ראש מועצת יש"ע דוד אלחייני וירון דקל

ריב אחים: תוכנית טראמפ קורעת את הנהגת המתנחלים

תוכנית טראמפ הציתה מחלוקת בקרב אנשי ההתיישבות ביהודה ושומרון והזיכרון ההיסטורי נשלף כנשק. "הציונות תמיד ידעה לראות את החיוב", אמר הרב אבי גיסר. אבל ראש מועצת יש"ע לא מתרשם: "בן גוריון טעה כשהסכים לחלוקה, יכול להיות שהכול היה שלנו עכשיו"
השבוע
13 ביוני 2020
06:59

הנהגת המתנחלים נקרעת. תוכנית טראמפ, שאמורה להניע מהלך גדול וחסר תקדים של סיפוח כשליש משטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל, גורמת לסדקים וחילוקי דעות קשים. את הקו הניצי, הלא מתפשר מוביל יושב ראש מועצת יש"ע דוד אלחייני, תושב הבקעה. מנגד, אנשים דוגמת ותיק ההתיישבות פנחס ולרשטיין, אומרים "כן", לפי השיטה המפא"יניקית - "עוד דונם ועוד עז, נותנים לך - תיקח". 

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

"טראמפ טעה, ככה לא מתנהג ידיד", אמר לירון דקל יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני. בפעם הראשונה שאמר דברים כאלה, זכה לגינוי מצד נתניהו, אבל אלחייני לא מתחרט: "לא מצטער על הביטוי. ידיד לא מסכן את ביטחון המדינה".

מן הצד השני של המתרס נמצא פנחס ולרשטיין - מי שכיהן לפני יותר מעשור כיו"ר מועצת יש"ע, והיום הוא שופע ביקורת כלפי ממשיכו בתפקיד. "פעם ראשונה שמעצמה עולמית אומרת שלא יפנו התיישבות יהודית בשום מקום. אלוהים אדירים, לשפשף את העיניים", קרא ולרשטיין. "צריך להבין שיכול להיות שטראמפ יסיים כהונה עוד חודשיים, ואת החלופה אנחנו מכירים".

אולם כשאומרים לאלחייני את צירוף המילים "תוכנית טראמפ", המתיישב הוותיק לא רואה בעיני רוחו לא סיפוח ולא הכרה, אלא רק סדין אדום בוהק. "אני לא נגד ריבונות, אני נגד ריבונות שמשמעותה מדינה פלסטינית", הסביר אלחייני. "הסכמי אוסלו יותר טובים מההסכם הזה. בנאום בכנסת אמר רבין 'בקעת הירדן במובן הרחב של המילה. ישות פלסטינית פחות ממדינה', פה אנחנו מקבלים מדינה".

אלחייני אינו יוצא דופן בהבאת טיעונים היסטוריים ובאזכור הסכם אוסלו. מבקריו מרבים להזכיר לו כי להסכים לקבל את המוצע הינה אסטרטגיה ציונית ותיקה. רב היישוב עפרה, אבי גיסר, טען כי "החוכמה הציונית מאז ומעולם הייתה לראות את החיוב, לקחת הזדמנות בשתי ידיים ולדחות את מה שפסול בעינינו. אם אלחייני היה שואל אותי, הייתי אומר לו שהוא טועה טעות חמורה".

"תמיד הייתה בימין קבוצה של 'הכול או כלום'. אני דוגל בגישת 'עוד דונם, עוד עז', אותה אידיאולוגיה של חומה ומגדל, של בן גוריון", אמר ולרשטיין. אולם אלחייני לא מתרגש מהשוואות. "בן גוריון טעה שהסכים לחלוקה, יכול להיות שהכל היה שלנו עכשיו", סיכם.