פועלים פלסטינים במעבר מכבים
צילום: חורחה נובומינסקי, פלאש 90

"הגענו לנקודה שאין מה להפסיד": המחיר הכלכלי של הסיפוח

התלות של הכלכלה הפלסטינית בישראל גדולה - הכסף שמביאים הפועלים מהווה שליש מההכנסה בגדה כולה • ישראל נתפסת כמי שמנצלת את החולשה הכלכלית בעולם הערבי, וסיפוח יהווה מבחן ליחסי השלום של ישראל עם ירדן ומצרים • האם החלת ריבונות מלאה דווקא תחסוך בהוצאות הביטחון? | משחקי הכיס
משחקי הכיס
11 ביוני 2020
13:41
עודכן ב 14 יוני 01:00

בעקבות הקורונה, הכלכלה בשטחים נמצאת במשבר של ממש - משבר שצפוי להחמיר אם יהיה סיפוח, ובתגובה הרשות הפלסטינית תמשיך בניתוק עם מדינת ישראל. התלות של הכלכלה הפלסטינית בישראל גדולה: כ-120 אלף פועלים נכנסו לישראל לפני משבר קורונה, הכסף שמביאים פועלים אלו מהווה שליש מההכנסה בגדה כולה. תקציב הרשות הפלסטינית מורכב מ-60% מכספי המיסים שישראל גובה עבורה - והיא כבר מסרבת לקבל הכסף הזה, ובכוונתה לקצץ בכל תחומי החיים.

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

"החשש שלי שלא נגיע לאינתיפאדה שלישית, הגענו לנקודה שאין לפלסטינים מה להפסיד", אומר האני עלמי, איש עסקים מירושלים שעובד בבניית תשתיות תקשורת ברשות.

צפו בפרק 1 בסדרת הכתבות "מחיר הסיפוח"

הרוחות המנשבות של הסיפוח מביאות ימים של מבחן ליחסי השלום של ישראל עם ירדן ומצרים. ירדן - החוליה הרגישה, מקיימת שיתופי פעולה עם ישראל בנושאי המים והגז - החיוניים לקיומה. בקרב הציבור הירדני קיימת אכזבה מפירות השלום שנחתם לפני 26 שנים - לא התקדמו פרויקטים משותפים רבים: שדה תעופה משותף עקבה-אילת, כלת הימים, שיקום נהר הירדן, תיירות ופיתוח חקלאי. 

במצרים משמיעים קולות פחות מאיימים לגבי אפשרות שישראל תבצע את הסיפוח, אך ישראל נתפסת כמי שמנצלת את החולשה הכלכלית הקיימת במצרים ובעולם הערבי בכלל.

צפו בפרק 2 בסדרת הכתבות "מחיר הסיפוח" 

מצד אחד, ראש מועצת בקעת הירדן מתנגד לסיפוח חלקי, ובטוח שהחלת ריבונות מלאה תחסוך בהוצאות הביטחון. בנוסף, לפי מחקר של אוניברסיטת בר אילן, סיפוח הבקעה יכניס שלושה מיליארד שקלים לקופת המדינה. מצד שני, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב סבור שסיפוח הבקעה יעלה שמונה מיליארד שקלים, ואילו סיפוח כל השטחים יעלה 52 מיליארד שקלים ויגרור הסתבכות ביטחונית. אז כמה באמת יעלה הסיפוח למדינה?

צפו בפרק 3 בסדרת הכתבות "מחיר הסיפוח"