גן ילדים ריק
יונתן זינדל, פלאש 90

החקירה מגלה: המורים והתלמידים שנדבקו בקורונה ברחובות לא שמרו על ההנחיות

ילדי גן "דני גיבור" בראשון לציון ייבדקו לאחר שהתגלה כי הסייעת בגן נדבקה בנגיף • משרד הבריאות הודיע כי סייעת בגן ילדים בצפון תל אביב נדבקה בקורונה, ולאחר ש-50 ילדים נשלחו לבידוד - הבהיר כי מדובר בטעות
דקלה אהרן שפרן ודניאל אלעזר
21 במאי 2020
12:45
עודכן ב 21:00

החקירה האפדמיולוגית של משרד הבריאות בבית הספר יצחק נבון ברחובות העלתה כי המורים לא שמרו על ההנחיות של משרד הבריאות בחדר המורים. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. מהבדיקה עולה כי המורים לא שמרו על מרחק ולא על עטיית מסיכות - דבר שהביא להדבקה של מורות. בדיקות התלמידים, בני משפחותיהם ואנשי הצוות, שנמצאים בבידוד יימשכו גם מחר וביום ראשון. הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות מוטרדים מהשאננות בציבור ומחוסר השמירה על ההנחיות של מרחק ומסיכות.

אחרי גילוי ההדבקה בבית הספר ברחובות, סייעת בגן הילדים "דני גיבור" בראשון לציון התגלתה היום כחולת קורונה. העירייה עדכנה את הורי הילדים והודיעה שתערוך להם בדיקות בשעתיים הקרובות. משרד הבריאות הודיע גם על סייעת בגן ילדים בצפון תל אביב שנדבקה בקורונה, ולאחר ש-50 פעוטות נשלחו לבידוד - הוציא הודעת הבהרה - מדובר בטעות באבחון. ניתן לפתוח מחדש את הגן.


באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מאשימים: גורמים לא מקצועיים ממשיכים לנהל את משבר קורונה בשלב שבו התחלואה פחתה אך לא נעלמה. בתגובה לדו"ח היומי של מרכז הידע והמידע הלאומי למערכה בקורונה, אומרים באיגוד כי הגורמים שמנהלים את המשבר מגדירים "ערים אדומות" במנותק מרופאי בריאות הציבור שלהם אחריות וניסיון בהגנה על בריאות הציבור, שלפיו מסומנים מוקדי התפרצות אדומים ביישוב חורה ובערים בני ברק, ראש העין, ירושלים ורחובות. המרכז הוקם עם התפרצות הנגיף על ידי אגף המודיעין של צה"ל בהכוונה של משרד הבריאות והמועצה לביטחון לאומי.

18% מהישראלים סבורים: הצעדים שננקטו בישראל היו מחמירים מדי

סקר בין-לאומי להערכת תפיסות הציבור ברחבי העולם סביב משבר הקורונה העלה כי 18% מהישראלים סבורים שהצעדים שננקטו למניעת התפשטות הקורונה היו לעיתים מחמירים מדי - פי שלושה יחסית לנשאלים ממדינות אחרות בעולם. בקרב משתתפי הסקר ממדינות אחרות, רק 6% סברו שהצעדים היו מחמירים מדי. הסקר בחן את תשובותיהם של 1,523 ישראלים. את הסקר ביצעו פרופ' חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור ופרופ' ענת זיידמן-זית מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב. יותר מ-50 מדינות שותפות לסקר.

עוד עולה מהנתונים כי האיומים בקנסות או במעצר במהלך משבר הקורונה לא שינו את התנהגות הישראלים וכי הגורמים שדווחו כמשפיעים ביותר על ההיענות להנחיות הריחוק הפיזי היו מידע על אופן התפשטות הנגיף, איך פעולות של כל אדם תסייענה להאטת ההתפשטות ואיך הן מצילות חיים. עורכי הסקר אף מציינים כי המשתתפים, גם בישראל וגם בעולם, דאגו יותר מכך שבני משפחתם שאינם גרים איתם יידבקו בנגיף הקורונה מאשר שהם יידבקו בו בעצמם. לדברי פרופ' זיידמן-זית, ככל שיותר אנשים יימלאו את הסקר, כך נוכל ללמוד כיצד ניתן לעזור לציבור להתמודד טוב יותר עם ההשפעות של נגיף הקורונה.