צילום: הדס פרוש, פלאש 90
פרופסור רוני גמזו

פרופ' גמזו: דואג מהמתרחש במגזר החרדי, תקופת בין הזמנים מסכנת את היציבות

ממונה הקורונה: "תחילת עונת החתונות והחזרה הביתה של תלמידי הישיבות עלולים להוביל להתפשטות הנגיף" • אדלשטיין: "בימים האחרונים הצלחנו לעצור את עליית הנגיף, אך המספרים עדיין גבוהים ומדאיגים"
צח שפיצן
02 באוגוסט 2020
16:06
עודכן ב 19:38

ממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, הביע היום (ראשון) דאגה מהמתרחש במגזר החרדי, ומערעור היציבות שהושגה בבלימת התפרצות נגיף קורונה בישראל. בתקופה הנוכחית, תקופת בין הזמנים, תלמידי הישיבות ישובו הביתה - מה שעלול, לדברי פרופסור גמזו, להוביל להתפרצות מחודשת של הנגיף. זאת יחד עם פתיחת עונת החתונות שיוצרת התקהלויות.  

מוקדם יותר אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי "בימים האחרונים ברור שהצלחנו לעצור את עליית הנגיף, אבל המספרים עדיין גבוהים ומדאיגים". את הדברים אמר אדלשטיין בתום ישיבת מרכז השליטה בקורונה בראשות ראש הממשלה נתניהו. מנכ"ל המשרד, פרופ' חזי לוי, הבהיר כי קוצרה תקופת הבידוד לחולים, עם ובלי תסמינים, אך בידוד לאנשים שבאו במגע עם חולה מאומת נותר 14 יום.

באשר למשבר הכלכלי אמר ראש הממשלה: "אנו עושים שורה של צעדים כלכליים. גם בנושא החלת הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה. הכסף מגיע יותר מהר. ראינו את תקציבי כרטיסי האשראי. אנו רוצים לייצר צריכה וביקוש למוצרים. שר האוצר מחפש עם היועצים שלי איך לייצר ביקוש בתקופת הקורונה. ישראל היא מדינה עם יכולת חדשנות. אני רוצה לפתח את התעסוקה והעסקים ולשמור עליהם כמיטב יכולתנו. אנו רוצים לייצר ודאות ותעסוקה. הרושם שלי שאנו נמצאים לא במקום הכי גרוע".

אחריהם עלה לדבר ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, שאמר כי "נערך היום דיון בשולחן עגול עם כל הגורמים". לדבריו, "אסור לנו להיות נמהרים ופזיזים. אנחנו מבינים היטב את הקושי. מחר נביא לקבינט הקורונה את המסגרת הקיימת של ההגבלות ויחד עם זאת נדון על העתיד". גמזו הוסיף כי "מסעדה מאוד גדולה זה משהו שאפשר לדון על הגדלת התפוסה ליותר מ-20 סועדים, כשיש לנו מערכת אכיפה טובה". הממונה הוסיף כי הקבינט המקצועי קרוב לוודאי יאמץ את התוכנית לפיה ייבדקו כל האנשים שבאו במגע עם חולה מאומת במעגל הראשון. הוא שב והזהיר: "אני אומר לכולם - כל מי שמרגיש לא טוב, רוץ לבדיקה. אנא בלי משחקים בבדיקות".

מוקדם יותר היום חתם שר הביטחון בני גנץ על צו שמאפשר לגייס בצווי חירום עד 3,000 אנשי מילואים, רובם מפיקוד העורף, למפקדת הקורונה המוקמת בימים אלו. חיילי המילואים יעסקו בין השאר בתחקירים אפידמיולוגיים ויתגברו את מלוניות הקורונה. תוקפו של הצו עד ה-17 בספטמבר.

בשבוע שעבר הציג ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו את תוכניתו להתמודדות עם הגל השני - "מגן ישראל". בין עיקרי התוכנית שהגדיר פרופסור גמזו נמנית קטיעת שרשראות ההדבקה בעזרת צה"ל. גמזו אמר במסיבת העיתונאים: "תהליך קטיעת שרשראות ההדבקה לא מסודר ואני שמח שצה"ל לקח את זה. יש לו כלים ויכולות. הכניסה של צה"ל היא חשובה כי זו מערכת שיכולה לעשות את התהליך במהירות".

עוד פורסם בשבוע שעבר בכאן חדשות כי האחות הראשית של שירותי בריאות הציבור, שאחראית על האחיות האפדמיולוגיות, הביעה התנגדות לרצונו של פרופסור גמזו, לצרף את משרד הביטחון לניהול מערך החקירות האפידמיולוגיות. פרופסור גמזו תומך במהלך במטרה לקטוע את שרשאות ההדבקה, אך האחות הראשית טוענת כי יש להשאיר את מערך החקירות בידי משרד הבריאות.

השתתפו בהכנת הכתבה: משה שטיינמץ וכרמלה מנשה.