-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העלייה בתחלואה: ועדת השרים אישרה הגבלות בשכונות בטבריה ואלעד

משרד הבריאות עדכן כי מספר הנדבקים בקורונה מאתמול עלה ב-459 בני אדם, שיא בירושלים עם 90 נדבקים חדשים בשלושה ימים • השר אדלשטיין מאשר את הפרסום בכאן חדשות: "מודעים לכך שתוקפן של חלק מהבדיקות הסרולוגיות יפוג בקרוב" • בהתייעצות שקיים נתניהו, לאור העלייה במספר החולים, סוכם כי אם קצב התחלואה יימשך - תוקדם הבאת האמצעים הדיגיטליים לשולחן הממשלה לפני יום ראשון
כתבי כאן חדשות
23 ביוני 2020
13:47
עודכן ב 20:04

ברקע העלייה בתחלואה: ועדת השרים בנושא קורונה אישרה הערב (שלישי) הגבלות בשכונות בטבריה, ואלעד. זמן קצר לפני כן עדכן משרד הבריאות כי מספר הנדבקים בקורונה מאתמול עלה ב-459 בני אדם. מספר החולים בפועל עומד לפי שעה על 5,299. העלייה בתחלואה המשמעותית ביותר נרשמה בירושלים – 90 נדבקים אותרו בשלושה ימים. בני ברק אחריה עם 58 נדבקים חדשים ואשדוד נמצאת שלישית עם 52 נדבקים חדשים. לאחר מכן תל אביב עם 48 נדבקים חדשים ובבת ים אותרו 40 נדבקים. 

האזורים שהוגדרו מוגבלים לתנועה – השטח המוניציפאלי של העיר אלעד והשכונות הבאות בטבריה: רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת 200, שכונת טבריה עילית ושכונת בן גוריון. ההכרזה תקפה לשבוע ימים החל ממחר בשעה 8:00 בבוקר ועד ליום רביעי בשבוע הבא בשעה 8:00 בבוקר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף כי מחר עשויים להיכנס לרשימה אזורים נוספים: "אנחנו מחר בבוקר נבדוק גם יישובים אחרים. הדרך הבטוחה ביותר לעצור את המגפה זה שכל אזרחי ישראל יעטו מסכות וישמרו על מרחק. בכל מקרה אנחנו מחר נידרש ליישובים אחרים ונודיע בהתאם את ההחלטות שלנו".

בהודעה של עיריית טבריה לתושבים נמסר: "טרם התקבלו הנחיות רשמיות מעבר להודעת משרד ראש הממשלה. במהלך השעות האחרונות מתקיים שיח בנושא מול משרד הבריאות, במטרה לדייק את האזור שיוגדר כמוגבל ואת הפעילות שתתאפשר בתוכו.

"יו"ר הוועדה הממונה על טבריה, שמעון מעתוק, העלה בפני הגורמים הרלוונטים כי ההחלטה שהתקבלה לא נכונה, וכחלק מהשיח בין הצדדים סוכם כבר כעת כי מלבד ברחובות זלמן שזר, שפע חיים ודוד אלעזר - מוסדות החינוך יפעלו כרגיל. כמו כן, חנויות יפעלו כרגיל בכל האזור המוגבל. בשאר האזורים בעיר הכןל ממשיך כרגיל מלבד הגבלות התו הסגול, והחובה לשמור מרחק ולעטות מיכות".

מוקדם יותר היום, בהתייעצות שקיים נתניהו לאור הנתונים, סוכם כי אם קצב התחלואה יימשך, תוקדם הבאת האמצעים הדיגיטליים לשולחן הממשלה לפני יום ראשון. שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר: "יש מוקדים שמוגדרים כעת כתומים-אדומים ויכול להיות שבמהלך היום נכריז עליהם כאזורים מוגבלים". הוא ביקש מהתושבים שם "לקבל את העניין בהבנה", והוסיף: "לא נגיע לסגר טוטאלי אם יהיה שיתוף פעולה של התושבים והרשויות".

