לטובת הציפורים

גואל את הדברים בעולם

עודד כרמלי ממליץ על "לטובת הציפורים" מאת דרור בורשטיין
עודד כרמלי
24 ביוני 2020
11:23

על דרור בורשטיין אפשר לכתוב סיפור של בורחס: סופר מפנה עורף לספרות ושם לעצמו למטרה לכתוב ספר עיון על כל דבר ביקום. בתוך שנתיים האיש פרסם את "אדם בחלל" על החלל החיצון, את "פליטי אור" על עטלפים ואת "לטובת הציפורים" על ציפורים בספרות העברית. אודה ולא אבוש: בעלי חיים ממיטים עלי שעמום גמור, עוד יותר מבני אדם, אבל רמת הקישוריות במוח של בורשטיין יכולה להזריק מרץ גם לשבלולי גינה. מארון הספרים היהודי, דרך ביולוגיה וכלה באמנות פלסטית – דרור בורשטיין יודע הכול (חבל שהוא לא מצטרף אלינו לשולחן ה-"20 שאלות").

ובעצם, לא בזה העניין אלא בזה: דרור בורשטיין יודע להביט בהכול. ודרך המבט שלו בהכול, כוליות כל הדברים מתעוררת לחיים. ואחרי ככלות הכול, אלה ספרים על הכול ועל לא-כלום – לא על ציפורים ולא על ספרות, לא על החלל ולא על האדם וכו' וכו'.

כמו קודמיו, "לטובת הציפורים" לא חף מבעיות. פעמים רבות ההפשטה גובלת בפשטנות. וגם המוסרנות הטבעונית גובה את מחירה, גם על הקורא וגם על האמת. אבל בדרך פלא, פלא ההתפלאות הפשוט פשוט עובר. אין ברירה אלא לבהות בציפורים ולהגות בציפורים ולתהות איפה הן התעופפו להן עד כה. דרור בורשטיין גואל את הדברים בעולם, בעולם שזקוק לגאולה.

לעמוד הבית של שבוע הספר