בית העלמין הצבאי בתל אביב, 2020
צילום: גילי יערי, פלאש 90

אחים שכולים יוכלו לקבל מידע גם בלי אישור מהאלמנה

דובר צה"ל: "לאחר בחינת כלל ההיבטים ומתוך הבנת הרגישות והחשיבות עבור בני המשפחה, הוחלט כי צה"ל ימסור מידע לבני משפחה מדרגה ראשונה"
כרמלה מנשה
29 ביוני 2020
07:42

בעקבות הפרסום בכאן רשת ב: ראש אגף כח אדם (אכ"א) בצה"ל, האלוף מוטי אלמוז, הנחה לאפשר לאחים שכולים וליתומי צה"ל לקבל מידע על נפילת האח או האב גם בלי שיקבלו יפוי כוח של האלמנה. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אתמול פורסם בתוכנית כי  במשך שנים רבות אחים שכולים לא קיבלו מידע על נסיבות נפילת האח משום שלא קיבלו אישור מאלמנתו. כמו כן, יתומי צה"ל בוגרים שאביהם נפל כשהיו ילדים חייבים את אישור האם האלמנה כדי לקבל מידע על נסיבות נפילת האב.

רות משאט, ממנהלי קהילה של יתומי צה"ל, אמרה כי "לעיתים האמא מסרבת, לעיתים אנחנו לא רוצים להעמיס עליה וכך נוצר עיוות שנמשך שנים שאינו מאפשר לנו לדעת פרטים על נפילת האח או האב . זה מעוות ואכזרי ואיש לא טרח לתקן זאת".

דובר צה"ל מסר: "בעקבות פניית הכתבת ולאחר בדיקה של הנושא הנחה ראש אכ"א על עדכון המדיניות. לאחר בחינת כלל ההיבטים ומתוך הבנת הרגישות והחשיבות עבור בני המשפחה, הוחלט כי צה"ל ימסור מידע לבני משפחה מדרגה ראשונה שפונים לקבלו, מלבד חומרים הפוגעים בצנעת הפרט".