עובד בבידוד של תל השומר
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

צמצום משמעותי של כמות הבידודים: הנחיות חדשות של משרד הבריאות לחקירות האפידמיולוגיות

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרסמה הנחיות חדשות, שמבטלות את חובת הבידוד לבאים במגע עם חולה מאומת 14 יום לפני שאובחן. לצד זאת, משרד הבריאות הבהיר: משך הבידוד הוא עדיין 14 יום ממועד החשיפה האחרון לחולה
קטי דור
10 ביולי 2020
18:02

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, פרסמה היום (שישי) הנחיות חדשות למעקב האפידמיולוגי אחר חולי קורונה, שיביאו לצמצום משמעותי בכמות הנדרשים בבידוד. ההנחיות החדשות מבטלות את המצב הקיים, בו כל מי שבא במגע עם חולה קורונה 14 ימים לפני אבחונו נאלץ להיכנס לבידוד.

לפי ההנחיות החדשות, אדם שבא במגע עם חולה סימפטומטי, ייאלץ להיכנס לבידוד רק אם המגע אירע ארבעה ימים לפני הופעת התסמין הראשון. אדם שבא במגע עם חולה א-סימפטומטי יידרש בבידוד אם בא במגע עם הנשא עד שבוע לפני האבחון. אדם שבא במגע עם חולה סימפטומטי שאינו זוכר מתי החלו הסימפטומים, או שקיים ספק לגבי מועד תחילתם, יידרש לבידוד אם בא במגע עם הנשא עשרה ימים לפני אבחונו. לצד הנחיות אלו, משרד הבריאות הוציא הודעת הבהרה לפיה, בכל מקרה משך הבידוד למי שבא במגע עם חולה מאומת - נותר 14 ימים.

בהודעת משרד הבריאות נכתב כי  "לנוכח המידע שהצטבר עד כה, המצביע על כך שתקופת ההדבקה היא כ-48 שעות שלפני הופעת תסמינים, שהתסמינים אינם ספציפים, ומועד הופעתם קשה לקביעה, הוחלט לקצר את פרק הזמן בו נדרש לאתר מגעים של חולי 19-COVID מאומתים. קיצור פרק זמן זה, המקובל במדינות אחרות, עשוי לפטור מבידוד אנשים רבים שכיום נדרשים לכך".

להנחיות החדשות, שיהוו הקלה משמעותית על עשרות אלפים, צירף משרד הבריאות גם מילות אזהרה. "יש לומר כי להחלטה זו יש מחיר, בוויתור על הכנסת מגעים אשר חלקם עלולים להפוך לחולים לאחר מכן, אך הנתונים מראים כי מחיר זה הינו סביר לעומת התועלת", נכתב. 

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, אמר בתגובה להנחיות החדשות, מברכים על השינוי בתקופה הרלוונטית לאיתור מגעים, שהמלצנו עליו לפני זמן רב. בכל שלב צריך להתאים את ההנחיות לתמונת המצב האפידמיולוגית. כדאי ללוות את שינוי המדיניות בהדרכה מתאימה לצוותי הבריאות ולציבור, וכן לפרסם את הרציונל להחלטה לרבות סיכום דיון הצוות לטיפול במגיפות.

לפי עדכון משרד הבריאות הערב, 840 נדבקים נוספו מחצות, ובסך הכול נדבקו בנגיף עד כה 36,266 בני אדם. מספר החולים הפעילים עלה ל-17,302, מהם 130 במצב קשה. מספר המתים עומד על 351, ומספר המחלימים עומד על 18,613

השבוע פורסם בכאן חדשות כי גורמי אכיפה התריעו שלא יהיה אפשר לאכוף חובת בידוד על עשרות אלפי אנשים - כשמספר המבודדים צפוי להמשיך לנסוק בגלל השימוש באיכוני שב"כ. בעיה נוספת היא שכרגע מתבצעות פעולות אכיפה רק כלפי מבודדים שהצהירו על כך באתר משרד הבריאות. רק לאחר בחינה של משרד הבריאות של איכוני האזרחים שלא דיווחו על כך שאוכנו - הם ייכנסו לרשימת חייבי הבידוד במשטרה, וההליך צפוי להימשך זמן רב בשל מספר המבודדים.