שרון וכסלר

דבר כזה עוד לא היה: מה הסיפור של החום הקיצוני?

טמפרטורות גבוהות בצורה קיצונית וגל חום שמסרב להיגמר – מה נשתנה בעונת המעבר הזו? במילה אחת: התמוככות
שרון וכסלר
21 במאי 2020
00:12
עודכן ב 05:25

תמיד אומרים לי: דבר כזה עוד לא היה, נכון? ותמיד אני משיבה – דווקא כן! אבל דבר כזה – כמו השבוע האחרון – באמת עוד לא היה. תראו, גלי חום הם דבר שכיח בעונת מעבר. תמיד יש כמה ימים עם טמפרטורות גבוהות. אלא שהפעם, הטמפרטורות גבוהות במיוחד, למעלה מ־40 מעלות ברוב הארץ וכל החום הזה פשוט לא נגמר. יום ועוד יום ועוד יום. בסופו של דבר, החום הקיצוני הזה, עומס החום המטורף הזה יבלה איתנו עד שבת. שישה ימים עם חום קיצוני. דבר כזה באמת עוד לא היה. 

כשמסתכלים מסביב, רואים שבשנים האחרונות גלי החום הופכים להיות שכיחים יותר, לא רק אצלנו אלא גם בעולם. מי חשב בעבר שצריכים מזגנים גם באירופה? היום כבר ברור לכל מי שבילה ביבשת בקיץ האחרון  ששבר שיאי חום – שזה לגמרי נחוץ.

גלי חום הם לא עניין פשוט. מדובר על סכנה של ממש. בגל החום ב־2003 באירופה מתו, על פי ארגון הבריאות העולמי, יותר מ־70 אלף בני אדם. ובשנים 1998–2017 מתו יותר מ־160 אלף בני אדם רק מגלי חום ברחבי העולם.

אבל אנחנו חיים במזרח התיכון, ואף שאנחנו יודעים שצריך להיזהר מחשיפה לשמש, בטח בימים חמים, אסור לנו לשכוח שאנחנו בכל זאת בימי קורונה – ולכן חייבים להוריד את המסיכה מדי פעם ולשתות. הרבה.