קונים בממילא
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו בקבינט הקורונה: "רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם"

המל"ל במצגת לקבינט הקורונה: ההגבלות עד כה לא הובילו לשינוי במגמת התחלואה. עם זאת קובעת המצגת כי ייתכן שההגבלות סייעו בהתייצבות וכי ישראל התרחקה מתרחיש קריסה של מערכת האשפוז • הדיון בקבינט הסתיים ללא הכרעות, דיון נוסף יתקיים ביום שלישי
עמיחי שטיין
03 באוגוסט 2020
07:34
עודכן ב 16:13

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בפתח דיון קבינט הקורונה כי רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם. לדבריו, אלה החדשות הרעות. הוא הוסיף כי "החדשות הטובות הן שבשבועיים האחרונים בערך, אנחנו נמצאים ב'פלאטו'", כלומר, דריכה במקום. "גם אחרי שמתקנים ומשנים את שינוי הבדיקה ומספר הבדיקות בסופי שבוע, עדיין אנחנו כנראה ב'פלאטו'", אמר נתניהו. קבינט הקורונה הסתיים ללא הכרעות, דיון נוסף יתקיים ביום רביעי, עד אז יידרש הממונה על הקורונה, פרופ' רוני גמזו, להביא הצעות להגבלת התקהלות שכוללות את מכסת האנשים שתתאפשר בכל שטח.

בדיון ציין נתניהו כי מספר החולים הקשים נטו מצטבר באופן איטי ולא באופן שמאתגר כעת את המערכת. "הדבר השני, הוא שמספר המתים עולה. מספר המתים כרגע, בשבוע החולף, היה 68 וזה עולה. זה עולה במדינת ישראל, וזה יכול לעלות למספרים גדולים". הוא הוסיף כי איננו יכולים להישאר במספר כזה. "במקביל לבניית היכולת לקטוע את שרשרת ההדבקה, אנחנו חייבים להוריד את מספר החולים" אמר נתניהו.

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, אמר בדיון כי "הציבור לא מבין את ההיגיון של ההחלטות - או שפותחים הכל בסופי שבוע או שסוגרים הכל". בפתח הדיון הוא אמר כי לכל היותר בתחילת שבוע הבא תהיה מוכנה המפקדה לקטיעת שרשרת ההדבקה. "המפקדה הולכת ומוקמת, ובכל שעה שחולפת היא יותר מוכנה. היא תוכל להתחיל לעבוד כאמור או בסוף השבוע הזה או בתחילת השבוע הבא, לא יאוחר מזה. בסך הכול אני מתרשם שיש התקדמות טובה, צה"ל עושה את זה במקביל לפעילויות האחרות, הן בדרום והן בצפון, אנחנו נמשיך בצד ההיערכות בפיקוד העורף ובהתמודדות עם הקורונה לקיים את המאמץ הביטחוני בכל הזירות".

לדברי שר הפנים אריה דרעי בדיון, "הייתה הסתה פרועה בסוף השבוע נגד חרדים. לא הצלחתי לישון מרוב כאב. האשימו את החרדים בכך שלא היה מסחר בסוף השבוע, האשימו אותנו בכך ש-16 אלף צעירים חרדים רוצים לבוא לארץ בזמן שמדובר רק על 6,000. זה שקר והסתה".

במצגת שהועברה לשרי קבינט הקורונה לקראת הדיון נכתב כי "הצעדים וההגבלות עד כה לא הובילו לשינוי כיוון במגמות התחלואה - אך ייתכן שסייעו בהתייצבות". עם זאת במל"ל, שהכין את המצגת, כותבים כי ישראל כן התרחקה מתרחיש קריסה של מערכת האשפוז.

לפי המצגת, ישנה התייצבות בקצב הגידול ובמספר החולים קשה, אך עם זאת נרשמה עלייה במספר המאושפזים. השכונות שבולטות בפיזור התחלואה הן שכונות ערביות וחרדיות, כך לפי המצגת.

במרחב החלופות במצגת מוצעות ארבע אפשרויות: השארת המצב הקיים, הגבלות מקומיות באיזורים אדומים, הוספת צעדים ברמה הארצית שפגיעתם המשקית נמוכה, סגר מלא "תוך ניצול המחצית השנייה של אוגוסט" כדי לאפשר פתיחת שנת לימודים, ופתיחת השמיים לעולם לקראת החגים.

תגיות:
קורונה