"רק אתמול בקבינט הקורונה דנו בתרחישים מה יקרה במידה שלא נצליח לעצור את העלייה במספרים של החולים, במקרה שנהיה בחורף בגל שני של  חולים קשים ומונשמים", אמר השר אדלשטיין בהצהרה שמסר ממחלקת הקורונה שנפתחה מחדש בבית החולים שיבא. "מה שאתם רואים כאן אלו מיטות שהוכנו לחולים קשים מקורונה. ביקשתי לקיים את המפגש הזה כאן כדי שישמעו את המושגים 'תוספת מיטות'. התרחיש מדבר על 2,000 חולים מונשמים בנוסף לחולים שאנחנו מתמודדים איתם בכל חורף".

לדבריו, "אנשים שומעים על תוספת מיטות וחושבים אולי שצריך לנסוע לחנות רהיטים ולרכוש מיטה. אתם רואים כאן מיטות שהוכנו לחולי קורונה קשים. כל מיטה כזו זו מעבדה בפני עצמה, עם כל הציוד הנלווה. הדבר יאפשר טיפול בחולי קורונה תוך פגיעה מינימלית בצוות הרפואי".

השר אדלשטיין: "תוקפן של חלק מהבדיקות הסרולוגיות יפוג בקרוב"

באשר ל-250 הבדיקות הסרולוגיות שבידי משרד הבריאות, אשר תוקפן יפוג בקרוב, אמר אדלשטיין: "אנחנו מודעים לכך. התחלנו לעבוד על הנושא הזה בשני אזורים - בבני ברק ודרום תל אביב, אבל זה עדיין לא דברים שמלמדים אותנו הרבה. אחרי תהליך של תיקוף, אנחנו יוצאים למבצע ומקווים להגיע לעשרות אלפי בדיקות שיוכלו לתת לנו תמונה טובה מבחינה מחקרית".

השר הוסיף: "אנחנו נערכים לתרחישים הקשים בתקווה שלא יבואו, אבל אנחנו לא רק מקווים, אנחנו עושים ביום יום. המשימה העיקרית היא לנסות לשטח את עקומת החולים שלצערי הרב עולה. אומנם לא בצורה דרמטית, אבל בצורה עקבית". אדלשטיין פירט את הצעדים שננקטו עד כה: "הגדלנו את מספר הבדיקות. אם לפני כמה שבועות היינו ב-4,000 בדיקות, היום אנחנו בממוצע של 15 בדיקות ביום והיד עוד נטויה. קיצור זמן התשובות לבדיקה דורש מאיתנו היערכות למעבדות. קיבלנו מהאוצר 40 תקנים לעובדי מעבדות נוספים. התהליך עדיין מורכב יותר מרק סיכום עם משרד האוצר. צריך לאתר את האנשים, להכשיר אותם ולהתחשב בתנאי שכר שדרושים שיפור".

בד בבד, המועצה לביטחון לאומי פרסמה היום את המלצתה להמשיך להשתמש בכלי שב"כ לאיתור חולי קורונה, ולהמשיך ולפתח את האמצעים האזרחיים. 

היום התקיים דיון בוועדת חוץ וביטחון על פיתוח אמצעים טכנולוגיים למעקב אחר תחלואה בנגיף הקורונה, בהשתתפות חברי כנסת, נציגי המל"ל ובריאות הציבור. יו"ר הוועדה, חברת כנסת צבי האוזר, אמר: "הישענות על שב"כ היא בעייתית, וגם בתוך הארגון אמרו את זה. לצעד הביקורת שנשמעה על השימוש בחלופת לכלי של שב"כ, אסור שנישאר קרחים מכאן ומכאן".

חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו תקף את האוזר ואמר: "אתה לקחת את הקרדיט כשהורידו את האיכונים, ועכשיו כשראש הממשלה משנה את עמדתו, אתה אומר את הדברים הללו. אסור להלך אימים, לא מדובר בחולים, אלא בנשאי קורונה. צריך לקיים את הדיון במקצועיות". 

ד"ר אריק הס, מאגף שירותי בריאות הציבור, אמר בוועדה כי השאיפה היא להגיע לכ-20 אלף בדיקות ביום בשבוע הבא. עוד ציין ד"ר הס כי ממוצע הזמן שלוקח להשלמת חקירה אפידמיולוגית עומד על כיום, אך בשל העלייה בתחלואה יש צורך בחוקרים נוספים. 

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, ורד פלמן, איתי שיקמן ורובי המרשלג