צילום: אי-פי
מבחנה, וירוס קורונה

דוח אמ"ן מעריך: עד סוף השנה יחל ייצור המוני של חיסון לקורונה

לפי הדוח, שהופץ לשרי הממשלה, גופי הפיתוח בחברות המתעסקות בנושא משקיעים משאבים באופן חסר תקדים • בדיון לא פורמלי שהתקיים אתמול, הוחלט כי הכרעה בנושא ביטול הסגר החלקי בסופי השבוע תתקבל בישיבת קבינט הקורונה ביום שני הקרוב
גילי כהן
31 ביולי 2020
20:26

דוח של אמ"ן מעריך כי עד סוף השנה יחל ייצור המוני של חיסון לנגיף קורונה. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. הדוח עצמו הופץ אתמול לשרי הממשלה ולבכירים בתהליכי קבלת ההחלטות בנוגע להתמודדות עם הנגיף.

לפי הדוח, גופי הפיתוח בחברות המתעסקות בנושא משקיעים משאבים באופן חסר תקדים, ואילו היצרנים נכונים "ליטול סיכונים כלכליים ניכרים בדמות האצת תהליכי ייצור טרם השלמת הפיתוח". לכן, מעריכים באמ"ן כי סביר שלפחות אחד מן החיסונים המובילים כיום, ייוצר באופן המוני עד סוף 2020.

מרד מרכזי הקניות: דיון על הסגר בסופ"ש בקבינט הקורונה בשבוע הבא

עוד דווח היום כי בדיון לא פורמלי שהתקיים אתמול, הוחלט כי הכרעה בנושא ביטול הסגר החלקי בסופי השבוע תתקבל בישיבת קבינט הקורונה ביום שני הקרוב. בדיון השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי ושר המדע יזהר שי.

השר שי הציע להטיל סגר לילי כדי להוריד את שיעור התחלואה, וגם הצעה זו תובא לדיון בקבינט הקורונה. דרעי דרש להביא ניסוח ל"תו סגול" עבור בתי הכנסת.

היום החליטו בעלי עסקים ומתחמי קניות לפתוח את בתי העסק היום ומחר, למרות הסגר החלקי בסוף שבוע, שטרם בוטל. מרכזי הקניות של "ביג" הודיעו כי יאפשרו פתיחת חנויות. במרכזי הקניות של חברת קניוני עופר הודיעו כי יפעלו לפי ההנחיות, ויפתחו היות שיש במרכזים סופרים, מסעדות וחנויות סופר-פארם, אך גם לא ימנעו משוכרים לפתוח חנויות אחרות.

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר בתגובה למרד מרכזי הקניות: "אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת. אני משוכנע כי רק בדרך זו נוכל לעלות במהרה על דרך המלך במאבק במגיפה, להעניק לציבור כולו ביטחון ואופק לחיי שגרה, ולהבטיח את השבת הביטחון הכלכלי והחברתי לו מצפים אזרחי ישראל".

עוד מסר פרופסור גמזו: "בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק. בקשות אלו, בחלקן הגדול, הן נכונות ומוצדקות, המבוססות על המצוקה האמיתית אליה נקלעו אזרחים, עצמאים וחברות עסקיות. אני קשוב לכל הבקשות, לומד אותן לעומק ובוחן היטב את המשמעויות שלהן.

"יחד עם זאת, הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומיידיות. הדרך היחידה לספק מענה נכון, מקצועי וראוי לציבור הישראלי, מחייבת שיקול דעת, בחינת חלופות והצגה סדורה של ההחלטות לציבור, תוך שקיפות מלאה והסברת המשמעויות.

"כפי שהבטחתי לציבור עם הצגת תוכנית 'מגן ישראל', אנו פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי, ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ושליפות מהרגע להרגע".