אלונה ברקת
צילום: פלאש 90

הנפגעת העיקרית מהחלטת אלונה ברקת לעזוב את הפועל ב"ש - היא ברקת עצמה

מרבית האוהדים כנראה יצדדו במהלך של ברקת, אבל בתוך המשבר שבו נמצאת המדינה - גם לשחקני הקבוצה יש זכות להילחם על זכויותיהם. ואולי הבעלים סתם חיפשה תירוץ כדי לעזוב? | זמן ספורט
יואב בורוביץ'
29 במרץ 2020
23:47

סביר להניח שמרבית האוהדים, עיתונאי הספורט והציבור הכללי יצדדו באלונה ברקת, שהודיעה היום (ראשון) כי היא עוזבת את הפועל באר שבע. מדובר באחת מהדמויות הנערצות בכדורגל הישראלי. ומה היא בסך הכול רצתה? לקצץ קצת במשכורות בזמן משבר קורונה נוראי. לכאורה, הכי מתקבש והגיוני. הגון ממש. הרי כל העולם ואחותו עכשיו מפטרים או מוציאים לחל"ת. וגם בקבוצות כדורגל רבות אחרות עושים בדיוק את מה שברקת רוצה לעשות. "תאבי בצע מגעילים" – כאלה הם שחקני באר שבע. כך לפחות ניתן להתרשם אם מקשיבים לתקשורת, לאוהדים ולמכתיבי דעת הקהל.

אך במה שונים שחקני הפועל באר שבע מהמוני שכירים אחרים במשק, שפשוט רוצים שישלמו להם את מה שמגיע להם? הרי גם להם יש מחויבויות. אף אחד לא מוריד להם את מחיר המשכנתה, או מפחית להם את מחיר יתר ההוצאות בגלל המשבר. וכדאי לקחת עוד משהו בחשבון: האופוזיציה למהלך של ברקת – של הורדה עד 30% בשכר גם לעונה הבאה – הייתה כמעט מקיר לקיר בחדר ההלבשה הבאר שבעי. אז כל השחקנים טועים? כולם תאבי בצע ורק אלונה ברקת היא הצדיקה?

כשברקת מחליטה לעזוב בדרך שבה היא עוזבת, היא משדרת חולשה וחוסר מחויבות לקבוצה הנהדרת והמצליחה שהיא יציר כפיה. גם לשיטתה, אלונה ברקת יוצאת כאן רע

ומה אנחנו עוד שומעים? שברקת זעמה ונעלבה עד עמקי נשמתה כששמעה כי השחקנים רוצים להיעזר בשירותיו של עורך דין במגעים מולה. זה ממש הקש ששבר את גב הגמל מבחינתה, לפי פרסומים רבים. להשתמש בעורך דין? פשע ובגידה בל יתוארו של שחקני הפועל באר שבע, לפי תפיסת ברקת.

בסופו של דבר צריך לשאול את השאלות הבאות: מדוע גם בעבר ברקת איימה לא פעם, וכנראה גם לא פעמיים, בכך שתעזוב את הקבוצה – ולבסוף נשארה? האם היא תישאר גם עכשיו? ואם לא – האם העימות האחרון מול שחקני הקבוצה הוא באמת הסיבה היחידה לעזיבה?

הרי בקבוצות רבות (הפועל תל אביב, הפועל חיפה, בית"ר ירושלים) שמענו על שחקנים שלא מוכנים לקבל באופן אוטומטי את הנחתות הקיצוץ של הבעלים. אבל שם עדיין לא שמענו על בעלים שעוזבים בשל כך (למרות שיואב כץ מהפועל חיפה מאיים). האם ההתנהגות של שחקני הפועל באר שבע כל כך חורגת מכללי ההגינות וההיגיון, ואפילו הנאמנות לברקת? האם הם לא צריכים להיות גם נאמנים לעצמם, למשפחותיהם ולחוזים שעליהם חתמו לפני הכול?

וצריכה להישאל עוד שאלה: האם ייתכן שאלונה ברקת חיפשה איזשהו תירוץ כדי לעזוב בכל מקרה? הרי לפני שנה וחצי היא כבר הצהירה שתעזוב בגלל הצטרפות לפוליטיקה. אולי הלב והראש שלה כבר לא לגמרי בהפועל באר שבע? אולי הצעצוע (היקר כל כך) טיפה איבד מכוח המשיכה שלו אצלה? זה אפילו הגיוני ונורמלי.

אבל אין סיכוי שברקת תודה בכך. ואם היא אכן תעזוב, ספק אם אי פעם נשמע ממנה את הסיבה האמיתית לכך. וקחו בחשבון שיש סיכוי לא קטן – בהתבסס על התנהגותה בעבר – שהיא בסך הכול מאיימת היום כשהיא אומרת שהיא עוזבת.

כך או כך, היה ראוי מצד ברקת להתנהג בצורה שונה. הקבוצה ברשותה 14 שנה. היא באמת אחת מהדמויות הנערצות ביותר בספורט הישראלי, גם ברמה הארצית, והמוניטין שלה וההערכה כלפיה אפילו חורגים מתחום הכדורגל.

  כל השחקנים טועים? כולם תאבי בצע ורק אלונה ברקת היא הצדיקה? שחקני הפועל ב"ש (צילום: רועי אלימה, פלאש 90)

הייתי מצפה, לאור כל אלה, שאלונה ברקת תתנהג כמו בוסית אמיתית. הקבוצה היא שלך. אל תזרקי אותה כי כמה שחקנים (או יותר מכמה) מסרבים לגזרות שהנחתת עליהם. תיאבקי בהם בצורה אחרת, אבל עם קלאס. כך תשדרי לכל העולם שהפועל באר שבע היא עדיין בראש ובראשונה אלונה ברקת. ועוד משהו, אל תעזבי בעיצומו של משבר הקורונה הכל כך חמור - הן מההיבט הספורטיבי, אבל גם מההיבט הכלכלי, החברתי ואפילו המוראלי של אוהדי הקבוצה. לעזוב עכשיו? זה הזמן הכי פחות מתאים.

כשברקת מחליטה לעזוב בדרך שבה היא עוזבת, היא משדרת חולשה וחוסר מחויבות לקבוצה הנהדרת והמצליחה שהיא יציר כפיה. גם לשיטתה, אלונה ברקת יוצאת כאן רע - גם אם כל העולם בימים הקרובים יתחנף אליה ויגיד לה עד כמה שהיא נפלאה וכמה אסור שהיא תעזוב.

באמת מאוד לא רצוי שאלונה ברקת תעזוב את באר שבע. אבל הכי לא רצוי שהיא תעזוב בדרך שבה היא בחרה.