צוות רפואי מוביל חולה קורונה בבית החולים שערי צדק
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הנתונים שמשרד הבריאות לא מפרסם על החולים הקשים: עלייה של פי שניים ממאי ליוני

לפי נתונים פנימיים שהציג משרד הבריאות לקבינט, בחודש מאי היו 38 חולי קורונה במצב קשה, וביוני הגיע מספרם ל-80. בנוסף, מספר החולים המונשמים עלה מחודש מאי לחודש יוני ב-20%
קטי דור ועמיחי שטיין
28 ביוני 2020
20:47

על אף שבנתוני משרד הבריאות המוצגים לציבור לא נראית עלייה גדולה במספר החולים הקשים בקורונה, מנתונים פנימיים שהציג משרד הבריאות לקבינט הקורונה עולה כי עולה כי מספר החולים הקשים עלה מחודש מאי ליוני ביותר מפי שניים. כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

לפי אותם נתונים פנימיים, אם בחודש מאי היו 38 חולי קורונה במצב קשה, ביוני הגיע מספרם ל-80. בנוסף, מספר החולים המונשמים עלה מחודש מאי לחודש יוני ב-20%. נתונים אלו הוצגו היום לשרים, ועל בסיסם ביקש משרד הבריאות להטיל הגבלות על האוכלוסייה כדי למנוע את המשך התפשטות הנגיף.

עוד פורסם בחדשות הערב כי היום נערך דיון במשרד האוצר, בהשתתפות שרי האוצר וביטחון הפנים, סגן שר הבריאות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, בנוגע לקידום החקיקה של מתן סמכויות לפקחי הרשויות המקומיות - כדי שיוכלו לאכוף את התקנות הנוגעות לעטיית מסכות ולתו הסגול. המטרה להכשיר בין 1,000 ל-2,000 פקחים, כש-500 פקחים כבר הוכשרו - אבל כיום אין להם סמכות.

אדלשטיין: יוטלו הגבלות באירועים דתיים באולמות ובבתי כנסת

במסיבת עיתונאים שקיים הערב אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי יוטלו הגבלות חדשות באירועים דתיים בגני אירועים ובאולמות, בבתי כנסת ובהתקהלויות. חילוקי דעות בין השרים מעכבים כרגע הודעה רשמית על ההגבלות, כשהוויכוח הוא על מספר המשתתפים שיותר באירועים, ועל הפיצוי הכספי לעסקים שייפגעו.

שר הבריאות התייחס בדבריו היום גם למאבק הסטודנטים לקיום מבחנים מרחוק ואמר: "פנינו למועצה להשכלה גבוהה, לקיים מבחנים בזום - בכל מקום שאפשר, כדי למנוע הדבקה של סטודנטים ומרצים". הוא הוסיף כי אחת מההנחיות היא להגיע ל-30% עבודה מהבית בקרב עובדים בשירות המדינה: "אני קורא גם לאנשי העסקים בסקטור הפרטי בכל מקום שאפשר - תנו לעובדים לעבוד מרחוק".

מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, התייחס לטעות בהערכת נתוני החולים בטבריה, שהובילה לסגר נרחב בעיר, והסביר: "בטבריה חלק מהחולים שהוגדרו פעילים ברישום, כבר החלימו. המספר היה קטן, אבל צריך לראות גם קריטריונים אחרים כמו קצב העלייה במספר החולים ביממה. קצב העלייה היה גדול יותר מאזורים אחרים, ולכן אומנם הייתה טעות שתוקנה - אך הקריטריונים האחרים היו גבוהים מהממוצע, וזה הצדיק ביצוע ההגבלה".