ג'ייסון ליטמן

Jewish מילניאלס | הדתי לשעבר שהקים ליין מסיבות לגייז בניו יורק

ג'ייסון ליטמן מהקהילה האורתודוקסית בניו יורק יצא מהארון בשנות העשרים המאוחרות שלו לאחר שנים של מצוקה והתנסות בטיפול המרה. כיום הוא מנהל את ''היברו'', ליין מסיבות לגייז בניו יורק, שהוא הרבה יותר מזה
מערכת כאן
17 במאי 2020
12:14

"עברתי טיפולי המרה במשך חמש שנים" מספר ג'ייסון, בעודו נזכר על ימיו בארון, "אני זוכר שעשיתי הכול, הגעתי למפגשים בסופי שבוע, קראתי את כל חומרי הקריאה. בסופו של דבר, אחרי חמש שנים, חשבתי: 'טוב, אני מוכן, אני יכול להיות הטרוסקסואל בריא". הוא ניסה להתסגל לאורך חיים "סטרייטי" אך ככל שיצא עם נשים והבין שהוא לא מעוניין בהן, ג'ייסון אמר לעצמו: "הגיע הזמן לצאת מהארון". החלטה לא פשוטה עבור בחור ישיבה לשעבר.

"כשיצרתי ליין מסיבות ליהודים גייז כאן בניו יורק, ניסיתי פשוט לעזור לאנשים למצוא אחרים שדומים להם"

ג'ייסון ליטמן נולד בניו יורק בקהילה אורתודוקסית שרק רצה להרגיש שייך אליה: קהילת ברויאר החרדית הייתה חלק ממנו, מזהותו והוא רצה להישאר בתוכה כי היה לו טוב בתור אורתודוקסי. אחרי שהתוודע לרגשותיו ההומוסקסואליים, ג'ייסון חש במצוקה: "רציתי מאוד להישאר בקהילה שהייתי בה, הייתי מוכן לעשות כל דבר כדי שזה יקרה".

אחרי שגבר על הפחדים, הוא הקים את הליין היהודי המצליח "היברו  ("Hebro"). בתקווה שכל מי שהרגיש כמוהו, יוכל להיות חלק מהקהילה החדשה שהקים, שתהווה לו בית. זה התחיל ממפגש קטן עם חברים של 15 עד 20 חברים באחד מהברים של הגייז באזור. אלא שאז הופיעו קצת יותר מעשרים אנשים, יותר לכיוון של 250 איש שהגיעו לבר. "זה היה האירוע הראשון מהסוג הזה לגייז יהודים כאן בניו יורק", מספר ג'ייסון בגאווה, "כשיצרתי ליין מסיבות ליהודים גייז כאן בניו יורק, ניסיתי פשוט לעזור לאנשים למצוא אחרים שדומים להם".

בעודנו מסתובבים ברחבי המועדון ומחוצה לו, אנחנו פוגשים את "ליידי סינגאגא", דראג קווין שגדל בקהילתבית חב"ד ולמד בישיבה במשך שלוש שנים בישראל: "כשיצאתי מהארון, 'היברו' היה קיים, הקהילה הזו של גייז יהודים קיבלה אותי בזרועות פתוחות כשהקהילה האורתודוקסית לא בהכרח עשתה את זה וזה מה שהייתי צריך אז".

גם אנדרו ואריאל, זוג מבלים קבוע בליין המסיבות, מרגישים כמו בבית כשהם מגיעים לאירועי ה-"היברו": "נחמד שיש לך קהילה שאתה מרגיש בה בנוח בתור יהודי ובתור גיי". אחד המבלים הנוספים במקום ששמו ספנסר מוסיף, "חלק מהמסע שלי ב'היברו' הייתה בדיקה וחשיפה של הזהות הדתית שלי יחד עם הזהות המינית שלי".

ג'ייסון בטוח שה-"היברו" הוא לא רק עוד מועדון לגייז אלא מקום שאפשר להכיר בו אנשים, להתיידד אחד עם השני ואפילו להתחתן ולהקים משפחה: "למרות שהקהילה שיצרתי לא הייתה אמורה להיות אורתודוקסית, רציתי ליצור קרבה כזו וסביבה קהילתית כזו. אני מרגיש שבעשר השנים האחרונות עשיתי את זה, הצלחתי בזה".