בית חולים, אילסוטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרסום ראשון - בשל התחלואה: נשקל ביטול הביקורים בבתי האבות

מנכ"ל משרד הבריאות: "לחזור לפגוש את סבא וסבתא בזום". ראש שירותי בריאות הציבור: ברור לנו שהתנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי הדבקה בקורונה. איגוד רופאי בריאות הציבור: "סגירת בתי ספר חייבת להיות נקודתית ולא על בסיס פחדים" • בגלל שלושה שחקנים שחלו בקורונה: שלוש קבוצות ממחלקת הנוער של בית"ר ירושלים יוכנסו לבידוד
נופר משה פרדו וליאן וילדאו
29 במאי 2020
08:40
עודכן ב 19:28

לאור העלייה בתחלואה בקורונה, בכאן חדשות פורסם הערב (שישי) לראשונה כי פרופסור נמרוד מימון, האחראי על תוכנית "מגן אבות ואמהות", שוקל לבטל את החזרה לשגרת ביקורים בבתי האבות. החלטה סופית תתקבל מחר.

ראשי משרד הבריאות קיימו הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות הזינוק בתחלואה. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בתדרוך כי "אם לא נשמור על הכללים - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים" והבהיר כי הסיבה לזינוק בתחלואה היא אי-שמירה על הכללים. 

ראש שירותי בריאות הציבור סיגל סדצקי ציינה כי היום נדבקו בקורונה 85 בני אדם והבהירה: "התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי הדבקה בקורונה. התקווה שהווירוס לא מתפשט בחום - אינה נכונה".

באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית הבהירו: "בצד הדריכות והזהירות המתחייבת, ההחלטות, כדוגמת סגירת בית ספר, חייבות להיות נקודתיות, על בסיס אפידמיולוגי ולא על בסיס גחמות ופחדים".

במהלך השבוע היו כמה מקרים של התפרצות קורונה במוסדות חינוך ובבתי החולים סורוקה והלל יפה בחדרה. בסורוקה יוכנסו לבידוד 31 אנשי צוות בעקבות חשיפה לרופא בחטיבה הכירורגית שנדבק בקורונה, ככל הנראה ממקור חיצוני. בקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים יוכנסו לבידוד שלוש קבוצות ממחלקות הנוער בעקבות חשיפה לשלושה שחקנים שנדבקו בנגיף. בקבוצה הבהירו כי עקב ההפרדה באימונים, אף אחד מהילדים לא היה בחשיפה כלשהי לקבוצות אחרות במתחם.

בבית ספר בכסייפה אותרו חמישה חולים בקורונה. מהבוקר נבדקו כ־150 מתושבי המקום, ונמסר כי הבדיקות יימשכו גם מחר. מוקדם יותר נודע כי שתי אחיות מבית החולים הלל יפה נדבקו בקורונה, 41 אנשי צוות נשלחו לבידוד. האחות הראשונה נדבקה ככל הנראה ממקור חיצוני לבית החולים. בבדיקה שנעשתה בקרב העובדים שהוצאו לבידוד, נמצאה אחות נוספת שנדבקה בקורונה. בית החולים הדגיש כי האחות הייתה ממוגנת כל העת כשבאה במגע עם מטופלות.

בדרום תל אביב נשלחו אתמול לבידוד 30 ילדי־גן ושלושה אנשי צוות של הקהילה הזרה באזור רחוב נווה־שאנן, לאחר שאחד הילדים נדבק בנגיף. בימים האחרונים נרשמה עלייה במספר חולי הקורונה בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים בתל אביב. עקב כך במשרד הבריאות החליט להגביר את הבדיקות באוכלוסייה זו מחשש להתפרצות. 

מנכ"לית ארגון אליפלט למען ילדי הפליטים, שרון טל, מסרה בתגובה: "ישנה הקפדה יתרה בקרב הקהילה. עד עכשיו הבדיקות הראו הידבקות נמוכה יחסית לאזורים אחרים בארץ, אף שנפתחו גני הילדים באזור, הרבה בוחרים שלא לשלוח מחשש להידבקות. בהסתובבות עם עין פקוחה בדרום תל אביב רואים בקרב מבקשי המקלט הקפדה יתרה על חבישת מסכות".

בעקבות הזינוק במספר החולים בימים האחרונים בישראל, משרד הבריאות מדגיש שהמגיפה אינה מאחורינו, ושב וקורא לציבור שלא להיות שאנן, ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. המשרד עוקב אחר העלייה במספר החולים, ועושה הערכות מצב באשר לצעדים הנדרשים. המשרד אמר כי יקיים הערכות מצב כדי לשקול את הצעדים הנדרשים לצורך התמודדות עם העלייה בתחלואה.

אתמול נמסר על עוד 64 חולים בקורונה. מצבם של 37 מכלל החולים קשה, וכמעט כולם מונשמים. מספר המתים עלה ל־284 בני אדם. עוד דווח אתמול כי בגימנסיה העברית בירושלים נדבקו בקורונה 11 תלמידים ושבעה מורים. בבת־ים נדבקו בנגיף שתי תלמידות משתי חטיבות ביניים, ואחותה של אחת מהן, הלומדת בגן ילדים. באור יהודה נדבקו אם ושניים מילדיה. 

בהכנת הידיעה השתתפו אורלי אלקלעי, נופר משה־פרדו, איתי שיקמן, אסף פוזיילוב וקטי דור