בית חולים באיטליה בעת התפרצות הקורונה
צילום: אי-פי

מערכת מכ"מ ואופטיקה של משרד הביטחון תאפשר ניטור מדדים של חולי קורונה מרחוק

המערכת תאפשר לצוות הרפואי לשהות במתחם סטרילי ללא מגע עם הנבדק, ובכך לצמצם בצורה משמעותית את אנשי הצוות שנדבקים בנגיף והנדרשים להיכנס לבידוד
דקלה אהרן שפרן
31 במרץ 2020
13:53

משרד הביטחון הודיע היום (שלישי) כי המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה סיים בהצלחה ניסוי במערכת חדשה, המאפשרת ניטור מרחוק של מדדים של חולי קורונה המאושפזים במיון. עוד נמסר כי מדובר במערכות המשלבות מכ"מ ואמצעים אופטיים, ומאפשרות ניטור מדדים ללא סיכון של אנשי הצוות הרפואי, וכי השלב הבא של המערכת הוא מיון ראשוני ותעדוף טיפול בחולים בהתאם לניתוח המדדים.

לפי הודעת משרד הביטחון, המערכת החדשה תאפשר מדידה ממרחק של דופק הנבדק, חום גופו וקצב נשימתו. נתונים אלה יוצגו במוניטור מרוחק לרופאים בתצוגה שהוגדרה לבקשתם – גרפית או מספרית – ותקל עליהם בתהליך קבלת ההחלטות. המערכת תאפשר לצוות הרפואי לשהות במתחם סטרילי ללא מגע עם הנבדק, ובכך לצמצם בצורה משמעותית את אנשי הצוות שנדבקים בנגיף והנדרשים להיכנס לבידוד. בהמשך, תוכל מערכת מדידה זו גם לאפשר מיון ראשוני ותיעדוף טיפול בחולים בהתאם לניתוח המדדים.

אלוף-משנה א' מהמינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון, אמר כי "השילוב בין העוצמה הטכנולוגית של התעשיות הביטחוניות והעוצמה הטכנולוגית של קציני מפא״ת מאפשר לנו להסב מוצרים שפותחו לצרכים הביטחוניים ולהשתמש בהם במסגרת המאבק בקורונה. המערכת שהסבנו מבוססת על טכנולוגיית מכ״מ ומצלמות תרמיות, ששונו לטובת צורכי המדידה הרפואית, וישמשו מעכשיו לניטור מדדים פיזיולוגיים״.