נתב"ג

עד להסדרת ההעברה לבידוד במלוניות: נתניהו הורה לעצור נחיתת טיסות

עשרות נוסעים חזרו מנתב"ג לביתם, מבלי שעברו בדיקת קורונה • גורמים רשמיים פנו לייעוץ משפטי כדי להרחיב את סמכות המדינה לשלוח חוזרים מחו"ל למלוניות • ירושלים ובני ברק ממשיכות להוביל במניין החולים בנגיף
גילי כהן
11 באפריל 2020
12:13
עודכן ב 16:10

עשרות נוסעים נחתו היום (שבת) בנמל התעופה בן גוריון (נתב"ג) לאחר ששבו מניו ג׳רזי בארצות הברית ומשם נסעו במוניות באופן עצמאי ליעדם, מבלי פיקוח או בקרה מצד גורמי המדינה. הנוסעים הורשו לצאת משטח נמל התעופה, ולא עברו בדיקת קורונה. בעקבות כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לעצור את הטיסות הנוחתות בישראל עד להשגת הסדרה משפטית שתאפשר לפיקוד העורף לקחת את הנוחתים בארץ מיד עם ירידתם מהמטוס לבידוד במלוניות.

מטוסים שכבר המריאו לישראל יורשו לנחות ומעבר לכך, ייעצרו כל טיסות הנוסעים לישראל. כשליש ממקרי ההידבקות בנגיף בארץ בחודש החולף - מנוסעים ששבו לישראל מחו"ל. בשבוע האחרון חל זינוק של 460% בהידבקות שמקורה בשבים לישראל.

גורמים רשמיים פנו לייעוץ המשפטי כדי לנסח מחדש את התקנות לשעת חירום, כך שיהיה ניתן להפעיל שיקול דעת רחב יותר בשליחת שבים מחו"ל לבידוד במלוניות. לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, ייעוץ משפטי מנע אפשרות לחייב שליחה לבידוד במלוניות, בטענה כי הדבר יכול לפגוע בחופש התנועה של מי שאינו חולה בנגיף. 

לפי התקנות הקיימות, נציג משרד הבריאות יכול להפעיל שיקול דעת שמאפשר לו לכפות בידוד מחוץ לביתו של אדם ששב מחו"ל, אם השתכנע שאין לו פתרון בידוד הולם. אך לפי הנתונים הקיימים, רק כ-20% מצהירים כי אין באפשרותם לקיים בידוד בבתיהם. לפי גורמים המעורים בנושא, נעשתה פנייה לתיקון התקנות כדי לאפשר שיקול דעת נרחב יותר לנציג משרד הבריאות בנתב"ג. עם זאת, כבר כיום ישנם מספר רב של חולי קורונה שנמצאים בבידוד ביתי, כך שהסכנה האפשרית מהם רבה יותר מאלו ששבים מחו"ל, שאינם בהכרח חולים.

הנוסעים שחזרו היום לישראל היו אמורים לעבור לבידוד במלוניות על פי ההנחיות של ראש הממשלה ומערכת הביטחון, אך זה לא קרה. השבים לישראל טסו בטיסה של יונייטד, היחידה שעדיין טסה מארצות הברית לישראל, וזו הפעם השביעית שנוסעים שחוזרים בטיסה של החברה לא נלקחים למלוניות על פי ההנחיות. על סיפון המטוס היו כ-80 בני אדם. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הבהיר: "‏אין כרגע חובה חוקית על החוזרים מחו״ל לשהות במלון. הם רשאים לשהות בבידוד בתוך ביתם או בכל בית שיבחרו. המשטרה יכולה לאכוף רק חובה חוקית".

המובילות בתחלואה בקורונה בכפרים הערביים: דבוריה וג'סר א-זרקא

משרד הבריאות פרסם היום נתונים על מספרי החולים בקורונה בערים השונות, בהן גם כפרים וערים ערביות. שתי המובילות במספר החולים ביחס לאוכלוסייה הן דבוריה וג'סר א-זרקא. ההדבקה בדבוריה החלה בבית אבות ביבנאל – שם נדבקו אנשי צוות, תושבי הכפר, והדביקו משפחות שלמות כשחזרו לביתם. בינתיים שמונה קשישים כבר מתו מהנגיף והכפר נתון בסגר מלא.

בבאקה אל-ע'רביה יש 18 חולים וחבר המועצה, אחמד קעדאן, הזהיר היום את התושבים כי יש בקרבם מי שמסתירים את דבר מחלתם של בני משפחה שנדבקו בקורונה, בגלל הבושה. בהודעה קולית שהופצה בקבוצות ווטסאפ, ציין קעדאן כי קרובי משפחה של אנשים שאמורים לשהות בבידוד, מתראים איתם וממשיכים להסתובב בעיר כאילו כלום לא קרה. "זה עניין של חיים או מוות", הוסיף חבר המועצה.

בחברה היהודית ממשיכות להוביל את טבלת הקורונה ירושלים ובני ברק. בירושלים ישנם 1,821 חולים ובבני ברק 1,761. אחריהן נמצאת תל אביב עם 444 חולים. 

במשרד הבריאות עדכנו מוקדם יותר כי מניין החולים בקורונה עלה ל-10,515, בהם 191 חולים במצב קשה ו-132 שזקוקים להנשמה. מספר המתים עומד על 96.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית תומר, דניאל אלעזר, שרון עידן, נופר משה וערן זינגר