-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדרך לסגר? החל הדיון בממשלה על הגבלות נוספות

הממשלה דנה באיסור מסחר, סגירת חופי הים והגבלת התקהלויות ממחר ב-16:00 ועד ליום ראשון. גנץ: אם לא נעשה כעת את הצעדים הללו - מהר מאוד נגיע לסגר כללי • ככל הנראה בתי הספר של החופש הגדול והגנים הפרטיים ייסגרו מיום ראשון, בתי הכנסת יוגבלו ל-10 מתפללים • לפחות 3,000 שוטרים יוקצו רק לאכיפת הנחיות הקורונה
כתבי כאן חדשות
16 ביולי 2020
08:11
עודכן ב 21:22

הממשלה דנה הערב (חמישי) בהגבלות חדשות, בצל התפשטות נגיף קורונה בישראל. אחת מהאפשרויות שצפויה לעלות על הפרק היא סגר חלקי - כתחליף לסגר מלא -  שיחל מחר בשעה 16:00 ויכלול איסור מסחר, סגירת חופי הים והגבלת התקהלויות. הסגר יהיה תקף עד ליום ראשון בבוקר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לשרי הממשלה: "המצב זה שהתחלואה כל הזמן עולה - אנחנו צריכים לקבל כעת החלטה גם אם זה קשה. גנץ הבהיר -  "אם לא נעשה כעת את הצעדים הללו מהר מאוד נגיע לסגר כללי".

הצטרפו לשידור ישיר בכאן 11

נוסף לכך, ישנן הגבלות נוספות שהממשלה צפויה לבחון הערב, דוגמת: סגר כללי בסופי השבוע והפעלת מסעדות במתכונת של משלוחים בלבד. עוד ידונו הערב בהגבלת התקהלויות: עד עשרה אנשים בשטח סגור ועד 20 במרחב פתוח; הורדת התפוסה באוטובוסים ל-50% והגבלת מספר המתפללים בבתי כנסת לעשרה. נוסף לכך, הממשלה תדון בסגירה מוחלטת של מוסדות החינוך החל מיום ראשון, לרבות בתי הספר של החופש הגדול, קייטנות, ישיבות, מכללות טכנולוגיות והכשרות מקצועיות. במוסדות יתאפשר לימוד מקוון. פורום השרים הציב יעד לתוקף ההגבלות: עד 400 חולים ביום או עד ל-31 באוגוסט. 

במשטרה מעריכים שבניגוד לגל הראשון, הפעם יהיה הרבה יותר קשה לאכוף את ההגבלות, בין השאר בשל היענות נמוכה של הציבור להנחיות. גורמים טוענים שאחד הסימנים לשינוי מגמה בציבור היה באכיפת סגרים מקומיים - בניגוד לגל הראשון, הציבור לא קיבל את הסגרים וזה גרם להתנגדות ולהפגנות. הפתרון מבחינת המשטרה יהיה תגבור כוחות, לפחות 3,000 שוטרים יוקצו רק לאכיפת הנחיות הקורונה.

בוועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית הביעו התנגדות לצעד של סגר בסופי שבוע: "החלטה על סגר בסופי שבוע או מניעת גישה לשטחים פתוחים, אם תתקבל כזאת, היא החלטה נעדרת היגיון אפידמיולוגי", אמרו. "על מנת לשמור על אמון הציבור ועל בריאות הציבור - קבלת ההחלטות חייבת להתנהל בשקיפות, באופן מתוכנן, על בסיס היגיון אפידמיולוגי ונתונים ולא על בסיס שיקולים פוליטיים. יש אסטרטגיות חלופיות בבריאות הציבור שיאפשרו התמודדות טובה הרבה יותר עם המגיפה, על כל השלכותיה, באופן שנוכל לשמור על בריאות הציבור בהסתכלות רחבה ולאורך זמן".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי טרם נתן את חוות דעתו בעניין ההגבלות החדשות המתוכננות, כולל אפשרות הסגר בסופי השבוע. הוא אף ציין כי הנושא הובא לפתחו רק לאחר פרסום ההמלצות בתקשורת, וכי העמדה המשפטית בנושא תגובש ותוצג בפני ממשלת ישראל בישיבת הממשלה שתתקיים הערב.

מוקדם יותר כינס ראש הממשלה דיון מיוחד עם פורום שרים, נוכח העלייה במספר הנדבקים בקורונה והאפשרויות להטיל הגבלות נוספות. משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול נדבקו בנגיף 1,898 בני אדם בישראל - שיא שלילי חדש. בישיבה הוחלט להשאיר את חופי הים פתוחים ומסתמן כי גם בריכות השחייה צפויות להמשיך בפעילות. בדיון השתתפו גם ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר המדע והטכנולוגיה יזהר שי. 

בד בבד, בכירים במשרד הבריאות מביעים תמיכה בהטלת סגר בשעות הלילה ובסופי השבוע, כצעד למניעת המשך עליית התחלואה. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הרעיון הועלה על ידי שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי בפגישה שכינס ראש הממשלה עם שרים, מומחים וגורמים נוספים, וכעת נושא הסגר החלקי נמצא בדיונים.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, דקלה אהרן שפרן, מיכאל שמש ורועי ינובסקי