רה"מ נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה וצוותו הקרוב ייכנסו לבידוד

אמש אובחנה יועצת רה"מ כחולה בקורונה. אף שתחקיר בעניין הצורך בבידוד מתנהל כעת – ראש הממשלה החליט לשהות בבידוד • גורמים במשרד ראש הממשלה: "נפעל על פי הנחיות משרד הבריאות"
גילי כהן ועמיחי שטיין
30 במרץ 2020
06:15
עודכן ב 14:26

עוד בטרם הסתיימה החקירה האפידמיולוגית – ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (שני) להיכנס לבידוד לאחר שהיועצת שלו למגזר החרדי ולכנסת, רבקה פאלוך, נמצאה הלילה חיובית לנגיף קורונה ונמצאת בבידוד. פאלוך נדבקה ככל הנראה מבעלה שחלה בווירוס, ואושפז בסוף השבוע במצב קל. פאלוך עצמה שהתה בימים האחרונים בסביבת ראש הממשלה. גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו בתגובה: "נפעל על פי הנחיות משרד הבריאות".

כאמור, עוד בטרם הסתיימה החקירה האפידמיולוגית החליט ראש הממשלה לשהות בבידוד עד לסיום החקירה, ובהתאם לממצאים ייקבע יום לסיום הבידוד. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי על פי ההערכה הראשונית – אין צורך שראש הממשלה ישהה בבידוד כיוון שלא היה במגע קרוב עם החולה ולא קיים עמו פגישה. כמו כן, מבדיקה ראשונית עולה כי השניים לא שהו יחד בחדר אחד בשבועיים האחרונים.

עוד אמרו כי כי בשבועות האחרונים מקפידים ראש הממשלה וסביבתו על "הקפדה יתרה של הנחיות משרד הבריאות, בליווי רופאו האישי, ומקיים את רוב הדיונים בשיחות וידאו ממעונו". כמו כן, נתניהו מקיים בדיקות קורונה באופן שגרתי ובדיקה כזאת צפויה גם ביממה הקרובה.

בתוך כך, בדיון שהתקיים אתמול בהשתתפות נתניהו התברר שקצב ההתפשטות היומי של נגיף קורונה נמוך מהצפוי. במשרד הבריאות הבהירו כי צעדי ההסגר פועלים ביעילות. במחוז תל אביב החליטו להעלות הילוך משמעותי בנושא האכיפה בריכוזי אוכלוסייה שלא נשמעים להנחיות, ובפרט –בקרב הפלג הירושלמי הקיצוני, שמאות מאנשיו השתתפו בהלוויית הרב צבי שינקר אמש בבני ברק. אתמול, נזף השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בצמרת המשטרה על האירוע.

התחזית של משרד הבריאות היה שבשלב זה קצב הגידול היומי של מתים מקורונה יהיה פי 1.25, אך הוא עמד אמש על 1.15. במשרד שוקלים להנחות את האוכלוסייה שעדיין יוצאת מהבית לעבודה או לסופרמרקטים, לעטות מסיכה על הפנים כדי למנוע הדבקה. היום תתקיים ישיבה נוספת עם בכירי משרד הבריאות, ששוקלים את יעילות ההנחיה.

בד בבד משרד הבריאות, קופות החולים ומד"א יחלו לבקש מכלל הציבור לענות על שאלון סימפטומים קצר מדי יום. מדובר בניסיון לקבל תמונת מצב ולייצר מפה אפידמיולוגית לחיזוי ואיתור תסמיני קורונה, שתסייע בקבלת החלטות. במשרד מסבירים שהשאלון היומי יהיה אנונימי וישמש כ-"WAZE של הקורונה".