בצלאל סמוטריץ'
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

סמוטריץ': "לא נהיה עלה תאנה בממשלת שמאל, גם אם בראשה יעמוד נתניהו"

השר וח"כ מימינה יצא נגד האפשרות שתיק המשפטים יעבור למפלגות המרכז-שמאל, ובריאיון לכאן רשת ב אמר: "אני חושב שיש לנתניהו מחוייבות לאנשים שהלכו איתו כברת דרך ארוכה"
קלמן-ליברמן
31 במרץ 2020
09:30

על רקע המגעים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לקראת הקמת ממשלת אחדות, במפלגת ימינה - המחזיקה היום תיקי הביטחון, החינוך והתחבורה - מביעים זעם על האפשרות שתפקידים רבים בממשלה יעברו למפלגתו של גנץ, או למפלגת העבודה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס לנושא, ובריאיון אצל קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכן רשת ב אמר: "לא נהיה עלה תאנה בממשלת שמאל, גם אם בראשה יעמוד נתניהו".

האזינו לריאיון עם בצלאל סמוטריץ' בכאן רשת ב

סמוטריץ' יצא נגד העברת תיק המשפטים למפלגות גוש המרכז-שמאל: "אני לא מצליח להבין איך מוותרים על תיק המשפטים ונותנים אותו לצד השני. זה תיק דרמטי שמשפיע כמעט על כל מה שקורה בישראל. כשעוד אלמנטים ערכיים ואינטרסים של הימין עוברים לצד השני, אנחנו בהחלט מוטרדים שלא תהיה ממשלת ימין.

"אני חושב שיש לנתניהו מחוייבות לאנשים שהלכו איתו כברת דרך ארוכה. אם הוא ראש ממשלה בזכות זה שהלכנו איתו, וכפי שהוא ידע להתייעץ איתנו ולקבל החלטות בצורה משותפת - ככה זה צריך להיות גם עכשיו. אנחנו צריכים לקבל החלטות כגוש".

עוד אמר שר התחבורה: "ממשלת אחדות כוללת ויתורים שגם אנחנו נצטרך לעשות. ממשלת אחדות כן - ממשלת שמאל לא. כשאנחנו שומעים על עוד אלמנטים ערכיים ואינטרסים של הימין שעוברים לצד השני - אנחנו בהחלט מוטרדים שלא תהיה ממשלת ימין. אם נתניהו רוצה לשמור על בלוק הימין, אז אין לנו שום מנוף".

גם ח"כ אסף זמיר מכחול לבן התייחס הבוקר להקמת ממשלת האחדות. בריאיון לכאן רשת ב זמיר: "אנחנו בסוף רוצים לגבש ממשלת אחדות שתיאבק בקורונה, אבל יש דברים שלא נוותר עליהם בכל מקרה - דברים שקשורים לדמוקרטיה או למשפטו של נתניהו. 

האזינו לריאיון עם סף זמיר בכאן רשת ב

"צו השעה הוא שתהיה ממשלה גדולה ומתפקדת בישראל - האינטרס הזה הוא גדול מאוד כרגע. העובדה שתהיה ממשלה עם יותר מ-30 שרים, אם תהיה כזו, היא עובדה שלא נוח לי איתה במציאות הכלכלית. כחול לבן חייבת להיות עם אותו מספר שרים כמו הצד השני. ככל שהצד השני יוריד את מספר השרים שלו, הייתי שמח לא להיות שר".

על האפשרות שיולי אדלשטיין ישוב לתפקיד יו"ר הכנסת אמר זמיר: "דעתי היא שיולי אדלשטיין, לאחר שעשה מה שעשה, לא יכול לחזור יו"ר הכנסת. זה לא עניין אישי אלא ערכי".

נתניהו: "לא אוותר על תוכנית טראמפ"

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי נתניהו אמר למקורביו על המגעים מול גנץ: "ויתרתי על תיקים, לא אוותר על תוכנית השלום של טראמפ בכל מה שקשור לסיפוח". עוד פורסם אמש במהדורה כי אחת מנקודות המחלוקת הנוספות במשא ומתן הקואליציוני היא נושא מספר השרים בממשלה. בכחול לבן דורשים שבממשלה יכהנו 30 שרים ואילו הליכוד דוחף לכך שיכהנו בה 36, על אף הביקורת הציבורית החריפה.


בנוסף, ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן לא מעוניין בתיק החוץ ומבקש עבורו משרד חלופי. על פי הדיווח, אשכנזי מעוניין במשרד הבריאות או לחלופין במשרד לביטחון הפנים.