ארכיון
צילום: אי-פי

בשל משבר קורונה: לא ניתן לקבוע תורים לחיסון נגד חצבת למבוגרים

גם מבוגרים שכבר ניתנה להם מנת חיסון ראשונה אינם יכולים לקבוע תור למנה השנייה. משרד הבריאות: פועלים במתכונת עבודה מצומצמת
דקלה אהרן שפרן
11 במאי 2020
16:44

על אף הירידה בשיעור החיסונים בצל משבר קורונה, במשרד הבריאות אומרים כי לא ניתן לקבוע תורים לחיסון נגד חצבת למבוגרים בגלל עבודה במתכונת מצומצמת. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. גם למבוגרים שלא ניתנה להם מנת חיסון שנייה, המבקשים כעת להתחסן, נאמר במוקד משרד הבריאות שלא ניתן לקבוע תור.

לצד זאת, במענה הקולי במוקד נאמר כי מי שמתכנן לנסוע לאומן שבאוקראינה יכול לפנות על מנת לקבל את החיסון. פנייה של כאן חדשות למרפאות מטיילים העלתה כי במרפאות רבות נאמר כי לא ניתן להתחסן מפני חצבת.

לפני כשבועיים דווח בכאן רשת ב על ירידה חדה בשיעור ההתחסנות של ילדים בטיפות החלב ובבתי הספר. הדבר מעלה חשש מהתפרצות מחלה זיהומית נוספת מלבד קורונה – בפרט מחלת החצבת. במשרד הבריאות הזהירו כי יש לפעול לאלתר לשיפור הכיסוי החיסוני בקרב ילדים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת נכלל בסל הבריאות למבוגרים שנולדו מ-1957 ואילך, ולא חוסנו בעבר בשתי מנות. נערך מבצע חיסוני חצבת לנוסעים לאומן לפני ראש השנה 2019, אך המבצע כבר הסתיים".

עידוד התחסנות באמצעות הסברה

מאיגוד רופאי בריאות הציבור נמסר כי תוכנית חיסונים מוצלחת להגנה על בריאות הציבור איננה מתמצה במימון אמפולות החיסון, אלא מחייבת היערכות מתאימה לעידוד ההתחסנות באמצעות הדרכה והסברה נכונים. באיגוד הוסיפו כי הכנסת חיסון החצבת למבוגרים לסל התרופות הייתה צעד חשוב, אך ללא תוכנית מתאימה היא חסרת משמעות. עוד אמרו באיגוד כי עכשיו זה הזמן להשקיע בבריאות הציבור על ידי פעולות עומק לעידוד התחסנות, ובכלל זה בחקיקה.

גם ארגון הבריאות העולמי קיבל דיווחים מכל רחבי העולם ששירותי החיסון נפגעים בתקופת המגיפה. לטענת מנהלת התוכנית לחיסונים חיוניים בארגון, אן לינדסטראט, גובר החשש מחזרתן של מחלות שאפשר למנוע באמצעות אותם חיסונים. לדברי לינדסטראט: "חצבת היא אחת המחלות המדבקות ביותר. כל חולה חצבת מדביק שניים עד 18 חולים. ככל שההגנות מופחתות החשש מפני התפרצות הופך חמור יותר. ב-2019 חווינו התפרצות משמעותית מכפי שחווינו במשך תקופה ארוכה".

בהכנת הידיעה השתתף ערן סיקורל