הפגנת אחיות בהדסה עין כרם

הושגו הסכמות: הסתיימה שביתת האחיות

כ"ץ ואדלשטיין סיכמו על תגבור של 2,000 אחים ואחיות ו-400 רופאים ורופאות • ברקע השביתה, שר האוצר ושר הבריאות סיכמו כי 1,600 אחים אחיות יתגברו את בתי החולים ו-400 את קופות החולים
שאול אמסטרדמסקי, קטי דור ודקלה אהרן שפרן
20 ביולי 2020
19:45
עודכן ב 22:33

בתום פגישה בין הצדדים הערב (שני) שר האוצר והסתדרות האחיות על סיום השביתה שהחלה הבוקר. במסגרת הסיכום בין הצדדים לפיו יקלטו באופן מידי 2,000 תקני אחיות מעבר לתקנים הקיימים, מהן 1,600 למערך האשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור. לטובת ההתמודדות עם העומסים בהם מצויה המערכת. כמו כן, סוכם מוקדם יותר על הוספת 400 רופאים ורופאות למערכת הבריאות. 

לפי הודעת שר הבריאות ושר האוצר מוקדם יותר תגבור הרופאים והרופאות ייעשה בשתי פעימות - הראשונה, של 250 רופאים ורופאות, תהיה באופן מיידי. סוכם גם על תוספת של 700 עובדי מנהל ומשק ומקצועות הבריאות, אשר יוקצו למחלקות הקורונה, וכן על תוספת של מיליארדי שקלים לטיפול בקורונה. לפי אדלשטיין וכ"ץ, התוספת תאפשר היערכות של משרד הבריאות לקצב בדיקות הקורונה, כפי שדרש שר הבריאות של עד 60 אלף ביום לחורף. במסגרת סכום זה יוקצו משאבים לרכש חיסוני שפעת והשקעה בתשתיות טכנולוגיות, כולל דיגיטציה לשירותי רפואה עבור קופות החולים.

על אף הודעת השרים, טרם פורסמה הכרזה על סיום השביתה. מהסתדרות האחים והאחיות נמסר: "איננו מכירים את פרטי ההסכם בין שר הבריאות לבין שר האוצר. זומנו לפגישה עם שר האוצר על מנת לקבל את מתווה ההסכם, ואנו בהחלט מקווים שמדובר בפתרון הולם למחסור עבור האחים והאחיות ואזרחי ישראל. הפגישה תחל בשעה 20:30 במשרד האוצר בירושלים".

משר הבריאות אדלשטיין נמסר: "מערכת הבריאות הורעבה במשך שנות דור. פעלנו לתיקון מהיר של בעיות העומק שנוצרו במערכת ותגבור משמעותי של הטיפול בקורונה. אני שמח שהצלחנו להגיע במהירות לתוצאה הראויה והטובה ביותר האפשרית. מערכת ששיוועה לתקציבים ולתקנים, זוכה לחמצן שכה זקוקה לו. מערכת שהוזנחה, זוכה לתשומת הלב שמגיעה לה".

שר האוצר כ"ץ מסר: "אנחנו במצב חירום בריאותי, ולכן פעלתי בצורה מהירה כדי להביא לפתרון מהיר על מנת לאפשר למשרד הבריאות להתמודד עם האתגרים הרבים איתם הוא מתמודד בתקופה זו. אין רופא פנוי ולא תהיה אחות זמינה שלא יוכלו לעבוד בתקופה זו בגלל תקציב שלא יעבוד".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופסור ציון חגי, בירך על המהלך: "התוספת של של 400 תקנים לרופאים ורופאות היא כמו אוויר לנשימה ובשורה אמיתית לאזרחי ישראל בעת הזו".