ישיבת ממשלה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

דיוני הקבינט: חוק הקורונה אושר - אך שונו בו סעיפים

בניגוד לדעת נתניהו ובשל מחלוקות: החוק שמקנה סמכויות לשב"כ הוקפא • ראש השב"כ לשרי קבינט הקורונה: בנתוני התחלואה העדכניים - אין צורך להשתמש בכלי השב"כ • נתניהו בדיון: "צריך להרים 'האנד ברקס' על כך ההקלות שתוכננו –והכל מוקפא בשלב זה" • בעקבות ההחלטה: פתיחת מוסדות התרבות נדחתה בשבוע
גילי כהן ושרון עידן
08 ביוני 2020
13:54
עודכן ב 16:48

קבינט הקורונה התכנס היום (שני) כדי לדון בצעדים הבאים בהתמודדות עם משבר התפרצות הנגיף בארץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי "צריך להרים 'האנד ברקס' על כך ההקלות שתוכננו –והכל מוקפא בשלב זה". לפי מקור המעורה בדיוני הקבינט, חוק הקורונה אושר אך שונו בו כמה סעיפים. בין השאר, הכרזה על מצב חירום תיעשה על ידי הממשלה כולה, ולא על ידי ראש הממשלה כפי שתוכנן מלכתחילה. 

כמו כן, בניגוד לדעת נתניהו ובשל מחלוקת בישיבת קבינט הקורונה, החוק המקנה סמכויות לשב"כ מוקפא ולא יקודם. מקורות המעורים בפרטים טוענים כי השב"כ הוא זה שדחף להפסיק את הפעלת הכלים של שב"כ למאבק בנגיף קורונה. ראש השב"כ נדב ארגמן אמר לשרי קבינט הקורונה כי לא נדרש להמשיך ולהשתמש בכלי השב"כ בשל נתוני התחלואה העדכניים, כך לפי מקור המעורה בדיונים שהתקיימו.

ארגמן טען כי מצד אחד, נתוני התחלואה כעת נמוכים וניתן לערוך חקירות אפידימיולוגיות ללא בעיה. בנוסף לכך אמר ראש השב"כ כי על הארגון להתמקד בפעילותו המקורית והייעודית - לחימה בטרור.

נתניהו הוסיף בתום הפגישה: "הישיבה נפתחה בסקירה של המומחים, הם מראים לנו שיש עלייה חדה מאוד בתחלואה. יכול להיות שאנחנו כבר בתוך המדד הזה של הכפלה תוך עשרה ימים של קצב הנדבקים. אני מקווה מאוד שלא. צרנו את כל ההקלות שהיינו אמורים להחיל בימים הקרובים, נבדוק את זה בשבוע הקרוב. יוצא מן הכלל אחד זה אולמות אירועים - נאפשר את הפעלתם בהתאם להנחיות משרד הבריאות ונדווח לכם בהמשך". 

ראש הממשלה העלה בדיון חשש מהתפרצות של גל שני בימים הקרובים, וביקש לחכות לבדיקות סורולוגיות לפני עשיית צעדים נוספים. נתניהו ביקש גם להגביר אכיפה כלפי מפרי הנחיות במסעדות, בחופי הים ובפארקים. ראש הממשלה מעוניין לקדם את המשך פעילות שב"כ במאבק במגפה בטענה שאפליקציית מגן "לא מספקת את הסחורה". ביממה הקרובה צפוי להיות מוגש תזכיר החוק בנושא - שמעגן את פעילות שב"כ לאיתור אזרחים שהיו במגע עם חולי קורונה.

למרות דבריו של ראש הממשלה, ייתכן שתהיה הקלה בתחום האירועים והחתונות, כל שמספר המשתתפים יועלה – ככל הנראה עד 250 בשטח פתוח, תוך שמירה על ריחוק חברתי. אך הנושא טרם סוכם והדיון ממשיך. שרים שהשתתפו בישיבה אמרו ששר הבריאות יולי אדלשטין מפגין פתיחות ורצון לשחרר את סגירת המשק ואירועי התרבות הרבה יותר מהצוות המקצועי של משרד הבריאות.

בעקבות החלטת קבינט הקורונה פתיחת מוסדות התרבות ובתי הקולנוע, תדחה בשלב זה בשבוע, ליום ראשון 21 ביוני 2020. בתחילת שבוע הבא יתכנס הקבינט שוב להערכת מצב מחודשת. החלטת הקבינט התקבלה בעקבות העלייה החדה בהיקף התחלואה בנגיף במהלך השבועות האחרונים.

עוד סוכם שרכבת ישראל תשלים את הכנת האפליקציה שתאפשר את רכישת המקומות מראש בקרונות הרכבת, וברגע שתושלם בניית האפליקציה אז אפשר יהיה לפתוח את שירותי הרכבת לפעילות מיידית. שר הבריאות אדלשטיין אמר בדיון כי יש חשיבות עליונה לפתוח את הרכבת כי העדרה מעמיס הרבה יותר על האוטובוסים ומוניות השירות, כך שבכל מקרה נוצר לחץ כבד בתחבורה הציבורית. אדלשטיין המליץ לפתוח את מוסדות התרבות לפעילות על פי המתווה שנוסח בשבוע שעבר, אך עמדתו לא התקבלה בדיון. מקורבים לשר הבריאות מדגישים כי עמדתו היא לפתוח ככל הניתן את המשק, לצד הכבדת האכיפה על אטיית מסכות במרחבים ציבוריים.

כבר ביום שני הודיעה שרת התחבורה מירי רגב על דחיית מועד הפעלת הרכבת, כשהמועד הבא היה אמור להיות יום רביעי. אך אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במשרד התחבורה לא הסכימו להתחייב לתאריך. מסתמן שביום שלישי הבא תהיה הערכת מצב בכמה תחומים בהם גם עניין הרכבת ולפי נתוני התחלואה יוחלט כיצד לנהוג.