איך שומרים על הכלכלה בלי להגיע למצב של אלפי מונשמים?

אם אין יותר מועדונים, והופעות ואולי גם מסעדות - אז איך בעלי העסקים האלו יוכלו להמשיך להתקיים? בדיוק בשביל מצבים כאלה יש ממשלה שצריכה לשנות את סדרי העדיפויות שלה
מערכת כאן
28 ביוני 2020
19:19

אנשים שואלים אם יהיה שוב סגר מוחלט, וככל שאני מבין - התשובה היא כנראה שלא. לא בגלל שהכלכלה שלנו באמת לא תעמוד בזה, ולא משום שהלחץ הציבורי לא ייתן לממשלה להגיע לשם.

עד מתי המצב הזה יישמר? זו כבר שאלה טובה. לדעתי האישית, עד שלא יהיו פה באמת אלפי מונשמים, לא בטוח שלציבור הרחב זה מאוד ישנה. מצד שני, אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו יש אלפי מונשמים, נכון?

אם יהיו אלפי מונשמים, ייתכן שכל הפצועים בתאונות הדרכים לא בהכרח יוכלו לקבל טיפול טוב בבית החולים, או נשים שהולכות ללדת והלידה שלהן מסתבכת - לא בטוח שיהיה מי שיעזור להן, כי בתי החולים יהיו עמוסים במונשמי קורונה. אז את זה אנחנו לא רוצים.

איך אנחנו משאירים את הכלכלה פתוחה ולא מגיעים למצב של אלפי מונשמים? אז התשובה היא קודם כל להתרחק אחד מהשני וללבוש מסכות וכל זה. אבל אם אנחנו לא עושים את זה, זה אומר שאנחנו צריכים אולי לצמצם חלק מהפעילות הכלכלית. איזה חלק? את מערכת החינוך. ובכלל, כל מקום שבו יש הרבה מאוד אנשים יחד בחלל קטן.

יש לנו את הכסף, זה עניין של סדרי עדיפויות. האם אנחנו צריכים 70 מיליארד שקל בשנה תקציב ביטחון כרגע? אני בכלל לא בטוח

זה אומר הופעות, זה אומר אירועים, זה אומר מסיבות, אולי גם מסעדות. וזה איום ונורא כי אלה החלקים הכי כיפיים בחיים שלנו, וגם אלה הענפים שעדיין נמצאים הכי עמוק במשבר. הם רק הרגע התחילו להתאושש ממנו.

ופה מגיע החלק שבו הממשלה צריכה להיכנס לתמונה. אנחנו חיים ביחד כמדינה, ויש לנו ממשלה בדיוק בשביל עיתות חירום. הממשלה יכולה וצריכה לתמוך באנשים שלא יכולים עדיין לחזור לפעילות מלאה, בין אם זה מובטלים ובין אם זה עסקים.

יש לנו את הכסף, זה עניין של סדרי עדיפויות. האם אנחנו צריכים 70 מיליארד שקל בשנה תקציב ביטחון כרגע? אני בכלל לא בטוח.

בקיצור, אני לא טוען שזה קל. אני לא טוען שיש לי את כל הפתרונות. אני רק יודע שאם נמשיך במה שאנחנו עושים כרגע, נגיע בדיוק לאן שאנחנו לא רוצים להגיע - גם מבחינה רפואית, ואז גם מבחינה כלכלית.