שאול אמסטרדמסקי

מפעל הפיס ניסה לתת הסברים - וגרם ליותר נזק

אתמול עשינו סיפור על מפעל הפיס, על איך דווקא עכשיו הוא מעלה שוב קמפיין פרסומי של "בואו לשחק", דווקא בתקופת הקורונה. וזה קצת מרגיז. התגובה שלהם לעניין מרגיזה אפילו יותר מהסיפור מקורי | משחקי הכיס
משחקי הכיס
04 ביוני 2020
18:48

אתמול (רביעי) ב"משחקי הכיס" עשינו סיפור על מפעל הפיס, על איך דווקא עכשיו - בתקופת הקורונה  - הוא מעלה שוב קמפיין פרסומי של "בואו לשחק". וזה קצת מרגיז. אז הזמנו את מנכ"ל מפעל הפיס שיבוא לדבר, אבל הוא העדיף שלא, ובמקום נשלחה תגובה ארוכה מאוד. אחרי שקראתי אותה היא הרגיזה אותי אפילו יותר מהסיפור המקורי. 

הינה שלושה דברים בתוך התגובה של מפעל הפיס שפשוט לא כל כך מסתדרים עם המציאות

1. במפעל הפיס אומרים שאחת הסיבות שהם רוצים לחזור לפעילות היא העובדים, אלה שיושבים בבוטקאים הכתומים האלה. לטענת מפעל הפיס הם בכלל לא עובדים שלהם, הם עסקים קטנים, עצמאים, והם רוצים לדאוג להם.

חבל רק שהם שכחו להגיד שבימים רגילים, בלי קשר לקורונה, מפעל הפיס מתייחס אליהם לא כל כך יפה. התקנות של מפעל הפיס הן כל כך דרקוניות, שאנשים שיושבים בבוטקה הכתום, הם בעצמם, מהכסף שלהם, צריכים לקנות את כל הכרטיסים של החישגד ומה שיישאר. מה שאתם לא גירדתם - הם צריכים לשלם על זה.

2. במפעל הפיס כותבים בתגובה שלהם ש"האגדה האורבנית, לפיה השכבות החלשות מסתערות על דוכני הפיס, הופרכה באופן מחקרי כלא נכונה על ידי פרופסור מומי דהן". קראתי את המחקר של פרופסור דהן. הוא בדק 4,000 תחנות פיס בכל הארץ והראה: האחוז של התחנות של מפעל הפיס בשכבות חלשות ובשכונות חלשות סוציו-אקונומית, הרבה יותר גבוה מבשכונות חזקות.

יש פחות תחנות בצהלה, יותר תחנות בדרום תל אביב. הוא הראה גם במחקר שלו שהשכבות החלשות מוציאות הרבה יותר כסף על טוטו, לוטו, חישגד וכולי, מאשר השכבות החזקות.

3. נטען בתגובה שמפעל הפיס משקיע הרבה כסף בפרסומים של "צריך לשחק באחריות ולא להתמכר" - אז נכנסתי לתקציב שלהם. ב-2018 מפעל הפיס הוציא על "משחקים באחריות" שני מיליון שקלים וחצי. אתם יודעים כמה הם הוציאו על שימור לקוחות? שישה מיליון שקלים וחצי. הם הוציאו כמעט פי שלושה על לשמור אנשים שאשכרה הבינו שהם צריכים להפסיק עם זה, בשביל שימשיכו.