יעקב ליצמן
צילום: פלאש 90

ראש הצוות שייעץ למל"ל: שר הבריאות הקודם ליצמן מעולם לא שוחח איתנו

פרופסור אלי וקסמן, יו"ר צוות המומחים בעניין הקורונה, חשף ששר הבריאות הקודם לא פגש את הצוות או שוחח עם חבריו בכל תקופת המשבר: "ניכר שינוי בהתנהלות המשרד מאז מינויו של אדלשטיין"
דקל לוינסון
11 ביוני 2020
09:31

יו"ר צוות המומחים שייעץ למל"ל בעניין קורונה, פרופסור אלי וקסמן, חשף כי שר הבריאות הקודם יעקב ליצמן לא פגש את הצוות או שוחח עם חבריו בכל תקופת משבר הקורונה. וקסמן אמר בריאיון היום (חמישי) לירון דקל וחיים לווינסון בכאן רשת ב כי מאז מינויו של יולי אדלשטיין לתפקיד השר ניכר שינוי בהתנהלות משרד הבריאות - למשל בהחלטה לבדוק כל מי שבא במגע עם חולה מאומת.

"המגפה חוזרת להתפשט ומספר החולים החדשים גדל", אמר וקסמן. "זו אינה הפתעה, אך יש להבטיח את הכלים הנדרשים כדי שלא נצטרך להטיל שוב סגר על המדינה. כדי למנוע זאת נדרשת יכולת קטיעה מהירה של שרשראות הדבקה. הזמן שעובר מבדיקה ואימות של חשוד כחולה ועד לבירור המגעים – יותר משלושה ימים. נחוץ לעשות זאת תוך 48 שעות. מדברים על זה כבר זמן רב ויש סימני שאלה אם נצליח בכך. שורש הבעיה בניהול התהליך הוא במשרד הבריאות".

"מדברים על הקמת מערך לקטיעת השרשראות כבר חודשיים והעובדה שההקמה נתקלת בקשיים מעלה סימני שאלה אם נצליח לממש זאת", אמר. "שורש הבעיה הוא לא בביצוע העבודה בשטח. המבנה האירגוני של בריאות הציבור אינו מאפשר עבודה מהירה. אנחנו ממליצים שיוקם במשרד הבריאות גוף ייעודי".

וקסמן אמר כי הטלת סגר נוסף תהווה כישלון. "נוכל להימנע מכך אם נפעיל שני כלים - אכיפה ורגולציה של התנהלות נכונה במרחב הציבורי לפי הנחיות התו הסגול, והכלי השני - יכולת קטיעה מהירה של שרשראות הדבקה".