב. בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב אמר גרוטו כי"יש לנו הזדמנות, אבל האזרחים צריכים להבין שעליהם להישאר בבית". הוא התייחס לביקורת על כמות הבדיקות, וטען כי הן כלי חשוב לקבלת תמונת מצב. אך אין צורך ברבבות בדיקות מדי יום.

האזינו לריאיון עם איתמר גרוטו

השר גלעד ארדן התייחס בטוויטר להגבלות הצפויות וכתב כי "סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם ובחנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן תוטל חובה על בעלי עסקים שישארו פתוחים למדוד חום של הנכנסים". 

נגיד בנק ישראל: יש לבנק ישראל את כל הכלים כדי להחזיר את הנזילות לשווקים

נגיד בנק ישראל אמיר ירון התייחס למשבר הכלכלי הצפוי ממגפת קורונה, ואמר: "עלינו לסייע למי שפוטר או יצא לחל"ת והכנסתו נפגעה דרמטית. זה מה שעושות ממשלות ברחבי העולם ובהיקפים אדירים. על מנת להתמודד עם המשבר יהיה עלינו להקצות משאבים בהיקפים גדולים יותר גם במחיר של הגדלת הגירעון. ראוי שתוקם רשת ביטחון בסכום של 15 מיליארד שקלים". 

לדבריו, "מדיניות כלכלית נכונה היא זו שתכתיב את קצב היציאה מהמשבר - בלי בריאות אין כלכלה אבל בלי כלכלה לא תהיה בריאות זהו עקרון מפתח. עוצמתו והיקפו של המשבר מחייבים פעולות בסדר גודל חסר תקדים - יש לבנק ישראל את כל הכלים כדי להחזיר את הנזילות לשווקים". 

הפג בשערי צדק נמצא שלילי לקורונה; אחות בשיבא נמצאה חיובית

כמו כן, מבדיקות חדשות שנערכו לפג בן החודשיים המאושפז בבית החולים שערי צדק, עולה שהוא אינו חולה בקורונה. שתי בדיקות במעבדת הקורונה של שערי צדק חזרו שליליות ובדיקה נוספת במעבדה המרכזית בתל השומר שגם היא חזרה עם תוצאה שלילית. כמו כן, כל הפגים ששהו בקרבתו נבדקו והתוצאות חזרו תקינות.

מוקדם יותר דווח על מקרה נוסף של איש צוות רפואי שנדבק בקורונה. אחות אחראית במחלקת אף אוזן גרון בבית החולים שיבא, נמצאה נשאית לנגיף. כ-20 אנשי צוות רפואי נכנסו לבידוד בעקבות החשש מחשיפה לנגיף. גורם בבית החולים אמר שכניסתם של אנשי צוות רבים לבידוד מקשה על המשך הפעילות במחלקה.