רכבת שלג

ספר מעורר חלחלה כשם שהוא מחרמן

רוני גרוס ממליצה על "רכבת שלג" מאת טל יעקב
רוני גרוס
24 ביוני 2020
11:28

מה קורה בין שני גברים שנפגשים במטרה לאנוס זה את זה ולקרוע האחד את השני במכות? התשובה, אם תחפשו אותה בספר "רכבת שלג" מאת טל יעקב, היא: אהבה. מה לנו ולכל זה? התשובה, אם תחפשו אותה אצלי, היא: הכל. סיפור המסגרת של "רכבת שלג" הוא מינימליסטי: מדינה אירופאית, שלג כבד, שני גברים שהגיעו בדרך-לא-דרך לבקתה נטושה. מיעוט הפרטים היבשים מפנה מקום לשאלות קיומיות שהדמויות בספר בודקות על בשרן: איך אפשר לדעת אם מישהו שחודר אליך אונס אותך או עושה איתך אהבה? או, איך ברגע אחד, אדם זר לחלוטין – גבר צעיר שעוסק בזנות - יכול להפוך להיות מושא-תשוקה שמעיר את כל הרוך והרוע האנושי שגלום בנו?

מעטים הם הספרים בעברית – ובכלל – שמעמידים במרכזם תיאורי סקס גרפיים. סקס הוא לא רק נושא שעלול - בבחירת מילה אחת שגויה - להפוך טקסט לשטוח וזול. אלה הם תיאורי רגשות ספציפיים שמתלווים לאקט מיני, ותיאורי האקט עצמו, שמהווים משימה שמעטות ומעטים מצליחים לעמוד בה - משימה שטל יעקב, הסופר שכתב ופרסם את "רכבת שלג" תחת שם בדוי, עומד בה בלי למצמץ. 

וזה מה שהוא מספר לנו: סקס כרוך בכוח. אלימות תמיד שוכנת מרחק מחוות-גוף זעירה שבזעירות מאהבה. הדמויות בספר יודעות את זה, ויתרה מזאת, הן גם יודעות שאנחנו, הקוראים, יודעים את זה. הדיאלוגים ביניהן מעבירות מסר ברור: מי שטוען שאינו יודע על מה הן מדברות כשהן משוחחות על להזדיין מתוך אהבה, להזדיין מתוך אימה, להיאנס ולהפוך את עצמך לזונה - משקר (במקרה הטוב - לאחרים. במקרה הרע - לעצמו). יעקב פירק וחיבר מחדש מסע נפשי אנושי להחריד, שבמהלכו אני כקוראת חיפשתי יחד עם הדמויות אחר ה"אחר" שיראה – אבל באמת יראה – אותי. הסקס בעלילה אינו רק האמצעי, הוא גם המטרה. שני גברים בספר – רוצח וזונה – יכולים להיות כל אחד מאיתנו, האנשים שנכוו בעברם מאינטימיות ואהבה, ומתאווים לבחון את גבולות העונג והכאב.

היכולת לשים את כל זה במילים, בשפה שהיא מצד אחד נקייה ורזה, לא מנכרת, ומאידך מגלגלת סיפור עומק נפשי, היא בשורה של ממש בספרות מקור עברית. בתקווה, "רכבת שלג" יזמין עוד כתיבה בעברית שמעוררת חלחלה כשם שהיא מחרמנת, מפחידה כשם שהיא נוטעת תקווה. 

לעמוד הבית של שבוע הספר